Reklama

Siły zbrojne

FA-50 prawie w komplecie

FA-50
Samolot FA-50 w oczekiwaniu na zgodę na start
Autor. Mirosław Mróz/Defence24

Na Okęciu wylądował ponownie transportowy Boeing 747F, który przywiózł kolejną parę samolotów FA-50GF – poinformował szef MON i Agencja Uzbrojenia na swoich profilach na portalu X (dawny Twitter).

Reklama

To już dziewiąty i dziesiąty samolot spośród 12 zamówionych w wersji GF. Koreański producent – Korean Aerospace Industries – zobowiązał się do dostarczenia wszystkich samolotów do końca tego roku i jak na razie wywiązuje się z tego zobowiązania w godny pochwały sposób.

Reklama
Reklama

Przypomnijmy, że Polska zamówiła 12 samolotów w obecnie istniejącym wariancie GF czyli Gap Filler, tożsamym z koreańską wersją Block 10. Samoloty te kosztowały około 700 mln USD. Z kolei 2,3 mld USD zapłaciliśmy za 36 kolejnych maszyn wariantu PL, który będzie podobny, a być może nawet bardziej zaawansowany niż planowana koreańska wersja samolotu FA-50 Block 20. Maszyny te mają zostać wyposażone m.in. w radiolokatory AESA Phantom Strike, instalacje do uzupełniania paliwa w locie oraz dostosowane do używania znacznie szerszej gamy amunicji precyzyjnej, a także pocisków powietrze-powietrzne średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM.

Samoloty wersji PL mają zostać dostarczone w latach 2025-2028. Później pierwsza dwunastka maszyn wersji GF miałaby zostać także podniesiona do wersji PL, ale będzie wymagało osobnego kontraktu.

Reklama

Komentarze (10)

  1. rukmavimana

    "Lat później dwadzieścia od tamtej piosenki Coście porobili i analogiczne jęki" Już się czytać tego nie da, tych jęków w komentarzach. Tak, zły. Tak, drogi. Tak, śmaki i owaki. Już to wszystko wiemy, już sobie darujcie, nic tym jojczeniem nie zmienicie. Btw. jakoś do tej pory nikt nigdy w komentarzach się nawet nie zająknął o tym, że będzie on funkcjonował w środowisku SIECIOCENTRYCZNYM (!). Tyle się mówi i pisze o sieciocentryczności, ale przy ocenie tego - tak, nieudanego - zakupy, jakoś nikt o tym nie wspomina - że razem z F-16 i pod osłoną F-35 nie ma ŻADNEGO znaczenia jakie on będzie miał radary, może ich w ogóle nie mieć. Będzie tylko mułem do przenoszenia rakiet - i jako taki NIEPORÓWNANIE tańszy od F-35. I nigdy nie będzie żadnym samolotem frontowym, czy wsparcia, bo nigdy nie będzie operował na terenie wroga, a jedynie na Polską (nawet w czasie wojny) - pod osłoną F-35, Wisły i Narwi. Więc już darujcie se te wynurzenia.

    1. Franek Dolas

      Mylisz się będzie mógł być samolotem frontowymi wsparcia oraz będzie mógł wykonywać samodzielne misje. Zabierze jedynie mniejszą ilość uzbrojenia. A może wytłumaczysz dlaczego niby F-16 będzie mógł wykonywać misje na terytorium wroga a FA-50. Nie pisz tylko o zasięgu bo 100 km za linią frontu czy 50o to jednak za tą linią. A czy wyposażony w radar AESA I AMMRAMY nie będzie mógł w razie zagrożenia stracić np. SU-35?

    2. Davien3

      Franek a dlaczego F-16 ma wykonywac misje za linia frontu jak od tego beda F-35 I jak chcesz wykonac te swoje misje wsparcia jak masz maks 2 GBU-12/JDAM czy 4 Mavericki a działasz w zasięgu KAZDEGO ruskiego systemu OPL który doskonale widzi tego FA-50 bo nawet WRE nie masz? A jak zabierzesz te AMRAAMy to nawet tych bomb nie wqeźmiesz bo pylony na końcach skrzydeł sa przystosowane wyłacznie pod AIM-9L/M?? A reszte zajmuja ci zbiorniki z paliwem i zasobnik celowniczy podwieszany centralnie.

  2. Tani2

    Jeju ile razy można pisać. Bo innych nie ma i nie będzie. Czy tak trudno zrozumieć? Dostaliśmy forsę za samoloty i wydaliśmy na samoloty. To co wolicie kupić F-16 z dostawą 2028? Goscie nie ma na rynku nówek są tylko używki. Popatrzcie na Chorwatów. Nie ma , Była alternatywa można było dać na pomoc. Jak kupować broń to tylko teraz bo mamy post UW. Przestancie pisać że daliśmy, sprzedaliśmy. I chwała PiS za to bo one są. I może tak wielu jest nieszczęśliwych. One naprawdę są w Polsce.

  3. Książę niosący na plecach białego konia

    Jeśli dołączysz skrzydła do najlepszej na świecie artylerii samobieżnej i najtańszego kraba, może on wykonywać misje najlepszego myśliwca i bombowca. Jeśli dasz krabowi funkcje statku i nurkowania, stanie się najlepszym statkiem bojowym i łodzią podwodną. Dlaczego nie wykorzystać tak doskonałego kraba? Ukraina Czy Crab zapewnia darmowe wsparcie i kupuje najdroższą i tandetną broń z Azji?

    1. bartoszGłowacki

      Amerykanie dali zgody zeby Polacy wykonali poprawki w silnikach F-16. zachowujac wszystkie parametry obnizono zuzycie paliwa o 25%, a na pytanie o łodzie podwodne to kto i co pilnuje polskich rur z gazem pod Borholmem.?Polskie radary spod Sandomierza kontroluja przestrzen powietrzna CALEJ Ukrainy.. Obejrzyj na rzece Odrze jak zostały zbudowane ostrogi do regulacji,Niemcy dostali zawału bo Odra stała sie automatycznie zeglowna bez pogłebiania. Startujemy do najlepszych na swiiecie i potrafimy w najcienszym drucie swiata z Chin, wykonać dziurkę i zrobić najciensza rurę swiata. Odwagi i wiara w Polaków beda ci wynagrodzone

  4. PPPM

    O ile powstanie wersja PL, to do tego standardu samoloty powinny być podnoszone w polskich zakładach.

    1. Davien3

      @PPPM W jakich polskich zakładach?? Bo ami Świdnik ani Mielec nie sa w zaden sposób zwiazane z KAI i nie bedą.

    2. Szczupak

      PPPm. Wymień wiec Polskie zakłady lotnicze, które tego dokonają bo mi na myśl przychodzi tylko zakład szybowcowy. W Bielsku-Białej.

    3. AntekMajcher

      Mamy jeszcze WZLe, choć nie wiem w jakiej są kondycji

  5. Pitbull

    @JakubG dodatkowo jak sie porowna, ze Filipiny kupily nasza GF wersje w 2016 za $28 mln za sztuke plus Malezja zakupila miesiac po nas 18 Fa-50 Block 20 za 920 mln czyli $51 za sztuke to definitywnie tanio tego samolotu nasi negocjatorzy nie kupili. Dodatkowo Malezja ma zapisane w kontrakcie, ze nastepne 18 Fa-50 block 20 beda wyprodukowane w Malezji.

  6. rwd

    Teraz trzeba znaleźć dla niego jakieś sensowne zajęcie.

    1. RAF

      rwd@ Przeciez bylo mowione i pisane do czego przeznaczone sa te samoloty. Gdzie wtedy byles? Proponuje poszukac starszych artykulow oraz wypowiedzi.

    2. PGR

      Zespół akrobacyjny

    3. Anty 50 C-cali

      NO PRZECIE Mig29 STRĄCAJĄ ZNAD UKRAINY DRONY!! prymitywne "pasterzy" Iranu. Jeden nawet 5, nim wybuch celu uszkodził poważnie....pilot wykaraskał się i "przesiada" na F-16. Ale "tonący brzytwy się trzyma" takie polskie powiedzonko. A te sprute do gleby 5 zakichanych dronów to potencjalnie mniej trafień w rafinerie, czy dajmy na to w elektrownie

  7. szczebelek

    Wianuszek twierdzeń, że ten samolot to zabawka czas zacząć, a mnie dziwi, że nie wstawiano tutaj tweeta Różańskiego 🤣😂 Gość woli drzwi od stodoły i czekoladowe orły dla polskich pilotów.

    1. JakubG

      Po prostu mało kto jest w stanie zrozumieć dlaczego za 3 mld USD kupiliśmy samoloty o słabych parametrach i niewielkich możliwościach bojowych. Fakt, że w wersji PL dojdzie dobrej klasy radar niewiele tutaj zmienia. Są to samoloty o krótkim zasięgu, więc zawsze będą musiały latać z zewnętrznymi zbiornikami paliwa, a miejsc na podwieszenia będą miały zaledwie 7 z czego 2 (na końcówkach skrzydeł) tylko na pociski AIM-9 (w F-16 można tam albo AIM-9 podwiesić, albo AMRAAMa co zwiększa elastyczność konfiguracji). Jeżeli chcemy podwiesić pod ten samolot zasobnik celowniczy Sniper i dwa zbiorniki z paliwem to zostają nam zaledwie 2 węzły uniwersalne na podwieszenie uzbrojenia (1 zajmuje sniper, 2 zajmują zbiorniki z paliwem, kolejne dwa to AIM-9). Jaką misję wsparcia pola walki przeprowadzi się mając do dyspozycji tak niewielką ilość środków bojowych? Tak, drugi samolot w parze nie będzie musiał przenosić zasobnika, ale to i tak niewiele zmienia.

    2. Jerzy

      Tyle, że my chyba nie kupujemy ich z myślą o działaniu na głębokim zapleczu przeciwnika, bo od tego będziemy mieć F35, a do działań w obronie i w strefie przyfrontowej, zatem zewnętrzne zbiorniki nie będą konieczne. Historia uczy, że we wrześniu mieliśmy PZL37 z udźwigiem 2500 kg, a realnie zabierały 400 kg, zatem nie zawsze w katalogowych parametrach siła.

    3. RAF

      JakubG@ Bylo tlumaczone wielokrptnie i na wszelkie sposoby dlaczego kupilismy ten samolot (bardzo dobry zakup), ale widac niektorzy maja problem z czytaniem ze zrozumieniem lub przyzswajaniem informacji. O drugiej mozliwosci nie bede pisal bo komentarz moze nie przejsc.

  8. trantitla

    W kwestii dlaczego właśnie Fa-50, do czego nam będą służyły, co będą robiły i na jakiej wysokości, polecam wywiad z gen. Ireneuszem Nowakiem w Polsce Zbrojnej z 28 sierpnia 2022 roku. Tam jest wszystko wyjaśnione i po co macie się tu spierać? Jak możecie w tym czasie przeczytać coś interesującego.

  9. Maniek 81

    Czyli na razie kupiliśmy bezbronne samoloty które mogą służyć tylko jako treningowe.

    1. Rusmongol

      Co to znaczy bezbronne?

    2. Anty 50 C-cali

      czyli kolejny Davien3-ci, nei czytający po polsku - Tegosz Autora, o treningowej walce "bezbronnego" ( jak Orlik? poMyliło się co?) z Raptorem. F-22, znaczy..."na małym dystansie, tj. w zasięgu filipińskich Sidewinderów. Możliwe też, że pilot amerykański początkowo miał mieć przeciwnika za sobą i ćwiczyć manewry unikowe, co mu się po prostu nie udało. Na opublikowanej fotografii"....no ja widzę jakby Dwie rakiety na krawędziach skrzydeł "bezbronnego".

    3. CzarnyRycerz

      Takie, w których nie chciałbyś siedzieć mierząc się ze współczesnymi rosyjskimi myśliwcami.

  10. JakubG

    Ten tani samolot kosztuje nas 3 mld $.....Czyli FA-50GF kosztowały po ok 58 mln $, a FA-50PL wychodzą po 62 ml, a mają już jakieś możliwości bojowe. Dla porównania to zakup 48 F-16 kosztował nas niecałe 3,5 mld $. Nawet jeśli uwzględnimy inflację to koreański samolot nie wydaje się być tanią ofertą. Owszem, jest tańszy w utrzymaniu, ale przecież możliwości tych 2 samolotów są nieporównywalne...

    1. Key

      Koszt zakupu naszych f16 dwadzieścia lat temu wyniósł 67,7 mln do.l. Jeśli chodzi o koszt zakupu dzisiaj f16 Viper przez poszczególne kraje oraz koszt cyklu życia tych myśliwców masz pięknie wyłożone w tym artykule: https://defence24.pl/przemysl/ile-kosztuja-f-16-i-co-to-oznacza-dla-polski-raport

    2. Jerzy

      Ktoś kiedyś liczył, że zakupione w 2003 F16, licząc wg cen obecnych wychodziłyby po 100 mln USD za sztukę, kupując FA50PL z radarem Aegis mamy 80% możliwości F16 za 60% ceny.

    3. Anty 50 C-cali

      ...Orlik był "nieporównywalnie" tańszy.! Nie o programie stadionów, ale o około 284 mln dolców za 8 samolotów treningowych. Ale każdy z Dwoma(!?) silnikami, bo najlepsi , od 1989, już w 2014 wiedzieli o problemach z demografią - czyli nie chcieli żeby studenci się pozabijali. Choć makaroniarze i tak jednego Mastera rozkwasili doszczętnie. Darowane to było, przeciwnie jak w WYPADKU ...Irydy. Bo dla zachowania narybku i lepszej demografii, Master "orlik" mógł w razie "W" robić plan Pekin2. Czyli wiać lotem koszącym, albo próbować jak Messerszmit w 1940-tych latach; nurkowania ku ziemi dla nabrania prędkości ponaddźwiękowej

Reklama