Reklama

Siły zbrojne

F-35B nad Farnborough. Lot w zawisie i tankowanie z Herculesa [FOTO]

  • F-35B, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
  • <p><span>Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl</span></p>

Podczas tegorocznego Farnborough zaprezentowano pokaz możliwości myśliwca skróconego startu i pionowego lądowania F-35B. Maszyna w barwach brytyjskich wykonywała lot w zawisie, a samolot US Marines - symulował uzupełnianie paliwa z KC-130J, czyli tankowca na bazie Herculesa.

Podczas Farnborough 2016 odbył się pokaz możliwości najnowszego myśliwca, który wejdzie na wyposażenie brytyjskich sił zbrojnych czyli Lockheed Martina F-35B Lightning II. Drugiego dnia pokazów maszyna w barwach brytyjskich zaprezentowała możliwości w locie, w tym lot w zawisie z obrotami dookoła własnej osi, ma tyle blisko publiczności, że może było odczuć zwiększenie temperatury wywołane gazami wylotowymi z silnika Pratt & Whitney F135-PW-600. W powietrzu zaprezentował się też samolot należący do lotnictwa Korpusu Piechoty Morskiej USA, który przeleciał wspólnie ze zbiornikowcem KC-130J wykonując symulację tankowania w locie.

F-35B KC-130J
F-35B i KC-130J US Marine Corps nad Farnborough, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

F-35B będzie w przyszłości obok Eurofightera Typhoona podstawowym brytyjskim samolotem myśliwskim. Maszyny będą używane wspólnie przez Royal Air Force i Fleet Air Arm, co stanowi powrót do już sprawdzonej koncepcji w brytyjskich siłach zbrojnych. Od 2000 do 2011 roku Harriery były bowiem używane wspólnie przez oba rodzaje brytyjskich sił zbrojnych w ramach formacji Joint Force Harrier (w latach 2010 -2011 Joint Strike Wing). Da to możliwość eksploatacji Lightninigów II w wersji STOVL zarówno z baz lądowych, jak i pokładów najnowszych lotniskowców klasy Queen Elizabeth. 

F-35B
Brytyjski F-35B od tyłu z dobrze widocznym silnikiem F135-PW-600, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Zgodnie z opublikowanymi 23 listopada 2015 roku „Narodową Strategią Bezpieczeństwa i Strategicznym Przeglądem Bezpieczeństwa i Obrony 2015" Londyn nabędzie 138 samolotów F-35B. 42 egzemplarze zostaną dostarczone do 2023 roku, 24 z nich będą mogły zostać rozmieszczone na lotniskowcach. Pierwsza jednostka operacyjna brytyjskich sił zbrojnych ma osiągnąć wstępną gotowość bojową za 2 lata. Będzie nią 617 Dywizjon "Dambusters" stacjonujący w bazie RAF Marham w hrabstwie Norfolk we wschodniej Anglii. Ponieważ Londyn był partnerem pierwszego stopnia programu Joint Strike Fighter (JSF) w produkcję maszyny intensywnie zaangażowany jest przemysł na Wyspach Brytyjskich

F-35B 1
Brytyjski F-35B, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Oprócz Wielkiej Brytanii na zakup F-35B zdecydowały się do tej pory tylko dwa kraje. 340 egzemplarzy planuje pozyskać Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, a 30 maszyn nabędą Włochy dla sił powietrznych i marynarki wojennej

Czytaj więcej: F-35 nowym "koniem roboczym" NATO?

Reklama

Komentarze (2)

  1. Rozczarowany

    To samo robił F35 na RIAT. Za to F-22 zepsuł się w niedzielę a nasz pilot miga został poproszony o nie wykonywanie swojego popisowego numeru bo zrobi to Raptor. Trochę żenująco to wyszło.

    1. BieS

      Czym jesteś rozczarowany? Tym, że zachodnia technika wojskowa znowu jest lepsza od rosyjskiej? Czy Rosjanie dorównują Amerykanom w projektowaniu (bez szpiegowania), konstruowaniu, modelowaniu, budowaniu prototypów, oblatywaniu ich, wdrażaniu i co chyba jest najważniejsze, w sprzedaży samolotów bojowych 5 generacji? USA już to robi. FR próbuje wdrożyć do swoich wojsk lotniczych podrasowane Su-27, które nazywają się Suchoj T-50 PAK FA, które są generacją 4++ z rozbudową, lub może nazwą je niedługo generacją -5?

  2. fx

    Piękna maszyna. Jeżeli Holandia z porównywalnym budżetem MON kupuje to my tez powinniśmy kupić 48 tych maszyn.

    1. Dudley

      A jak dużą armię posiada Holandia? Ile czołgów, artylerii lufowej i rakietowej? Jaki jest PKB na obywatela? Z koreluj te dane, to zobaczysz dlaczego Holandia kupuje F35 a my nie.

    2. ;-)

      A Holandia ma jakieś prawdziwe wojska lądowe ? Bi czołgów już się pozbyli.

    3. Plush

      supcio maszyna za grosze a nikt nie podskoczy. Brać ze sto takich w różnych wersjach kolorystycznych..... Ten samolot to bubel!

Reklama