Reklama

Siły zbrojne

Eurosatory 2018: przegląd trendów w światowej zbrojeniówce [GALERIA]

Fot. Paweł K. Malicki
Fot. Paweł K. Malicki

Eurosatory to jedne z największych targów zbrojeniowych na świecie, odbywające się co dwa lata w Paryżu. W tegorocznej edycji, która miała miejsce w dniach 11-15 czerwca, wzięło udział 1802 wystawców z 63 krajów. Organizatorzy zorganizowali 39 pawilonów narodowych i 71 konferencji na tematy związane z obronnością i bezpieczeństwem. Wystawy i prezentacje odwiedziło ponad 57 tys. zwiedzających ze 153 krajów, a relacje i artykuły z targów pisało blisko 650 dziennikarzy reprezentujących tytuły i agencje medialne z całego świata.Targi są zamknięte dla publiczności i przeznaczone dla osób związanych z szeroko pojętym przemysłem obronnym i bezpieczeństwem w sposób profesjonalny.

[GALERIA_19922]

Zdjęcia: Paweł K. Malicki

Reklama

Komentarze (8)

 1. JJ

  Jak patrze na te foty to mam wrazenie ze sa bardzo podobne do naszych niechcianych prototypów

 2. Mobilny

  Pierwsze co się rzuciło w oczy to ładne aerodynamiczne kartonem obłożone sylwetki z pięknym opisem co to będzie jak ktoś to kupi. Najlepszy jest ten frankensztajn leoclerk. Lynx też jest dobry szkoda że do 80 ton nie doszli. CV to jak nasz concept itd itp

  1. Marek

   Mnie jakoś też nie leży leoclerk i uważam, że są lepsze opcje. Ale wiem jedno. Gdyby zdecydowano się wypuścić z fabryki takie czołgi pochodzące z produkcji seryjnej, nie skompromitowałyby się tak, jak zrobiły to na ostatnim czołgowym czelendżu Opłoty.

  2. kj1981

   Ukraińska załoga dostała Opłoty niedługo przed zawodami; do tego wiadomo, że wyszkolenie w takich krajach jak Ukraina kuleje, więc ich wynik w ogóle nie dziwi.

 3. De Retour

  Trend jest jeden. Utrzymanie przewagi technologicznej na polu walki. Dzisiaj to cyfryzacja. Systemy łączności i transmisji danych, sieciocentrycznosc, sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona, mieszana, Big Data, blockchain, cloud, cyberbezpieczenstwo, itd, itp. Wszystko co pomaga rozproszyc mgłę wojny i przyspieszyć decyzję. Zapowiadają się duże zmiany w taktyce.

  1. Zajac

   Trend jest prosty, Polska sie nie zbroi bo liczy na EU, EU sie nie zbroi bo liczy na USA a USA ani na was ani na EU nie liczy. A wrecz przeciwnie.

  2. Gts

   To dotyczy strategii dzialania. Jesli chodzi o sprzet nastpeuje powrot do klasycznych rozwiazan a nie tanszych odpowiednikow typu MRAP zamiast BWP. Czolg zamiast wozu wsparcia na bazie KTO. Opl z prawdziwego zdarzenia, a nie dorazne rozwiazania na bazie zolnierza stojacego na kipie z wyrzutnia.

  3. vic

   Poddajmy się :))

 4. ed

  Co z PL01? Dlaczego nie pracujemy nad tym?

  1. PLAN

   Nad czym ? Makietę już zbudowano pieniądze rozliczone teraz czas na nowy projekt badawczo rozwojowy np. PL 18. Zresztą jak zwał tak zwał wszystkie Misie takie same.

  2. niki

   Kolejny \"inteligent\" który nie wie że PL-01 Concept to był bwp CV-90 obudowany dyktą i ładnie pomalowany. Zrobiono też niezły klip reklamowy i to wszystko. Nie jesteśmy w stanie zbudować własny czołg, nowoczesny czołg. Nie produkujemy już nawet silników dla T-72 nie mówiąc o jakiś nowoczesniejszych konstrukcjach. Nawet na w miarę prosty KTO musieliśmy brać licencje od Patrii.

  3. Okręcik

   masz kolego całkowitą rację, nie jesteśmy w stanie sami uzbroić naszych żołnierzy, możemy co najwyżej skupić się na jakimś odcinku, który jesteśmy w stanie robić na światowym poziomie. Mamy jednak potencjał, przynajmniej intelektualny, bo Rosomak został przez naszych znacznie zmodernizowany i Finowie sami go od nas teraz kupują, choć żadnej rewelacji nie ma. Uważam, ze powinniśmy wejść we współprace z wiodącymi europejskimi producentami wojskowego sprzętu i oprócz składania, produkować doń to co potrafimy. Nie może jednak byc tak jak z Grotem, karabinek podobny do czeskiego hitu eksportowego, nie wiem czy porównywalny, ale wątpię aby nasz był lepszy, ale za to dużo droższy. To samo nasze Kraby, \"klony\" koreańskiej K9 3x droższe od tamtej, a na pewno nie lepsze.

 5. Okręcik

  A polska zbrojeniówka czym zachwyciła? A co nasze MON zakupiło dla naszych wojaków?

 6. Gliwiczanin

  Turecki Kaplan 20 przypomina mi naszego Borsuka i podobnie jak on ma pokonywać przeszkody wodne samodzielnie.

 7. Ralf_S

  Ciekawe dlaczego większość projektów przyszłych BWPów wygląda jak kopia wyśmiewanego na zachodzie, a uwalonego przez naszych decydentów PL-01?

 8. Gts

  Trend jest doskonale widoczny. Wiecej pancerza, wieksza automatyzacja i swiadomosc sytuacyjna, powrot do ochrony przeciwlotniczej choc wiele efektorow to stara rakieta z doczepka i i nowym sensorem. To juz dygresja, ale skoro mamy juz okreslony kontener to nalezy kadlub rakiety przebudowac do maksymalnej srednicy od razu a nie tworzyc cuda o 3-4 roznych srednicach, ktore nie tylko oslabiaja konstrukcje ale limituja jej parametry.

Reklama