Reklama

Siły zbrojne

F-35 na straży Bałtyku. Operacyjny debiut

Fot. Ministerstwo obrony Włoch
Fot. Ministerstwo obrony Włoch

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Litewskiej, wiceminister obrony tego kraju Margiris Abukevičius spotkał się ze swoim włoskim odpowiednikiem Giorgio Mule. Tematem rozmów była litewsko-włoska współpraca obronna oraz bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO.

Wiceszef litewskiego resortu obrony podziękował Włochom za dotychczasowy wkład w bezpieczeństwo regionu poprzez aktywny udział włoskich sił zbrojnych w NATO-wskich misjach na terenie Litwy. Wysoko ocenił także wzajemne relacje międzypaństwowe oraz współpracę obronną, która opiera się na umowie międzyrządowej z 1999 roku. Abukevičius zapewnił także swojego włoskiego odpowiednika, że ​​Litwa bardzo dobrze rozumie zagrożenia nie tylko ze wschodu, ale także z południa. Dlatego też litewscy żołnierze nadal będą aktywnie uczestniczyć w międzynarodowych operacjach i misjach w Afryce.

Litewski wiceminister obrony podkreślił też konieczność dalszego zachowania militarnej czujności Sojuszu Północnoatlantyckiego ze względu na ryzyko szybkiej zmiany sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Stwierdził, że jego kraj cały czas odrabia lekcje na temat wzmacniania narodowych sił obronnych i ma bardzo odpowiedzialne podejście do zagrożeń bezpieczeństwa i obrony kolektywnej. Działania te mają być umożliwione poprzez zwiększanie krajowych nakładów na obronność, co ma być litewską cegiełką do utrzymania siły i jedności NATO oraz jego zdolności do szybkiego reagowania na zagrożenia.

image
Reklama 

Włoskie lotnictwo taktyczne od 4 września ub.r. prowadzi obecnie swoją piątą misję w ramach Baltic Air Policing. Cztery włoskie Eurofightery Typhoony operują z litewskiej bazy lotniczej w Szawlach, a dodatkowo są wspierane przez sześć kolejnych niemieckich maszyn tego typu operujących z estońskiej bazy lotniczej Amari. W czasie swojej wizyty na Litwie wiceminister obrony Włoch, któremu towarzyszył dowódca operacyjny Włoskich Sił Powietrznych gen. por. Gianni Candotti stwierdził, że kolejna rotacja lotnicza, która trafi w maju br. do państw bałtyckich, będzie już uzbrojona w myśliwce wielozadaniowe 5 generacji F-35 Lightning II.

Włochy są jednym z kluczowych partnerów międzynarodowego programu Joint Strike Fighter w wyniku którego został opracowany i jest obecnie produkowany wspomniany myśliwiec F-35 Ligtning II. W Europie kraj ten jest zaraz po Wielkiej Brytanii drugim największym partnerem przemysłowym amerykańskiej zbrojeniówki, a także odbiorcą tych maszyn. Początkowo włoski resort obrony planował pozyskać łącznie 131 maszyn, w tym 69 F-35A dla sił powietrznych i F-35B dla lotnictwa pokładowego marynarki wojennej. W obliczu cięć budżetowych liczba ta została jednak zredukowana do 90 egzemplarzy, a w tym 60 F-35A i 30 F-35B. Jak dotąd dostarczonych zostało kilkanaście F-35A i kilka F-35B, które stopniowo wdrażane są do służby liniowej.

Włoskie F-35A, podobnie jak np. norweskie, są już gotowe operacyjnie. Te ostatnie od 2020 roku wykonują misje Air Policing także poza granicami kraju, czyli na Islandii. Włoskie maszyny będą jednak czasowo rozmieszczone w kraju graniczącym bezpośrednio z Rosją. Należy spodziewać się, że myśliwce będą wyposażone w rozwiązania, pozwalające na sztuczne powiększenie skutecznej powierzchni odbicia radarowego. Jednym z nich jest podwieszenie pod skrzydłami rakiet krótkiego zasięgu Sidewinder (dysponują nimi także np. rozlokowywane na Islandii norweskie F-35). Rotacja Air Policing to pierwsza operacyjna misja F-35 w naszym regionie, wcześniej maszyny tego typu pojawiały się m.in. w 2019 roku w Polsce i na Litwie.

Reklama

Komentarze

    Reklama