Reklama

Technologie

Amerykańsko-izraelskie testy systemu David's Sling

Fot. Israel MOD
Fot. Israel MOD

Izraelska Organizacja Obrony Przeciwrakietowej i Agencja Obrony Przeciwrakietowej USA pomyślnie zakończyły serię prób przechwytywania celu przez zaawansowaną wersję systemu przeciwlotniczego i przeciwbalistycznego David’s Sling. „Opracowanie wielowarstwowego systemu obrony powietrznej chroni nas przed bliskimi i dalekimi zagrożeniami” – podsumował to wydarzenie izraelski minister obrony Benny Gantz. W trakcie testów pociski systemu David’s Sling skutecznie eliminowały cele reprezentujące zarówno pociski manewrujące jak i balistyczne.

Reklama

15 grudnia 2020 roku Izraelska Organizacja Obrony Przeciwrakietowej (IMDO) Dyrekcji ds. Badań i Rozwoju w Ministerstwie Obrony wraz z Agencją Obrony Przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych Ameryki (ang. Missile Defense Agency - MDA) poinformowały o pomyślnym zakończeniu serię testów, w trakcie których pociski systemu David's Sling z głowicami bojowymi przechwytywały cele balistyczne i aerodynamiczne.  

Próby zostały przeprowadzone przez firmę Rafael Advanced Defense Systems Ltd. w ośrodku testowym w środkowym Izraelu przy udziale sił powietrznych i marynarki wojennej Izraela. Podczas serii testów, obejmującej szereg scenariuszy symulujących przyszłe zagrożenia, przetestowano zdolności nowej wersji systemu David's Sling. Wyniki tego testu umożliwią IMDO i inżynierom z przemysłu ocenę i aktualizację zdolności systemu.

 Zdolność, która została wykazana w tej serii testów, zapewnia bezpieczeństwo Państwa Izrael i jego umiejętność do radzenia sobie z zagrożeniami obecnymi i przyszłymi. Kiedy różne systemy w mechanizmie wielowarstwowym są połączone, mogą poradzić sobie z różnymi jednoczesnymi zagrożeniami i bronić obywateli Państwa Izrael.

Gen. bryg. (rez.) Pini Yungman, wiceprezes wykonawczy i szef działu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Rafaela

W ramach serii prób IMDO i Rafael z powodzeniem zademonstrowały również zdolności systemu Iron Dome do przechwytywania różnych zagrożeń, w tym rakiet balistycznych, bezzałogowych statków powietrznych i pocisków manewrujących. Test wykazał również interoperacyjność wielowarstwowego mechanizmu obrony powietrznej (Arrow, David's Sling i Iron Dome). Oznacza to, że podczas konfliktu systemy będą zdolne do jednoczesnego identyfikowania, oceny i przechwytywania różnych zagrożeń.

Jak podkreśla producent systemu David’s Sling, udana seria prób jest kamieniem milowym w zwiększaniu zdolności operacyjnych Izraela do obrony przed obecnymi i przyszłymi zagrożeniami. Wskazuje też skuteczność kooperacji z USA i skuteczne działanie w szerszym środowisku obrony powietrznej. Rafael jest głównym wykonawcą prac nad systemem David's Sling we współpracy z amerykańskim Raytheonem. Oddział IAI Elta opracował stosowany w systemie radar MMR, a Elbit Systems odpowiedzialny jest za zastoswany system zarządzania walką Golden Almond.

David's Sling jest ważnym elementem izraelskiego wielowarstwowego mechanizmu obrony powietrznej. Rozwój tego mechanizmu jest prowadzony przez IMDO i składa się z czterech warstw: Iron Dome, David's Sling, Arrow-2 i Arrow-3. Wszystkie one działają operacyjnie w izraelskich siłach powietrznych.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama