Reklama

Siły zbrojne

Francja: "artyleryjski" pozew wobec Danii wycofany

Duńska armatohaubica CAESAR 8x8.
Duńska armatohaubica CAESAR 8x8.
Autor. Tue Skals / Forsvarskommandoen

Francuski koncern KNDS France wycofał pozew wobec duńskiej Agencji Materiałów i Zamówień związany z wyborem izraelskich armatohaubic ATMOS. Treść ugody nie została podana do informacji publicznej.

Dania w styczniu 2023 roku zdecydowała się na przekazanie Ukrainie swoich wszystkich lufowych systemów artyleryjskich Caesar w liczbie 19 dział . Po przeprowadzonej analizie tamtejsze ministerstwo obrony podjęło decyzję o zastąpieniu ich w stosunku 1:1 izraelskim ATMOS-em 2000, również osadzonym na podwoziu samochodu ciężarowego Tatra T-815-7 w układzie 8x8. Oprócz nich zakupiono także osiem egzemplarzy systemu rakietowego PULS produkowanego również przez Elbit System. Wartość zakupu obu systemów uzbrojenia wynieść miała około 220 mln euro. Pierwsze egzemplarze dotarły do zamawiającego już w sierpniu.

Reklama

Z czasem zaczęły pojawiać się przesłanki dotyczące nieprawidłowości w przeprowadzanych działaniach przez Agencji Materiałów i Zamówień Ministerstwa Obrony (FMI). O sprawie oraz całej otoczce zostanie napisany w przyszłości inny tekst. Na początku roku 2024 wobec decyzji FMI pozew złożył koncern KNDS Nexter (obecnie KNDS France), wskazując na m.in. brak zachowania zasad konkurencyjności oraz wielu nieprawidłowościach podczas zakupu uzbrojenia z konkurencyjnego Elbit Systems. To w połączeniu z kolejnymi medialnymi doniesieniami o braku należytego postępowania po stronie duńskiej agencji doprowadziło, że całość urosła do poziomu wielowątkowej ministerialnej afery, która trwała wiele miesięcy.

    W grudniu 2024 roku ogłoszona została ugoda pomiędzy KNDS France a duńską Agencją Materiałów i Zamówień Ministerstwa Obrony, chociaż żadna ze stron nie chce ujawnić więcej informacji w tej sprawie. Nie jest wiadome, co jest przedmiotem ugody, ani też, dlaczego francuski koncern wycofał pozew. Jedyną informacją przekazaną ze strony KNDS France jest chęć skupienia się na współpracy z Danią we wspieraniu Ukrainy. Mowa tutaj o dostawach armatohaubic CAESAR w ramach koalicji kilku państw, z czego Dania ma opłacić produkcję pewnej puli (do 30 dział ). Tym samym francuski przemysł niejako odzyskuje fundusze utracone po porażce w Danii, co może być jedną z przyczyn wycofania pozwu.

    Caesar 8x8 to wydłużony wariant francuskiego systemu artyleryjskiego kal. 155 mm, który osadzono na podwoziu czeskiego samochodu ciężarowego Tatra T-815-7 z układem napędowym 8x8. Donośność systemu pozostaje taka sama, jak w przypadku wersji osadzonej na francuskim podwoziu 6x6 i wynosi do 40-42 km przy zastosowaniu amunicji odłamkowo-burzącej z gazogeneratorem dennym (HE ER FB-BB). Obecnie trwają prace nad wydłużeniem zasięgu poprzez zastosowanie kierowanych, podkalibrowych pocisków Vulcano GLR produkcji Leonardo, których donośność może wynieść nawet 70 km. W odróżnieniu od wersji 6x6, cięższy wariant 8x8 ma częściowo zautomatyzowany system ładowania amunicji. Załogę stanowi 4-5 żołnierzy, a szybkostrzelność wynosi sześć strzałów na minutę.

    Reklama

    Przygotowanie systemu do zadania ogniowego lub opuszczenia stanowiska strzeleckiego zajmuje 60 sekund. Zapas amunicji wynosi 30-36 kompletów pocisków oraz ładunków miotających. To dwa razy tyle, ile mieści się w magazynach wariantu na podwoziu 6x6, którego pojemność wynosi 18 pocisków. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik o mocy 410 KM, pozwalający na rozpędzenie tego wariantu Caesara do ok. 90 km/h przy zasięgu operacyjnym wynoszącym 600 km. Masa pojazdu wynosi 30-32 tony. Wariant ten obecnie jest używany wyłącznie przez Ukrainę (dawniej Danię) i w przyszłości trafi do Czech.

    Francuski CAESAR 8x8
    Francuski CAESAR 8x8
    Autor. KNDS France

    WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]

    Reklama

    Komentarze (2)

    1. szczebelek

      Dla mnie było żadnego problemu jeśli Dania zapłaciła za AHS-y, które ofiarowała Ukrainie.... Wtedy to było 19 sztuk teraz wyszło 30 po prostu z Francuzami nie robi się poważnych interesów, bo zawsze chcą więcej.

      1. wsw13

        Polaka powinno cieszyć to ,że Ukraina dostanie 30 ,zamiast 19 Caesarów ja tego u Ciebie nie czuję.

    2. Monkey

      Francuzi odzyskali swoje pieniążki, bo Duńczycy zapłacą za 30 sztuk. A gdzie te AHS-y pójdą, to zapewne Francuzów obchodzi mniej.

      1. Davien3

        Duńczycy opłacają 30 Ceasów dla Ukrainy więc Francuzom to się zdecydowanie bardziej opłaca niz bezsensowna kłótnia o to ze wybrali ATMOS-a 2000

    Reklama