Siły zbrojne

Finlandia kupuje kolejne K9 Thunder

Fot. MKFI (domena publiczna)
Fot. MKFI (domena publiczna)

Jak donoszą media, fiński minister obrony Antti Kaikkonen zatwierdził zakup dodatkowych armatohaubic samobieżnych K9 Thunder dla fińskiej armii. Decyzja ta wpisuje się w realizowany obecnie kompleksowy program modernizacji artylerii fińskich wojsk lądowych.

Zgodnie z przyjętymi planami w tym roku pozyskanych ma zostać pięć egzemplarzy tych wozów, a w następnym roku dodatkowo kolejnych pięć. Tym samym łączna liczba fińskich K9 Thunder znanych pod lokalną nazwą 155 PSH 17 wzrośnie do aż 58 egzemplarzy. W lutym 2017 roku zawarto umowę z władzami Korei Południowej na zakup 48 egzemplarzy tych wozów pochodzących z nadwyżek południowokoreańskiej armii. Łączna wartość tego kontraktu wynosi ok. 146 mln euro, a dostawy potrwają do 2024 roku. Pierwsze z nich zostały dostarczone na początku 2018 roku.

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin na potrzeby południowokoreańskiej armii i produkowana obecnie przez koncern Hanwha Land Systems. Systemy te znajdują się na uzbrojeniu użytkowników eksportowych takich jak: Estonia, Finlandia, Indie i Norwegia, a jego nabyciem zainteresowanych jest kilka kolejnych państw. Obecnie najnowsze wersje tych systemów są oferowane także Australii i Wielkiej Brytanii.

Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Główne uzbrojenie stanowi armata kal. 155 mm o długości 52 kalibrów o zasięgu 40 km. Zapas amunicji wynosi 48 naboi i ładunków miotających gotowych do użycia. Amunicja jest ładowana przy pomocy zautomatyzowanego systemu, dzięki czemu szybkostrzelność wynosi do 12 strzałów na minutę. Napęd stanowi silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który zapewnia przy masie 47 ton prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km.

Artyleria fińskiej armii eksploatuje zarówno artyleryjskie jak i rakietowe systemy artyleryjskie i to aż pięciu modeli. Jeśli chodzi o armatohaubice samobieżne to są to PsH 17 (lokalne oznaczenie południowokoreańskich K9 Thunder) i PsH 74 (lokalne oznaczenie sowieckich 2S1 Goździk) w liczbie odpowiednio 48 i 74 egzemplarzy. Pierwsze z nich zostały pozyskane w ostatnich latach, a ich dostawy mają zakończyć się w 2024 roku podczas gdy drugie zostały poddane modernizacji.

Dodatkowo uzupełniają je w pododdziałach piechoty zmotoryzowanej moździerze samobieżne KRHPSAJON XA-361-AMOS (lepiej znane pod eksportową nazwą AMOS) na podwoziu Patrii AMV 8 × 8. W przypadku wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych są to 298 RSRAKH 06 (lokalne oznaczenie amerykańskich M270D1 MLRS) i 122 RAKH 89 M1 (lokalne oznaczenie czechosłowackich RM-70/85) w liczbie odpowiednio 29 i 34 egzemplarzy. Wszystkie te systemy stanowią uzbrojenie batalionów artylerii lufowej i rakietowej.

image
Reklama

Komentarze