Siły zbrojne

Gen. Joks gotowy do rozpoczęcia służby w V Korpusie [RELACJA]

Fot. Jacek Raubo/Defence24
Fot. Jacek Raubo/Defence24

Gen. Adam Joks otrzymał właśnie decyzję o wyznaczeniu go na zastępcę dowódcy V Korpusu US Army. Do ceremonii doszło w Poznaniu, gdzie wspomniany korpus utrzymuje swoje wysunięte dowództwo, pełniące kluczową rolę w dowodzeniu oraz kontroli amerykańskich wojsk lądowych w tej części Europy.

W Poznaniu, na terenie zajmowanym przez wysunięte dowództwo V Korpusu US Army, gen. Adam Joks otrzymał z rąk ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka decyzję wyznaczającą go na stanowisko zastępcy wspomnianego V Korpusu US Army (przypomnijmy, że dowódcą V Korpusu jest gen. John Kolasheski). W ceremonii brali udział również gen. Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, a także amerykańscy generałowie Army Matthew Van Wagenen oraz Robert D. Burke.

Polski minister obrony narodowej podkreślał przy tym, że mamy do czynienia z kolejnym ważnym etapem w relacjach strategicznych pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. Zaś wyznaczenie generała z Polski na zastępcę dowódcy V Korpusu w Fort Knox stanowi kolejny krok w budowaniu współpracy pomiędzy siłami zbrojnymi obu państw. Minister komplementował również samego gen. Adama Joksę, wskazując, iż jest to wysoce doświadczony dowódca, świadom wyzwań bezpieczeństwa regionalnego. Zaś jego służba w V Korpusie US Army jako zastępcy dowódcy to inwestycja w interoperacyjność, stanowiącą dziś klucz do współczesnego pola walki.

Stwierdzono także, że na przykładzie tego rodzaju ceremonii najlepiej widać kontynuację wzmocnionej współpracy wojskowej, która ugruntowana została odpowiednimi decyzjami politycznymi w ostatnich latach. Mariusz Błaszczak podkreślał również praktyczną rolę kooperacji amerykańsko-polskiej, która ma pozwolić Polsce jako państwu gospodarzowi na przyjęcie nawet do 20 tys. amerykańskich żołnierzy w momencie kryzysu. Stwierdzono też, że należy bardzo mocno podkreślać znaczenie Poznania w tego rodzaju procesach wzmacniających bezpieczeństwo i obronność całego regionu. Tutejsze wysunięte dowództwo pozwala bowiem na dowodzenia i kontrolę sił amerykańskich dyslokowanych niemal na całą flankę wschodnią NATO i przez co odgrywa wręcz najważniejszą rolę w procesach dowodzenia dla Europy Środkowej i Wschodniej.

Minister Błaszczak nie pominął w swoim wystąpieniu również sprawy planów zakupowych względem 250 czołgów podstawowych M1A2 SEP v3 dla 18 Dywizji Zmechanizowanej. Przypominając, że polscy pancerniacy będą ich używać w NATO jedynie obok samych Amerykanów. Przywitał również amerykańskiego gen. Matthew Van Wagenen, który przybył do Poznania jako zastępca dowódcy V Korpusu US Army. Wcześniej ten doświadczony oficer pełnił również funkcje w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych, ale też w ramach struktur natowskich. Konkludując swoje wystąpienie, minister obrony narodowej nawiązał do wspólnej historii Polski i Stanów Zjednoczonych, podkreślając, że gen. Adam Joks będzie pierwszym Polakiem na tak ważnej pozycji w strukturze dowodzenia amerykańskich sił zbrojnych od czasów Kościuszki i Pułaskiego.

[GALERIA_20046]

Nowy zastępca dowódcy V Korpusu US Army, gen. Adam Joks zauważył, że widzimy bardzo dobrze obecną dynamikę współpracy wojskowej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. Podobnie jak minister Błaszczak, gen. Joks wskazał na Poznań jako przykład praktyczny wspomnianych relacji wojskowych obu państw. Generał podkreślił, że jest świadomy odpowiedzialności i wyzwań jakie stoją przed nim, patrząc chociażby z dążenia do uzyskania pełnej zdolności operacyjnej V Korpusu US Army do końca tego roku. Tak samo, gdy chodzi o proces przygotowania V Korpusu US Army do działania w środowisku wielodomenowym. Pamiętać należy, że wraz z reaktywacją V Korpusu US Army podkreślała właśnie potrzebę dostosowania jego specyfiki do nowych wyzwań nie tylko jeśli chodzi o problemy geostrategiczne, ale także jeśli chodzi o przystosowanie się do nowych trendów technologicznych oraz w myśleniu o sztuce wojennej. Gen. Joks zauważył, że jest gotów wykorzystać wszystkie swoje doświadczenia, które uzyskał w trakcie służby w Wojsku Polskim i strukturach natowskich. Odwołał się przy tym do motta V Korpusu – It will be done (będzie zrobione) – jako sformułowaniu, które będzie przyświecało jego służbie.

Głos zabrał także gen. Matthew Van Wagenen, który komplementował polskiego dowódcę. Stwierdził, że gen. Joks jest znany Amerykanom zarówno jeśli chodzi o współpracę bilateralną sił zbrojnych obu państw, jak i jego pracę w strukturach NATO na czele z JTFC w Bydgoszczy (Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO – gen. Joks od lipca 2019 był dowódcą tej natowskiej struktury). Dodał, że Wojsko Polskie potrzebuje gen. Joksa i jego wiedzy, tak samo jak potrzebuje gen. Joksa V Korpus. Dodając, że właśnie wiedza oraz kompetencje polskiego generała będą wysoce użyteczne w procesie osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej przez V Korpus.

Wysunięte dowództwo V Korpusu znajdujące się w Polsce jest jedyną strukturą tego szczebla dowodzenia rozmieszczoną w Europie. Jego zadaniem m.in. jest koordynacja działań i nadzór nad siłami US Army dyslokowanymi w Europie oraz synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Kwatera główna V Korpusu znajduje się w Fort Knox w Stanach Zjednoczonych. Korpus jest związany z historią obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Europie i został ponownie aktywowany wraz ze zmianą środowiska bezpieczeństwa na kontynencie, a tym samym nowymi potrzebami względem amerykańskich sił zbrojnych na czele z US Army.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/bezpieczenstwo-teoria-i-praktyka/
Reklama 

Komentarze