Reklama

Siły zbrojne

Rakieta ASMP-A podwieszona pod samolotem Rafale. Fot. MBDA

Francja testuje nowe, lotnicze rakiety atomowe

Francuskie ministerstwo obrony poinformowało o zakończonym sukcesem pierwszym strzelaniu zmodernizowanej rakiety lotniczej ASMP-A (rénové), zdolnej do przenoszenia głowicy atomowej. Pociski te mają wejść na wyposażenie samolotów Rafale sił powietrznych oraz lotnictwa morskiego Francji.

Informacja przekazana przez francuskie ministerstwo obrony jest bardzo ważna, ponieważ sygnalizuje wykonanie kolejnego kroku na drodze do modernizacji strategicznych sił odstraszania Francji. Po wycofaniu w 1996 roku rakiet balistycznych pośredniego zasięgu S3 bazowania lądowego, siły te opierają się głównie na czterech, atomowych okrętach podwodnych z rakietami balistycznymi typu Le Triomphant (z rakietami międzykontynentalnymi typu M45 i M5) oraz samolotach wielozadaniowych wyposażonych właśnie w rakiety „powietrze-ziemia” średniego zasięgu ASMP-A (Air-Sol Moyenne Portée).

Z przeprowadzonych testów szczególnie zadowolona była francuska minister obrony Florence Parly, która podziękowała koncernom MBDA i Dassault Aviation przygotowującym strzelanie. Zmodernizowana rakieta ASMP-A rénové została bowiem opracowana przez MBDA, natomiast Dassault Aviation był odpowiedzialny za strzelającą platformę, którą był samolot Rafale. Zadanie realizowano w oparciu o 120. bazę lotniczą Cazaux pod nadzorem Dyrekcji generalnej ds. uzbrojenia DGA (Direction générale de l’armement).

Wystrzelony pocisk był przez całą fazę lotu monitorowany przez systemy pomiarowe rakietowego poligonu testowego DGA Missile Tests w Biscarosse, Hourtin i Quimper oraz centrum badawczego DGA Essais. Dzięki temu uzyskano odpowiednią liczbę danych pozwalających rozpocząć fazę badań kwalifikacyjnych. Dopiero po jej pozytywnym zakończeniu pocisk będzie mógł wejść do służby w lotniczych siłach strategicznych FAS (Forces aériennes stratégiques) francuskich sił powietrzno-kosmicznych oraz w nuklearnych siłach lotnictwa morskiego FANU (Force aéronavale nucléaire) francuskiej marynarki wojennej.

Szczegóły na temat zakresu modernizacji pocisków ASMP-A są zgodnie z francuską polityką informacyjną całkowicie utajnione. W podobny sposób Francuzi konsekwentnie nie ujawniają dokładanych danych odnośnie samych rakiet oraz trwającego ciągle procesu ich unowocześniania.

Proces ten jest niezbędny, ponieważ rakiety ASMP zostały wprowadzone do służby już w 1986 roku. Wersja ulepszona ASMP-A (Air-Sol Moyenne Portée-Amélioré) została z kolei wprowadzona w latach 2010-2012. Według informacji przekazanych w 2015 r. przez prezydenta Hollanda, Francja miała mieć na swoim uzbrojeniu 54 takie rakiety, z których każda może przenosić głowicę atomową TNT (Tête Nucléaire Aéroportée) o mocy do 300  kT (a więc dwadzieścia razy bardziej zabójczą niż bomba zrzucona na Hiroszimę).

Każdy pocisk ASMP-A kosztował około 15 milionów euro. Uważa się, że ma on zasięg około 500 km i porusza się z prędkością do 3 Mach (3600 km/h przy locie na pułapie 20000 m i 2400 km/h prze locie na niskiej wysokości). Rakieta ma długość 5,38 m i waży około 860 kg. Pociski te są przechowywane w specjalnie chronionych magazynach wydzielonych w bazach lotniczych: 125. Istres-Le tubé w departamencie Bouches-du-Rhône, w 113. Saint-Dizier-Robinson w departamencie Haute-Marne i 702. Avord w departamencie Cher.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama