Siły zbrojne

Francja rezygnuje z atomowych Mirage

Fot. Armée de l'air
Fot. Armée de l'air

Francuskie siły powietrzne zdecydowały o wycofaniu jeszcze w tym roku ze służby samolotów Mirage 2000N będących nosicielami uzbrojonych w głowicę nuklearną pocisków ASMP-A. Ich rolę w systemie odstraszania jądrowego Paryża przejmą wielozadaniowe samoloty myśliwskie Rafale B. 

Ceremonia wycofania ze służby 20 Mirage 2000N ma się odbyć 21 czerwca br. w bazie BA 125 Istres nad Lazurowym Wybrzeżem. Maszyny obecnie stanowiące wyposażenie rozmieszczonej na tym lotnisku eksadry 2/4 "La Fayette" mają jednak ostatecznie opuścić jednostkę dopiero latem. Następcą Mirage we wspomnianej jednostce będą samoloty Rafale B. Druga eskadra forces aériennes stratégiques (pol. strategiczne siły powietrzne)  1/4 Gascogne rozmieszczona w bazie BA 113 Saint-Dizier w regionie Szampania-Ardeny została już przezbrojona w 20 Rafale B w 2009 roku. imageFot. A.Hładij/Defence24.pl

Program przezbrojenia kolejnej (Rafale są już także nosicielami pocisków ASMP/-A francuskiej marynarki wojennej) i ostatniej już jednostki używającej maszyn starszej generacji wpisuje się w szerszy plan modernizacji francuskich sił strategicznych, na który do 2025 roku ma zostać przeznaczona kwota 37 mld euro. W komponencie lotniczym poza całkowitym przezbrojeniem na nowe samoloty uderzeniowe i najnowszą wersję rakiet ASMP będzie to oznaczać także wymianę powietrznych zbiornikowców wspierających działanie samolotów-nosicieli broni jądrowej z KC-135/C-135FR na A330 MRTT. 

W dalszej perspektywie czasowej Francja będzie prowadzić, wspólnie z Niemcami prace nad samolotem myśliwskim nowej generacji, który od ok. 2040 roku ma zastąpić Eurofightery i Rafale. Ten drugi typ także w roli maszyny do wykonywania uderzeń z użyciem francuskich rakiet manewrujących z głowicami jądrowymi.  Rozwojem i produkcją maszyny wspólnie zajmą się koncerny Airbus i Dassault Aviation. Oprócz tego mają być także realizowane prace nad rakietą manewrującą nowej generacji ASN4G, być może zdolną do poruszania się z prędkością hipersoniczną. 

image
Ilustracja: Defence24.pl

Francuskie siły zbrojne dysponują obecnie ok. 75 rakietami ASMP/-A. Armée de l'Air. utrzymują w służbie dwie eskadry samolotów przeznaczonych do misji z użyciem broni nuklearnej, uzbrojone w 20 Mirage 2000N oraz 20 Rafale B. Pociski posiada także Marine Nationale (pol. francuska marynarka wojenna), a ich nosicielami są samoloty Rafale M mogące operować z baz lądowych i lotniskowca Charles de Gaulle. Ok. 20-25 pocisków pozostaje natomiast w rezerwie. Pociski ASMP-A mają zostać poddane modernizacji, tak by mogły być zdolne do penetrowania silnie bronionej przestrzeni powietrznej przez kolejnych kilkanaście lat do czasu pojawienia się w służbie broni następnej generacji. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.