Siły zbrojne
Finlandia zmodernizuje "stare" i "nowe" Leopardy 2
Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Finlandii, podjęto decyzję o modernizacji systemów kierowania ogniem czołgów podstawowych Leopard 2 należących do tamtejszej armii. Modernizacji poddane mają zostać obie wersje tych czołgów znajdujące się na uzbrojeniu fińskich wojsk lądowych.
Fiński resort obrony upoważnił fińskie siły zbrojne do oficjalnego zawarcia umowy na ograniczoną modernizację fińskich Leopardów 2 z producentem tych czołgów, czyli niemieckim koncernem Krauss-Maffei Wegmann (KMW). Zakres modernizacji według przekazanego komunikatu ma objąć jedynie system kierowania ogniem. Prace przeprowadzone mają być zarówno na starszych Leopardach 2A4 jak i nowszych Leopardach 2A6. Prace mają rozpocząć się już na początku przyszłego roku i zakończyć się do 2026 roku, co oznacza zawarcie umowy o łącznej wartości ok. 10 mln euro jeszcze w tym roku.
Czytaj też
Lokalnym partnerem głównego wykonawcy tej modernizacji, czyli KMW ma być fińska firma Millog. Jej zadaniem będzie zapewnienie zaplecza technicznego i warsztatowego do przeprowadzenia prac modyfikacyjnych oraz wsparcia logistycznego. Dzięki modernizacji precyzja ognia fińskich Leopardów 2 ulegnie znacznemu zwiększeniu, a obie wersje czołgów zostaną ze sobą zunifikowane w tym segmencie, co ułatwi wsparcie ich eksploatacji w dalszym okresie służby. Dodatkowo zmodyfikowany system kierowania ogniem umożliwi wykorzystywanie nowoczesnej amunicji odłamkowo-burzącej nowej generacji. Chodzi zapewne o amunicję programowalną.
Czytaj też
Fińskie wojska lądowe rozpoczęły eksploatacje czołgów podstawowych z rodziny z Leopard 2 niecałe dwie dekady temu. W 2003 roku kraj ten pozyskał 124 używane egzemplarze Leopardów 2A4 z nadwyżek magazynowych niemieckiej Bundeswehry. 12 czołgów pozbawiono wież i przebudowano na wozy specjalistyczne takie jak mosty czołgowe czy czołgi saperskie, a kolejne 12 rozebrano w celu uzyskania zapasu części zamiennych. Do służby liniowej trafiło 100 egzemplarzy, które zastąpiło 160 dotychczas używanych posowieckich T-72 wycofanych ze służby liniowej. W 2009 roku dokupiono kolejnych 15 egzemplarzy czołgów w tej wersji jednak nie jest znane ich dalsze przeznaczenie - najprawdopodobniej zostały one również przebudowane na wersje specjalistyczne (na podwoziu Leopardów 2 osadzone są m.in. zestawy przeciwlotnicze Marksman).
Czytaj też
W styczniu 2014 roku fiński resort obrony zakupił z kolei koleją partię łącznie 100 używanych Leopardów 2A6NL z nadwyżek holenderskiej armii, która w tym okresie przeprowadziła redukcję i de facto zrezygnowała z tego typu uzbrojenia. W ramach umowyo wartości blisko 200 milionów euro pozyskano nie tylko same czołgi, ale także pakiet amunicji, części zamiennych, symulatorów szkoleniowych i wsparcia w pozostałym cyklu życia. Zakup ten pozwolił też na przeniesienie do rezerwy wcześniej używanych Leopardów 2A4, które nadal znajdują się w dobrym stanie technicznym. W 2016 roku po dostarczeniu pierwszych egzemplarzy zakupionych Leopardów 2A6 rozpoczęto szkolenie załóg czołgów na nowym sprzęcie w Brygadzie Pancernej w Paroli i Brygadzie Karelia w Valkeali. W październiku 2019 roku fińska armia odebrała ostatnie czołgi tego typu kończąc tym samym proces modernizacji swoich pododdziałów pancernych.
Jednocześnie jednak co najmniej część Leopardów 2A4 nadal pozostaje w służbie, mogąc wspierać jednostki piechoty lub służyć do szkolenia. W razie zagrożenia te czołgi mogą zostać użyte operacyjnie i jak widać są modernizowane.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie