Siły zbrojne
Filipiny kupią HIMARSy?
Filipiny wyraziły na początku lipca chęć zakupu systemu rakietowego HIMARS oraz indyjskich przeciwokrętowych pocisków manewrujących BrahMos – informuje Manila Times.
Informacja na temat potencjalnego zakupu została ogłoszona przez generała armii filipińskiej Romeo Brawnera Jr. podczas wydarzenia w Forcie Magsaysay w Nueva Ecija. Gen. broni Romeo Brawner Jr. ujawnił, że planach armii jest zakup systemu HIMARS i indyjskich przeciwokrętowych pocisków manewrujących BrahMos.
Filipiny miały już do czynienia z HIMARSami podczas wspólnych ćwiczeń Balikatan, gdy trafił w wycofany z eksploatacji okręt wojenny. Żołnierze filipińscy mieli także zostać w zakresie podstawowym przeszkoleni z obsługi tego systemu rakietowego.
Czytaj też
Jeśli chodzi o BrahMos, Filipińska Marynarka Wojenna zakupiła już trzy baterie lądowych przeciwokrętowych pocisków rakietowych BrahMos (shore-based anti-ship missile system - SBASMS), które będą podstawową bronią Pułku Obrony Wybrzeża (Coastal Defense Regiment - CDR), nowo utworzonej jednostki filipińskiej piechoty morskiej. Filipiny w styczniu 2022 roku zawarły kontrakt na zakup BrahMos w wysokości 375 milionów dolarów pomiędzy indyjską firmą BrahMos Aerospace a rządem Filipin. Umowa nie została jednak sfinalizowana z powodu pandemii COVID-19. Wraz ze wznowieniem zamówień Filipiny mają szansę stać się pierwszym zagranicznym krajem, który kupi pocisk BrahMos.
Czytaj też
Standardowe pociski GMLRS mają donośność do około 85 km. W USA trwają zaawansowane prace nad nową generacją GMLRS-ER o donośności zwiększonej do 150-200 km. Te pociski stanowią część drugiego zamówienia na polskie HIMARS. Modyfikowane są również standardowe GMLRS poprzez zastosowanie małowrażliwych materiałów wybuchowych. Ma to znaczenie np. w wypadku trafienia przez przeciwnika w kontener z amunicją, bo ogranicza ryzyko szkód ubocznych.
Do HIMARS dostępne są również pociski taktyczne ATACMS (po 1 w kontenerze startowym). Niebawem dołączą do nich nowocześniejsze PrSM (po 2 w kontenerze), o donośności około 500 km, a w przyszłości więcej. Zarówno GMLRS, jak i PrSM mają być w przyszłości modyfikowane, także z uwzględnieniem nowych głowic bojowych. Identyczny jak w HIMARS zestaw rakiet stosowany jest także w wyrzutniach M270A1/A2 na podwoziu gąsienicowym, które zabierają nie jeden, a dwa kontenery startowe.
Czytaj też
Brahmos to przeciwokrętowy, naddźwiękowy manewrujący pocisk rakietowy średniego zasięgu opracowany przez indyjsko-rosyjską spółkę BrahMos Aerospace w 2005 roku. Może on być zintegrowany z wieloma typami platform, w tym morskimi, jak i powietrznymi. W zależności od nośnika pocisk ten może zlikwidować cel na dystansie 650-800 km, jednak w przypadku wersji eksportowej wartość ta wynosi tylko 290 km. Poza indyjską armią jest on użytkowany jedynie przez filipińską piechotę morską, która zakupiła trzy baterie tego systemu rakietowego. Obecnie opracowywana jest również hipersoniczna wersja pocisku, BrahMos-II, o prędkości 7-8 Machów, mająca zwiększyć zdolność szybkiego uderzenia z powietrza.