Reklama

Siły zbrojne

Finlandia wybrała F-35?

Fot. U.S. Air Force, Staff Sgt. Staci Miller
Fot. U.S. Air Force, Staff Sgt. Staci Miller

Siły zbrojne Finlandi prawdopodobnie wybrały samolot wielozadaniowy nowej generacji. Zwycięzcą w postępowaniu HX. Zwycięzcą miał się okazać F-35A, pokonując oferowane samoloty 4. Generacji. Tak przynajmniej donosi fińska prasa powołując się na merytoryczną ocenę sił zbrojnych Finlandii. W sprawie nie wypowiedziały się jeszcze oficjalnie fińskie siły zbrojne ani władze.

Program HX ma wyłonić następców używanych obecnie F/A-18C/D (62 maszynami F/A-18 – 55 wersji C i siedmioma szkolno-bojowymi wersji D), których w służbie pozostają 62 egzemplarze. Maszyny te zostały zakupione na początku lat 90. ubiegłego wieku, w reakcji na rozpad ZSRR. Dzięki niemu Helsinki mogły zainwestować w ciężkie samoloty wielozadaniowe, a nie tylko w myśliwce obrony powietrznej i zastąpić w służbie myśliwce Saab Draken i MiG-21. Obecnie wszystkie Hornety służą w dwóch dywizjonach lotniczych: 11. (stacjonującym w bazie w Rovaniemi na północy kraju, dwie eskadry) i 31. (baza Kuopio zabezpieczająca Karelię, trzy eskadry). Ich uzupełnieniem są szkolno-bojowe maszyny Hawk Mk 51/51A (jeden dywizjon, 31 maszyn). Wycofanie ze służby F/A-18 planowane jest na lata 2025-2030. Zgodnie z obecnymi planami ich następcy mają posłużyć co najmniej do lat 60.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez fińskie władze, Finlandia chce najprawdopodobniej nabyć 64 egzemplarze ich następców. Procedurę wyboru nowych samolotów rozpoczęto w czerwcu 2015 roku. Początkowo preferowana konstrukcja miała zostać wybrana 2020 r., tak aby rząd Finlandii mógł ostatecznie potwierdzić ten wybór w roku 2021.

Reklama
Reklama

Fiński przetarg, podobnie jak szwajcarski, a częściowo także prowadzone obecnie postępowanie w Kanadzie, jest uważany za bardzo przejrzysty i merytoryczny, tj. nie podlegający kwestiom politycznym. W celu wybraniu najlepszego rozwiązania Dlatego też to, jaka maszyna zwycięży będzie świadczyło w dużej mierze o ty  które oferty są najbardziej korzystne z punktu widzenia technicznego ale także ekonomicznego.

Obecne doniesienia wskazują, że na kontrakt, o wartości szacowanej na między 10 a 12 mld USD, największe szanse ma Lockheed Martin z F-35A, co zgadzałoby się z oceną merytoryczną wydaną wiosną tego roku przez siły zbrojne Szwajcarii. F-35 rywalizuje ze wszystkimi myśliwcami europejskimi: Dassault Rafale, Eurofighter Typhoonem, Saab Gripenem, a także z myśliwcem Boeinga – F/A-18E/F Super Hornet. Wszystkie firmy ostateczne oferty składały w kwietniu tego roku.

Reklama

Komentarze (16)

  1. nieźle

    Finlandia - 5 milionów (z hakiem) mieszkańców i planowany zakup 64 szt. F-35. Polska (co wstała z kolan podobno) - 38 milionów mieszkańców (czyli prawie 8 razy więcej) i planowany zakup 32 szt. F-35.

    1. Mersoner

      Jak zawsze nic ci nie paści!

    2. Davien

      Polska po pierwsze juz kupiła te 32 F-16, po drugie mamy jeszcze 48 F-16 Advanced.

    3. Gnom

      Po trzecie nie mamy fińskiego ograniczenia do 64 maszyn. A po czwarte zobacz ile zapłaciła Finlandia a ile Polska. Zobacz czas dostaw. Jesteśmy szalenie rozrzutni i wyjątkowo ulegli wobec USA. Finlandia na F-18 zarobiła Nokię, tu tez coś zarobi, a u nas ...

  2. Xzibit

    Tylko Polska zamówiła 32 samoloty do pokazania na defiladzie,nawet mała Belgia bierze więcej.....

    1. merso

      Napisz coś mądrego!

    2. GB

      Rosja zamówiła 76 Su-57. Zbadaj ile F-35 kupiła Japonia, Norwegia, ile amerykańskich F-35 jest już na Alasce, ile będzie F-35 na amerykańskich lotniskowcach i okrętach desantowych około 2027 roku i wtedy porównuj. Polska póki co nie ma roszczeń terytorialnych do Rosji, Japonia ma.

  3. Chyży Rój

    Jenerał Koziej ostro przekonywał, że zakup F35 dla Polski to ogromny błąd. Od tamtej pory na zakup F35 zdecydowała się Szwajcaria i Finlandia. Że też nikt tam nie słucha Kozieja...

    1. Alex

      Chyba po konsultacjach z Napoleon em

  4. AA

    No i gitara Europa wejdzie na taki poziom technologii za 10 lat jak dobrze pójdzie:))

  5. DDR

    Brawo widać że poważnie podchodzą do obrony i wybierają najlepszy sprzęt z najwyższej półki zamiast jakiś eurowynalazków

  6. orki na wschodzie rosną w siłę, trzeba zebrać armię śródmorza- Tolkien

    Straszny bubel, co znawcy rusofile?

  7. dropik

    w sumie ciężko bylo się spodziewać czegoś innego. bynajmniej nie chodzi o stealth ale o wieksze mozliwości F35 jako systemu.

  8. Nikor

    Tylko po co te roczne analizy, jak i tak ostatecznie podjęli decyzję taka jaką my, a u nas żadnych kosztownych analiz nie było. Po prosu F-35 jest aktualnie jedynym dostępnym samolotem V generacji. A samolot V generacji będzie zawsze lepszy od najbardziej wypasionego z generacji IV.

  9. Ślązak

    Przetarg rzeczywiście modelowy, to że wojsko chce F-35A mnie nie dziwi, ale oferty Gripen ( plus te szwedzkie mini AWACS-y), offset przy Toophonie, to nie jest prosty wybór.

    1. Davien

      Ślazak, róznica mozliwości miedzy F-35A a Gripenem jest miażdżąca i dlaczego Finlandia ma wybrać znacznie gorszego Gripena za wieksza cenę??

  10. Gg

    Będą w sam raz na rosyjskie t34 no i moze ma katapulty też!

  11. F35 poproszę

    No to trochę sobie poczekają bo kolejka jest jak za komuny po arbuzy :)

  12. Herr Wolf

    Po co pisać o przypuszczeniach. Jest tyle ważniejszych tematów jak oszustwa podatki i zbrodnie przeciwko narodowi!!!

    1. Wert

      Bo to czym piszesz to w Rosji normalność.

    2. Kiks

      No ruscy mają czym martwić się. To na pewno. A im więcej unifikacji sprzętowej wokół ruskich to tym gorzej dla nich.

    3. Taka prawda

      w Rosji nazywają to władzą państwową lub krótko Kremlem.

  13. bc

    Było oczywiste od początku że to "bestia" wygra.

  14. Ślązak

    Przetarg rzeczywiście modelowy, to że wojsko chce F-35A mnie nie dziwi, ale oferty Gripen ( plus te szwedzkie mini AWACS-y), offset przy Toophonie, to nie jest prosty wybór.

  15. Szakal

    Jeżeli Finlandia rzeczywiście wybrała F-35 to znaczy , że uległa amerykańskiej reklamie i fińscy generałowie wierzą w "niewidzialność" tego samolotu w rosyjskich strefach antydostępowych. Finlandia , podobnie jak Polska potrzebuje prawdziwego myśliwca do obrony własnej przestrzeni powietrznej , a nie wielozadaniowego samolotu do pokonywania baniek antydostępowych i zwalczania w nich systemów OPL. Finlandia powinna wybrać Gripena dobrze przystosowanego do działania z DOL , do czego F-35 nie jest zdolny.

    1. GB

      Finowie mieli do dyspozycji wszystkie samoloty uczestniczące w konkursie i mogli przeprowadzic ich porównanie, także mierząc SPO przy pomocy radarów. Grippen jest najsłabszym samolotem z wszystkich startujących w konkursie.

    2. C

      Grippen śwoeci jak stodoła.

    3. Trzcinq

      Jest (tzn podobno jest i sądząc po dostępnych danych no jest) lecz pamiętać należy ze Wojna to nie walka na dane techniczne. To nie to co amerykanie robili w Iraku czy Jugosławii. Dalej już nie chce mi się pisać tyle razy było walkowane

  16. Yh

    Czmu nie su57?

    1. Bo ich nie stać.

    2. droma

      bo ich nie stać na taki złom jakim jest su57 ,jedyne co mu dobrze wychodzi to glebiebie / od gleby /...

    3. Z tego co wiadomo to ostatnio F-35B zaliczył glebę. A dokładniej to wodowanie.

Reklama