Reklama

Siły zbrojne

Gdzie trafi wcielona w Bałtijsku korweta Mierkurij?

Korweta Mierkurij jeszcze przed wcieleniem do służby na Newie.
Korweta Mierkurij jeszcze przed wcieleniem do służby na Newie.
Autor. Ministerstwo Obrony Rosji

Po ponad roku od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę coraz wyraźniej widać zmniejszającą się rolę rosyjskiej floty. Programy budowy okrętów wojennych coraz bardziej się ślimaczą. Dodatkowo zamknięcie przez Turcję Bosforu i Dardaneli coraz bardziej komplikuje sytuację Marynarki Wojennej Rosji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

13 maja w Bałtijsku podniesiono rosyjską banderę na korwecie Mierkurij (535) projektu 20380 i wcielono ją do Floty Czarnomorskiej. Potwierdził to uczestniczący w ceremonii główny dowódca MW Rosji oraz symbolicznie koło ratunkowe ustawione przy trapie z napisem portu macierzystego, czyli Sewastopolu.

Na razie nie wiadomo, jaka przyszłość czeka ten okręt. Nie ma szans przejść na Morze Czarne, ponieważ jest za duży, aby przejść z Bałtyku rosyjskimi drogami śródlądowymi. Z kolei Turcja nie przepuści go przez wspomniane na wstępie cieśniny Bosfor i Dardanele. Co najwyżej może przejść na Morze Śródziemne i dołączyć do rosyjskiego zgrupowania okrętowego bazującego w syryjskim porcie Tartus. Drugim rozwiązaniem jest jego czasowe przebywanie na Bałtyku.

Reklama

Mierkurij (535) został zbudowany przez stocznię Siewiernaja Wierf w Petersburgu pod numerem stoczniowym 1007. Stępkę położono 20 lutego 2015 r., wyprowadzono z hali montażowej 25 grudnia 2019 r., a wodowano 12 marca 2020 r. Początkowo budowano go pod nazwą Rietiwyj, jednakże 15 października 2021 r. główny dowódca MW Rosji rozkazem zmienił jego nazwę na Mierkurij.

Korweta Mierkurij w czasie prób morskich.
Korweta Mierkurij w czasie prób morskich.
Autor. Ministerstwo Obrony Rosji

W tej samej stoczni 28 października 2016 r. położono stępkę pod prototypową korwetę projektu 20386 (w NATO Derzkiy). Otrzymała ona nazwę Dierzkij i miała zapoczątkować nową generację rosyjskich korwet, tylko zewnętrznie przypominających wcześniejsze projekty 20380 (w NATO Steregushchiy) i 20385 (w NATO Gremyashchiy). W związku z tym, że ówcześnie wiązano z nią wielkie nadzieje, szybko zmieniono jej nazwę na historycznie zasłużoną nazwę Mierkurij. W trakcie budowy pojawiły się liczne problemy techniczne i projektowe, które postawiły duży znak zapytania nad jej przyszłością. W marcu 2021 r. okręt został po cichu technicznie wodowany, lecz zaprzestano na nim widocznych prac. Dowództwo MW widząc, że nie wiadomo, czy i kiedy zostanie on wcielony do służby, zabrało mu nazwę Mierkurij, a korweta powróciła do pierwotnej nazwy Dierzkij.

Czytaj też

Nazwa Mierkurij jest ważna w Rosji ze względu na zwycięską bitwę brygu o tej nazwie z tureckimi okrętami posiadającymi zdecydowaną przewagę w liczbie dział. Starcie to miało miejsce 14 maja 1829 r. w czasie wojny rosyjsko-tureckiej. Stępkę pod bryg położono w Sewastopolu w 1819 r., a wodowano go w 1820 r. Przeznaczony był do ochrony wybrzeża Kaukazu oraz służby patrolowej i rozpoznania na Morzu Czarnym.

Prezydent Putin ukazem nr 428 z dnia 23 czerwca 2021 r. wprowadził nowe wzory niektórych rosyjskich bander wojennych (poza banderami jednostek pomocniczych). Od tego dnia w Rosji jest aż osiem (!) wzorów:

 • bandera wojenna;
 • gwardyjska bandera wojenna;
 • bandera wojenna z wizerunkiem orderu lub orderów, jakie otrzymał okręt;
 • gwardyjska bandera wojenna z wizerunkiem orderu lub orderów, jakie otrzymał okręt;
 • bandera wojenna Świętego Jerzego Zwycięzcy;
 • gwardyjska bandera wojenna Świętego Jerzego Zwycięzcy;
 • bandera wojenna Świętego Jerzego Zwycięzcy z wizerunkiem orderu lub orderów, jakie otrzymał okręt;
 • gwardyjska bandera wojenna Świętego Jerzego Zwycięzcy z wizerunkiem orderu lub orderów, jakie otrzymał okręt.
Rosyjska bandera wojenna z krzyżem Świętego Andrzeja.
Rosyjska bandera wojenna z krzyżem Świętego Andrzeja.
Autor. Kancelaria Prezydenta Rosji
Rosyjska bandera wojenna Świętego Jerzego Zwycięzcy.
Rosyjska bandera wojenna Świętego Jerzego Zwycięzcy.
Autor. Kancelaria Prezydenta Rosji

Bandery gwardyjskie noszą okręty, które otrzymały miano gwardyjskich, a także wchodzące w skład zespołów okrętów (dywizji, brygad, dywizjonów), które dostąpiły takiego wyróżnienia. Bandery z wizerunkiem orderu lub orderów otrzymują tylko te okręty, które takie ordery otrzymały. Natomiast prawo do podnoszenia bandery Świętego Jerzego Zwycięzcy mają tylko okręty Azow i właśnie Mierkurij. Car Mikołaj I odznaczył 29 grudnia 1827 r. pancernik Azow za odwagę, męstwo i zwycięstwo w bitwie pod Navarino, a bryg Mierkurij 9 sierpnia 1829 r. za wspomnianą nierówną walkę z dwoma tureckimi okrętami. W późniejszych latach bandery te przejęły kolejne okręty, nazwane na cześć swoich poprzedników Pamiatʹ Azowa i Pamiatʹ Mierkurija. Wraz z upadkiem cesarstwa rosyjskiego tradycja ta zaniknęła aż do dekretu Putina. Na jego mocy jeszcze w tym samym roku w Sewastopolu podniesiono pierwszą we współczesnej Rosji banderę wojenną Świętego Jerzego Zwycięzcy na dużym okręcie desantowym Azow, wchodzącym w skład 197. Brygady Okrętów Desantowych Floty Czarnomorskiej. Jest to okręt projektu 775/III, zbudowany w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku jeszcze dla ZSRR. Początkowo nosił on nazwę BDK-54, którą zmieniono na Azow w dniu 23 listopada 1998 r.

Czytaj też

Uroczystość podniesienia bandery Świętego Jerzego Zwycięzcy, która odbyła się 13 maja tego roku w Bałtijsku, jest drugą i - póki co - ostatnią tego typu. W związku z tym wydaje się, że powinna odbyć się z dużą pompą, szczególnie, że Rosjanie lubują się w takich imprezach. Tymczasem przebiegła ona nadspodziewanie cicho i bez większego rozgłosu. Główny dowódca MW Rosji wziął w niej udział w czasie roboczej wizyty w Kaliningradzie i Bałtijsku. Możliwe, że zmieniając nazwę okrętu Rietiwyj na Mierkurij w 2021 r. zakładano organizację imprezy w Sewastopolu. A w obecnej sytuacji nie wiadomo, czy i kiedy Mierkurij tam dotrze.

Powitanie głównego dowódcy MW Rosji przez załogę korwety Mierkurij.
Powitanie głównego dowódcy MW Rosji przez załogę korwety Mierkurij.
Autor. Ministerstwo Obrony Rosji
Rosyjska bandera wojenna Świętego Jerzego Zwycięzcy już po podniesieniu na korwecie Mierkurij.
Rosyjska bandera wojenna Świętego Jerzego Zwycięzcy już po podniesieniu na korwecie Mierkurij.
Autor. Ministerstwo Obrony Rosji

Mierkurij jest szóstą korwetą tej rodziny zwodowaną w stoczni w Petersburgu. Wcześniej zbudowano tam cztery korwety projektu 20380 i jedną 20385. W związku z dużymi problemami z budową seryjnych korwet 20385 postanowiono zmodyfikować projekt 20380 o niektóre elementy wyposażenia zastosowanego w projekcie 20385. Zewnętrznie modernizację 20380 najłatwiej rozpoznać po zastosowaniu zintegrowanego masztu ze stacją radiolokacyjną Zasłon. Właśnie Mierkurij jest pierwszym petersburskim okrętem tak zmodernizowanym. Łącznie Siewiernaja Wierf dostarczyła już następujące korwety:

 • Strieguszczij (550) projektu 20380 do 128. Brygady Okrętów Nawodnych Floty Bałtyckiej;
 • Soobrazitielnyj (531) projektu 20380 do 128. Brygady Okrętów Nawodnych Floty Bałtyckiej;
 • Bojkij (532) projektu 20380 do 128. Brygady Okrętów Nawodnych Floty Bałtyckiej;
 • Stojkij (545) projektu 20380 do 128. Brygady Okrętów Nawodnych Floty Bałtyckiej;
 • Griemjaszczij (337) projektu 20385 do 114. Brygady Okrętów Ochrony Wodnego Rejonu Floty Oceanu Spokojnego;
 • Mierkurij (535) projektu 20380 MOD, prawdopodobnie do 30. Dywizji Okrętów Nawodnych Floty Czarnomorskiej.

Prawdopodobnie ponieważ jest to pierwsza korweta tej floty, na razie nie są znane szczegóły dotyczące jej organizacyjnego przydziału.

Czytaj też

Korwety tej rodziny są produkowane również w Komsomolsku nad Amurem. Stocznia ta dostarczyła już następujące jednostki:

 • Sowiersziennyj (333) projektu 20380 do 114. Brygady Okrętów Ochrony Wodnego Rejonu Floty Oceanu Spokojnego;
 • Gromkij (335) projektu 20380 do 114 .Brygady Okrętów Ochrony Wodnego Rejonu Floty Oceanu Spokojnego;
 • Gieroj Rossijskoj Fiedieracyi Ałdar Cydienżapow (339) projektu 20380 MOD do 114. Brygady Okrętów Ochrony Wodnego Rejonu Floty Oceanu Spokojnego.

Łącznie w służbie Rosja ma tylko dziewięć wymienionych korwet. Zważywszy, że stępkę pod prototyp położono 21 grudnia 2001 r., czyli ponad 22 lata temu, nie jest to wynik imponujący.

Korweta Mierkurij na Newie w czasie święta MW Rosji w 2022 roku, jeszcze nie wcielona do służby, ale z założoną "zwykłą" banderą wojenną.
Korweta Mierkurij na Newie w czasie święta MW Rosji w 2022 roku, jeszcze nie wcielona do służby, ale z założoną "zwykłą" banderą wojenną.
Autor. Ministerstwo Obrony Rosji

W lipcu 2023 r., czyli w okolicach święta MW Rosji, można spodziewać się wcielenia korwety Riezkij (343), budowanej w Komsomolsku nad Amurem, do 114. Brygady. Będzie to dziesiąta korweta, a na pewien czas uroczystości wcieleń do służby zostaną zahamowane. W obu stoczniach w trakcie budowy lub zamówionych jest jeszcze:

 • pięć korwet projektu 20380 MOD;
 • siedem korwet projektu 20385;
 • korweta projektu 20386.

Oznacza to, że Rosja chce mieć co najmniej 23 korwety, ale postępy budowy tych 13 są bardzo słabe. Żadna z nich nie znajduje się w etapie wyposażania po wodowaniu. Co prawda Strogij (projekt 20380 MOD) został kilka lat temu wodowany technicznie, ale został wyciągnięty z wody i powrócił do hali produkcyjnej. Wodowany technicznie wspomniany Dierzkij (projekt 20386) stoi bezczynnie w stoczni. Korweta Prowornyj (projekt 20385) uległa spaleniu 17 grudnia 2021 r., jeszcze przed wodowaniem, i jest nadal odbudowywana na lądzie (dostała całą nową aluminiową nadbudówkę). Położono już stępki, ale jeszcze nawet nie wodowano korwet: Groznyj, Brawyj, Bujnyj, Razumnyj i Bystryj. W 2023 r. ma zostać położona jeszcze stępka pod korwetę Rietiwyj. Pod ostatnie z zamówionych czterech okrętów nie położono stępek, ani nawet nie ogłoszono ich nazw, czyli nie zostały jeszcze wpisane do rosyjskich spisów.

Z uwagą należy śledzić kontynuację budowy serii tych korwet i obserwować narastające opóźnienia. Jeszcze bardziej ciekawy jest los korwety Mierkurij. Pozostanie na Bałtyku, czasowo wzmacniając tamtejszą flotę, czy raczej przejdzie na Morze Śródziemne, bliżej Morza Czarnego?

Reklama

Komentarze (10)

 1. OptySceptyk

  Jesteście pewni, że w bitwie pod Navarino w 1827r ktokolwiek miał pancerniki? Bo ja jestem pewien, że nikt. A już na pewno pancernikiem nie był Azow.

 2. adax11

  Fajny artykuł, tylko czemu pan redaktor nic nie napisał o tej korwecie? tajne dane techniczne?

  1. Davien3

   @adax to zwykła 20380 nie ma co mówi o jej uzbrojeniu bo jest gorsze nawet od tego co miał miec nasz Gawron

  2. ostatni

   Nie ma danych technicznych zeby zbytnio nie dpolawac fanow naszej marnarki. Bo wypornosc taka sama jak Slazak.

 3. kaczkodan

  Ponieważ artykuł tego nie precyzuje, gdzie ostatecznie trafi korweta, ja napiszę: Na dno.

 4. Chyżwar

  Fajny okręcik. Ciekawe tylko czy w kompozycie do nadbudówki tak samo jak w projekcie projektu 20385 zastosowano nitrocelulozę? Jak dobrze pamiętam po 17 grudnia 2021 roku zmieniono z nazwę typu z "Griemjaszczyj" na typ "Kniaź Pożarski".

  1. Davien3

   @Chyzwar to zwykły 20380 nawet bez Reduta wiec raczej nitrocelulozy tam nie maja:)

 5. ostatni

  Nawet tu wspomniano o Wojnie ( 1 z 10) o Krym miedzy Rosja a Cesarstwo Osmanskim. Widac tak czy siak histria przebija. PS. Wiem czmeu nie podano uzbrojenia. Jest to odpowdnik naszego Slazaka, a mozliwosci 10 razt wieksze. Wiec po co podawac.

  1. Anty 50 C-cali

   ja naklikam tylko raz. czemu, nie "czmeu" napiszesz po ludzku - wojna o Krym między Cesarstwem. i tymi których car traktuje jak braci (!). A na na dnie krążownik- bez odpowiednika. A ile to Kalibrów trafili w 447 dniu spec-operacji? Bo łatwiejsze do strącenia, jak te Kindżały?

  2. ostatni

   Parametry z WIkipedii (tonaz ten sam co Slazak) - 1 × 100mm naval gun 1 × Kashtan CIWS-M (Project 20380) 2 × 4 Kh-35 (SS-N-25) 12 × Redut VLS cells (Project 20381) 2 × AK-630М CIWS 2 × 4 330mm torpedo tubes for Paket-NK (Paket-NK/E for export) anti-torpedo/anti-submarine torpedoes 2 × 14.5mm MTPU pedestal machine guns

  3. Davien3

   @ostatni czyli do naszego Gawrona nie ma nawet porównania bo Mierkurij to typ 20380 a nie 20381 wiec znowu sie sam zaorałes:)

 6. Ma_XX

  3 konstruktorów pocisków Kindżał zostało dzisiaj aresztowanych przez FSB, jak widać co innego opowiadali a co innego im wyszło :)

  1. Chyżwar

   Pojadą chłopaki na wczasy tam, gdzie jest zimno.

 7. hermanaryk

  Nie "gdzie trafi", tylko "gdzie zostanie trafiona" :)

  1. DIM1

   @hermanryk. "Gdzie trafi ?" to jest równie dobre pytanie. Dwie odpowiedzi wydają się możliwe: Pierwsza, że obok "Moskwy" jest jeszcze sporo wolnego miejsca. A druga, że trafi do huty i wtedy mógłby mówić nawet o sporym szczęściu. Ale to pod warunkiem, że nie wda się w żadną, kolejną rosyjską awanturę.

 8. GB

  Wczoraj było info iż marynarz niedawno przybyłej do Bałtijska fregaty Admirał Grigoriewicz pobił i zgwałcił ruską nastolatkę. Po fakcie lokalsi - jest filmik - (ale nie policja i nie żandarmeria) złapali go i też ciężko pobili zanim przekazali żandarmerii. Fakt że fregata była w rejsie z rok poza ruskimi portami.

  1. Koruptor

   20 maja ub. r,. w jednym z lokali w Łodzi, małżeństwo Polaków poznało tam dwóch amerykańskich żołnierzy. Jeden z nich zaczął w wulgarnych słowach obrażać kobietę i grozić jej. Mąż kobiety stanął w jej obronie i został pobity. Przeszedł dwie operacje i obecnie jest w trakcie rehabilitacji. Postępowanie w tej sprawie, prowadzone przez Żandarmerię w Łasku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, zostało jednak umorzone. Decyzja ta wynika z postanowień umów międzynarodowych, której Polska jest stroną, m.in. umowy z dnia 15 sierpnia 2020 r. zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem USA o wzmocnionej współpracy obronnej.

  2. ostatni

   Gratuluje. - znowu czerpiesz PRAWDZWE i niezalezne INFO - z Rosujskeij strony. Pamietaj ze druga strona tego nie podaje. Nawet maja zero ofiar na wojnie.

  3. ostatni

   GB - znowu milo ze korzstasz z wiargdnych zrodel Rosjskich. Jak dobrze wiesz takich prawzwych inframcji Ukrainia nie podaje. Liczba zolnierzy zabtych to wciaz chyab zero.

 9. ostatni

  Nawet tu wspomniano o Wojnie ( 1 z 10) o Krym miedzy Rosja a Cesarstwo Osmanskim. Widac tak czy siak histria przebija. PS. Wiem czmeu nie podano uzbrojenia. Jest to odpowdnik naszego Slazaka, a mozliwosci 10 razt wieksze. Wiec po co podawac.

 10. ostatni

  Nawet tu wspomniano o Wojnie ( 1 z 10) o Krym miedzy Rosja a Cesarstwo Osmanskim. Widac tak czy siak histria przebija. PS. Wiem czmeu nie podano uzbrojenia. Jest to odpowdnik naszego Slazaka, a mozliwosci 10 razt wieksze. Wiec po co podawac.

Reklama