Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2018: Patriot z niskokosztowym pociskiem

Fot. M. Dura
Fot. M. Dura

Podczas Eurosatory 2018 koncerny Rafael i Raytheon prezentują pocisk SkyCeptor, przewidziany do włączenia w drugim etapie polskiego programu Wisła. W Paryżu prezentowana jest koncepcja wyrzutni zdolnej do odpalania zarówno rakiet wcześniej używanych w systemie Patriot, jak i pocisków niskokosztowych.

W Paryżu pociski SkyCeptor/Stunner prezentowane są zarówno przez koncerny Rafael, jak i Raytheon. Rakiety tego typu przedstawiane są jako niskokosztowe systemy przechwytujące, zdolne do zwalczania różnych celów: od niektórych pocisków balistycznych, przez rakietowe pociski artyleryjskie, po obiekty aerodynamiczne: rakiety cruise, bezzałogowce, czy wreszcie klasyczne samoloty.

Fot. M. Dura
Fot. M. Dura

Podczas Eurosatory prezentowana jest koncepcja wyrzutni systemu Patriot, zdolnej do odpalania zarówno standardowych rakiet tego zestawu, jak i pocisków SkyCeptor. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa szanse na włączenie SkyCeptora do zestawu uzbrojenia Patriota, nie tylko przez nowych użytkowników, jak Polska, ale i obecnych.

Fot. M. Dura.
Fot. M. Dura.

Przedstawiciele koncernu Raytheon już wcześniej informowali, że obecni użytkownicy Patriotów są coraz bardziej zainteresowani nowym pociskiem. Będzie on kilkukrotnie tańszy od rakiet PAC-3 MSE rażących cele w systemie hit-to-kill, a jednocześnie nie będzie wymagał użycia dedykowanej stacji radiolokacyjnej, tak jak PAC-2 GEM-T. To znacząco zwiększy elastyczność użycia systemu Patriot.

Pocisk SkyCeptor to rozwinięcie rakiety Stunner, używanej od niedawna operacyjnie w izraelskim systemie przeciwrakietowym David’s Sling (Proca Davida). Jest projektowany do przechwytywania gwałtownie manewrujących celów, i odpierania zmasowanych ataków rakietowych. Przewidziano go do wdrożenia w drugim etapie polskiego programu Wisła, a technologia tego pocisku ma być transferowana do polskiego przemysłu. SkyCeptor i Stunner mogą być integrowane również w różnych innych systemach przeciwlotniczych.

Fot. M. Dura.
Fot. M. Dura.



Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (11)

  1. Sat00

    Nie ma Skyceptora jest makieta. Nikt w USA ani Izraelu nie wyda pieniędzy na LCI gdyż te państwa inwestują odpowiednio w PAAC-4 i Stunnera. LCI ma być wg Raytheona odpowiedzią na oczekiwania klientów ale dziwnym trafem żaden z nich nie zamierza ani wprowadzać efektora ani oczekiwać na rzekomy transfer technologii. Jeśli znajdzie się \"lider\" który za promesę \"transferu\" technologii sfinansuje przeróbkę Stunnera na LCI wtedy Skyceptor zostanie zaoferowany. Poprzednicy w MON na wzór IBCS w Homarze próbowali połączyć Wisłę z Narwią znowu opóźniając program Narew i epatując wizją skróconego Skyceptora dla Narwi masowo produkowanego w Polsce. To były mżonki bo choć jednostopniowy LCI jak najbardziej ale z 1 seekerem i bez realnego transferu technologii za to znowu za ciężką kasę za bycie \"liderem\". Tak naprawdę po pierwszym etapie Wisły wyjdzie co tak naprawdę wynegocjowali poprzednicy w MON przepłacając ponad miliard dolarów za 4 jednostki ogniowe (Rumunia kupiła 7 za ok 3,8 mld dol). Sfinansowaliśmy budowę i integrację IBCS z górką a nie zanosi się na pozyskanie pełnych suwerennych zdolności i kompetencji w pierwszym etapie. Z tego co mówił uczciwie przedstawiciel Raytheona widzą oni Polskę jako podwykonawcę prostych mechanicznych elementów jak wysięgniki, oscylatory do radarów, układy zasilania i w zasadzie żadnych technologii rakietowych. Darujmy sobie Skyceptora i na teraz skupmy się na Narwi z efektorami także dla Marynarki Wojennej.

    1. Davien

      Panie Sat Skyceptor to włąsnie jeden z etapów PAAC-4 powstającego na bazie Stunnera wiec niezłą wpadke pan zaliczył. Całej reszty można juz nawet nie komentować.

    2. BUBA

      Po takim podpisaniu kontraktu przez ludzi Macierewicza Phase II zależy tylko i wyłącznie od Amerykanów i to amerykanie decydują o wszystkim. Ekipa Macierewicza może jedynie szybko podpisywać przelewy.

  2. Marek1

    ...\"Przewidziano go(SkyCeptor) do wdrożenia w drugim etapie polskiego programu Wisła, a technologia tego pocisku ma być transferowana do polskiego przemysłu\" ... p. Maksymilianie, proszę NIE pisać takich newsów, bo już wiadomo, ze zakres transferu do Polski technologii niskokosztowego efektora dla Wisły będzie WIĘCEJ niż skromny. Może jakaś montownia z tzw. black box, może jakieś elementy kontenerów transportowych, może ich malowanie. Potem przez dekady słanie wagonów kasy za Ocean za nowe rakiety

    1. Davien

      Panei marek, rozumiem ze dysponuje pan wypowiedzia przedstawiciela firmy Raytheon albo Kongresu USA na ten temat? Jeżeli tak to mógłbym ją poznać?

  3. niki

    Jeśli redakcja pisze że Skyceptor to pocisk niskokosztowy to niech poda jakie to koszty 1 sztuki skoro PAC3MSE to ok 6mln usd?

    1. Davien

      Wg Raytheona pociski z programu PAAC-4( czyli i SkyCeptor) maja być min, 5x tańsze od PAC-3MSE.

  4. BAS

    Podobno barwnik koloru farby do malowania tych pocisków ma być produkowany w Polsce w ramach transferu technologi , tak daleko zaszły negocjacje z Amerykanami.

    1. King

      Jeszcze negocjacje w trakcie, ale taki internetowy \"znafca\" już wszystko wie.

    2. cdee

      raczej jeden ze składnikow. Oczywiscie na licencji

    3. MSBS

      BAS dopisz sobie F będzie BASF i będziesz bardziej wiarygodny w temacie farb.

  5. Toja

    Jakie to będzie miało zmaczenie kontra dziesiątki tysięcy ekstremalnie tanich dronów ?

  6. MiP

    Pytałem już kiedyś i dostałem kilka różnych odpowiedzi i już nie wiem w co wierzyć,mógłby ktoś powiedzieć jaki rzeczywiście zasięg i pułap będzie miał SkyCeptor?? i to samo się tyczy PAC-3 MSE bo ostatnio czytałem że PAC-3MSE ma zasięg mniejszy niż 100 km.Domyślam się że i tym razem dostanę kilka różnych odpowiedzi

    1. Davien

      Co do SkyCeptora to dane izraelskie podaja zasięg Stunnera na 200-300 km a Skuceptor to ulepszony Stunner. O PAC-3MSE nawet Rosjanie twierdzą ze zasieg do celów atmosferycznych to min 100km( w rzeczywistosci ponad 120km a do balistycznych 40-60km).

    2. BUBA

      Szacowałem kiedyś na podstawie informacji o pocisku Barak-5 i Stunnerze - odpowiedniku gabarytowym SL-AIM-120 ER że Patriot NG porazi cele aerodynamiczne na dystansach SkyCeptor 50/70km czyli minimalnie dalej, PAC-3 MSE może 100/120 km(lecąc z wiatrem ;). Generalnie Patriot w Polsce to następca systemu KRUG. Średnie piętro, średni efektywny dystans do 100 km, przeciętne możliwości antybalistyczne. Zresztą ciężko mówić o możliwościach jak nie ma wybranego radiolokatora wstępnego wykrywania i stacji naprowadzania pocisków. Nie wiadomo czy to będzie kaleki zmodernizowany Reyton, czy US Army wykorzysta bardziej nowoczesny, bezpieczny i elastyczny układ z MEADS dla modernizacji Patriotów. W sumie to by było najlepsze...Dla USA a nie brnięcie w mało rozwojowy radar Reytona. Rozdzielenie funkcji przeszukiwania od celowania zwiększa przeżywalność na polu walki tak działa MFCR MEADS i Arabel SAMP/T.

    3. prawieanonim

      Dostałeś kilka odpowiedzi bo tak naprawdę ciężko odpowiedzieć na takie pytanie. Niedawno ktoś z LM udzielał wywiadu dla D24 i zaznaczył tam że zasięg PAC-3 MSE jest parametrem tajnym. Zapewne podobna sytuacja będzie ze SkyCeptorem.

  7. NAVY

    Ciekawe jak dużo trzeba dać,by posiadać ten tani pocisk?

  8. KrzysiekS

    \"a technologia tego pocisku ma być transferowana do polskiego przemysłu\" ciekawe ile z tego transferu zobaczymy?

  9. Davien

    No i tyle wyszło z bajek Willgrafa;)

  10. bojowa owca

    Misko kosztowa makieta Dawida do grabienia republik bananowych i masowego ataku wpędzania w długi oraz do obrony przed zmasowanym atakiem rakietowym który nigdy nie nastąpi.

  11. dawo

    Jaki zasięg i pułap ?

Reklama