Finlandia zdecydowała się na zakup systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej David’s Sling (ang. Proca Dawida), oferowanego przez izraelskiego Rafaela. Będzie zatem pierwszym użytkownikiem tego rozwiązania w NATO.
Zgodnie z komunikatem resortu obrony Finlandii, tamtejsze władze zgodziły się na zakup izraelskiego systemu David's Sling (ang. Proca Dawida) w ramach postępowania dotyczącego obrony powietrznej nowej generacji. Kontrakt obejmuje zamówienie podstawowe o wartości 213 mln euro bez VAT, opcję o wartości 103 mln euro, która zostanie zrealizowana w momencie podpisania umowy oraz dodatkową opcję za 216 mln euro.
Wykonawcą umowy będzie izraelska firma Rafael, która opracowała zestaw David's Sling, we współpracy z amerykańskim Raytheonem. Finowie podkreślają, że oddzielna umowa dotycząca zabezpieczenia wsparcia eksploatacji systemu i dostępności kluczowych komponentów „we wszystkich sytuacjach bezpieczeństwa" zostanie zawarta z ministerstwem obrony Izraela na poziomie międzyrządowym. Fiński przemysł ma uczestniczyć w dostawach elementów dowodzenia i kontroli oraz integracji systemu.
Czytaj też
Choć komunikat o wyborze „Procy Dawida" ogłoszono dzień po przystąpieniu Finlandii do NATO, to oczywiście jest to efekt procesu trwającego co najmniej od 2020 roku. Wtedy to Helsinki rozpoczęły program zakupu systemu obrony powietrznej o zwiększonym zasięgu, ze zdolnością zwalczania celów na pułapie co najmniej 15 km.
Czytaj też
W marcu 2022 roku zdecydowano o zakwalifikowaniu do kolejnego etapu dwóch izraelskich systemów: Barak-MX produkcji IAI i właśnie David's Sling. Oba te rozwiązania są zdolne nie tylko do zwalczania obiektów aerodynamicznych (samoloty, śmigłowce, pociski cruise, drony), ale też pocisków balistycznych (w rodzaju choćby Iskandera czy Toczki). Dzięki wprowadzeniu zestawu David's Sling Finlandia zyska więc nie tylko dużo silniejszą obronę przeciwlotniczą, także strefową, ale i zdolność zwalczania pocisków balistycznych. Takich możliwości nie mają obecnie eksploatowane zestawy NASAMS, ani tym bardziej inne zestawy przeciwlotnicze o mniejszym zasięgu, jakimi dysponuje Finlandia.
David's Sling to system obrony powietrznej przeciwrakietowej, wprowadzony kilka lat temu w Izraelu jako „pośrednie piętro" pomiędzy zestawami krótkiego zasięgu Iron Dome (Żelazna Kopuła) i strategicznym systemem obrony przeciwrakietowej Arrow-2/3. Składa się on z pocisków przechwytujących Stunner/SkyCeptor, stacji radiolokacyjnych (w Izraelu stosowany jest jeden z wariantów radaru MMR produkcji IAI/Elta) oraz systemu dowodzenia.
Czytaj też
Wybór systemu David's Sling przez Finlandię to kolejny w ostatnich miesiącach sukces izraelskiej zbrojeniówki w Europie. Niedawno na zakup izraelskiego systemu artylerii rakietowej, produkcji Elbit Systems, zdecydowały się Niderlandy i Dania. Inny izraelski zestaw przeciwlotniczy, Rafael Spyder, zakupiły w 2021 roku Czechy. Cztery baterie tego zestawu mają zostać dostarczone do 2026 roku, za kwotę około 630 mln dolarów. W 2022 roku poinformowano, że Czechy są zainteresowane zakupem dla zestawów Spyder dodatkowych pocisków o powiększonym zasięgu.
X
No nieee, i kolejni kupują w Izraelu... z kodami pisanymi cyrylicą ! Na szczęście my zachowujemy "rozsądek". hihihihihi... ;)
andys
To jest mistrzostwo świata - za o.5 mld Euro kupić system , który zatrzyma rakiety Rosji., kraju z którym Finlandia ma ponad 2000km granicy.
Ma_XX
a widzisz są widać kraje, gdzie defilady mają mniejsze znaczenie
Chyżwar
Serio? Szewach Weiss nie kłamał mówiąc, że Spike to "broń pokoju". Podczas obecnej wojny na Ukrainie żaden europejski producent, Polskę mającą bzika na ukraińskim punkcie w to włączając nie posłał tam ani jednego bazującego na izraelskiej technologii PPK ponieważ ten kraj nie chce sobie popsuć relacji z rosją. Izrael produkuje bardzo dobrą broń. Produkuje średniej jakości broń. Produkuje także beznadziejną broń, jak choćby wieżyczki do BWP. Obecna wojna pokazuje, że od każdej z nich należy się trzymać na dystans. wystrzału ze 127 mm HVP.
Rio
nigdzie nie jest napisane ze pokryją cała granice... jest to nierealne. Pewnie będą służyły tak jak u nas Duża Narew do ochrony punktowej dużych zgrupowań wojska itp.