Siły zbrojne

F-35B nad Farnborough. Lot w zawisie i tankowanie z Herculesa [FOTO]

F-35B, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
F-35B, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Podczas tegorocznego Farnborough zaprezentowano pokaz możliwości myśliwca skróconego startu i pionowego lądowania F-35B. Maszyna w barwach brytyjskich wykonywała lot w zawisie, a samolot US Marines - symulował uzupełnianie paliwa z KC-130J, czyli tankowca na bazie Herculesa.

Podczas Farnborough 2016 odbył się pokaz możliwości najnowszego myśliwca, który wejdzie na wyposażenie brytyjskich sił zbrojnych czyli Lockheed Martina F-35B Lightning II. Drugiego dnia pokazów maszyna w barwach brytyjskich zaprezentowała możliwości w locie, w tym lot w zawisie z obrotami dookoła własnej osi, ma tyle blisko publiczności, że może było odczuć zwiększenie temperatury wywołane gazami wylotowymi z silnika Pratt & Whitney F135-PW-600. W powietrzu zaprezentował się też samolot należący do lotnictwa Korpusu Piechoty Morskiej USA, który przeleciał wspólnie ze zbiornikowcem KC-130J wykonując symulację tankowania w locie.

F-35B KC-130J
F-35B i KC-130J US Marine Corps nad Farnborough, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

F-35B będzie w przyszłości obok Eurofightera Typhoona podstawowym brytyjskim samolotem myśliwskim. Maszyny będą używane wspólnie przez Royal Air Force i Fleet Air Arm, co stanowi powrót do już sprawdzonej koncepcji w brytyjskich siłach zbrojnych. Od 2000 do 2011 roku Harriery były bowiem używane wspólnie przez oba rodzaje brytyjskich sił zbrojnych w ramach formacji Joint Force Harrier (w latach 2010 -2011 Joint Strike Wing). Da to możliwość eksploatacji Lightninigów II w wersji STOVL zarówno z baz lądowych, jak i pokładów najnowszych lotniskowców klasy Queen Elizabeth. 

F-35B
Brytyjski F-35B od tyłu z dobrze widocznym silnikiem F135-PW-600, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Zgodnie z opublikowanymi 23 listopada 2015 roku „Narodową Strategią Bezpieczeństwa i Strategicznym Przeglądem Bezpieczeństwa i Obrony 2015" Londyn nabędzie 138 samolotów F-35B. 42 egzemplarze zostaną dostarczone do 2023 roku, 24 z nich będą mogły zostać rozmieszczone na lotniskowcach. Pierwsza jednostka operacyjna brytyjskich sił zbrojnych ma osiągnąć wstępną gotowość bojową za 2 lata. Będzie nią 617 Dywizjon "Dambusters" stacjonujący w bazie RAF Marham w hrabstwie Norfolk we wschodniej Anglii. Ponieważ Londyn był partnerem pierwszego stopnia programu Joint Strike Fighter (JSF) w produkcję maszyny intensywnie zaangażowany jest przemysł na Wyspach Brytyjskich

F-35B 1
Brytyjski F-35B, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Oprócz Wielkiej Brytanii na zakup F-35B zdecydowały się do tej pory tylko dwa kraje. 340 egzemplarzy planuje pozyskać Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, a 30 maszyn nabędą Włochy dla sił powietrznych i marynarki wojennej

Czytaj więcej: F-35 nowym "koniem roboczym" NATO?

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.