Reklama

Siły zbrojne

Europoltech 2015: PIT-RADWAR prezentuje bezzałogowiec E-310

Fot. M. Dura/Defence24.pl.
Fot. M. Dura/Defence24.pl.

PIT-RADWAR zaprezentował na targach Europoltech 2015 bezzałogowy system powietrzny E-310.

Bezzałogowce E-310 zostały opracowane wspólnie przez PIT-RADWAR i Eurotech. Mogą być używane zarówno przez siły zbrojne, np. do prowadzenia rozpoznania czy koordynowania ognia artylerii, jak i przez służby ochrony porządku publicznego, do kontrolowania strefy nadgranicznej czy obserwacji i monitorowania skutków klęsk żywiołowych lub rozległych i trudno dostępnych terenów.

Bsp E-310 mogą wykorzystywać zarówno systemy optoelektroniczne, jak i radiolokacyjne (w tym miniSAR). Mają możliwość prowadzenia działań rozpoznawczych w dzień i w nocy, także w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Uzyskane dane mogą być przekazywane z bezzałogowca w czasie rzeczywistym, z możliwością kodowania informacji.

System składa się z platformy bezzałogowej, naziemnej Stacji Kontroli Misji, wymiennych sensorów (umożliwiających konfigurację zgodnie z wymogami użytkownika), wyrzutni pneumatycznej oraz modułu szkoleniowo-treningowego. System jest niezależny od infrastruktury lotniskowej i przystosowany do rozpoczynania misji w dowolnych warunkach terenowych. Jest mobilny i może być przewożony za pomocą samochodu średniej ładowności. Przygotowanie systemu do rozpoczęcia misji trwa ok. 1 godziny, a do jego obsługi wystarczą 2 osoby.

Bezzałogowce są zdolne do wykonywania działań przez okres do 15 godzin, w promieniu do 150 km od stacji kontroli naziemnej, na wysokości do 5 km. Mogą latać z prędkością 120-180 km/h. Masa startowa to około 80-90 kg, z czego do 20 kg może stanowić ładunek użyteczny. Rozpiętość skrzydeł wynosi 5,4 m, a długość – 2,8 m.

Bezzałogowe systemy powietrzne E-310 są oferowane Wojsku Polskiemu w ramach postępowania na taktyczne bsp krótkiego zasięgu pod kryptonimem Orlik.

Reklama

Komentarze (6)

  1. _

    Widział TO ktoś w locie? Są jakieś zdjęcia/filmiki?

    1. BB

      Widziałem go w locie na ćwiczeniach ANAKONDA 2014 na Wicku. Fajna maszyna. Naprawdę profesjonalny sprzęt.

    2. MD

      Pokazywali to kiedyś w programie Nasza Armia.

  2. Piotr Kraczkowski

    Im więcej firm produkujących drony i roboty jest na rynku w Polsce, tym szybciej dojdzie do tego, że zwycięzca w konkurencji rynkowej w Polsce poradzi sobie także z konkurentami zagranicznymi i zacznie się polski eskport dronów. Czy on ma termowizję? Te drony trzeba wciąż doskonalić: może panele słoneczne? Co jest napędem tego drona, chyba silnik spalinowy? Ciekawe, czy miałoby sens tankować drony automatycznie w powietrzu? ___Proponowałbym, aby rząd dofinansowywał każdą firmę składając zamówienia dla energetyki (kontrola sieci przesyłowych), kontrola rzek i rejonów powodziowych, dla straży, poolicji i wojska. Dopiero w praktyce można wychwycić, który dron jest najlepszy. Dofinansowanie stoisk na targach zagranicznych dla każdego producenta dronów to podstawa. Rząd mógłby kupić też jakieś drony poloskich producentów i w ramach pomocy zagranicznej przekazywać je za darmo lub tanio do krajów rozwijających się oraz dla różnych oraganizacji międzynarodowych, np. fla sił zbrojnych ONZ-tu - dzięki temu nie będzie zarzutu o dumping. ___Warto pokazywać te drony w działaniu, na clipach wideo, np. na YouTube. Artykuł powinien też zawsze podawać konkurencyjne drony w Polsce i zagranicą - przynajmniej z nazwy i kraju pochodzenia.

    1. bender

      Rozumiem, ze poranna pora Twojego komentarza wplywa na jego zawartosc merytoryczna, ale przeciez podstawowe dane techniczne E-310 sa znane i dostepne na stronach producenta. Naped hybrydowy jesli dobrze pamietam (dolot nad cel na spalinowym, pozniej krazenie na zimnym i cichym silniku elektrycznym). Taki bezzalogowiec to glownie platforma nosna dla calego spektrum optoelektroniki (bodajze w zeszlym roku w Kielcach E-310 wystepowal z jakim holenderskim patenten do akustycznego namierzania snajperow i artylerii), w sieci sa filmy jak E-310 jest testowany do kierowania ogniem baterii WR-40

  3. dgf

    Widać polskie modelarnie pracują pełną parą...

    1. ZSMW

      Hehe ludzie tu nie rozumieją, że dron dronowi nirerówny bo jak to coś porównać np. do Taranisa toz to jak mrówka przy słoniu i nie chodzi tutaj tylko o gabaryty!

  4. gosc

    Pasowaloby podac dane glowicy wizyjnej. Jej jakosci. Z jakiej wysokosci co mozna obserwowac. I jakie zabezpieczenie przed zakloceniami elektronicznymi.

  5. Wojmił

    Super... zamiast połączyć siły z WB Electronics postanowili zrobić to samo czyli ciutkę różniący się od FlyEye.. czyli czegoś co już istnieje... ot "polska głowa"... możecie już model umieszczać w muzeum...

    1. Kurzciel

      Żeś dał po majtach Wojmił, tego jeszcze nie było .. Sprawdź jeszcze raz co to jest FlyEye.

    2. BB

      Porównał syrenkę z mercedesem. Gdzie FlyEye a gdzie E-310. CZŁOWIECZE!!!! Porównujesz mini BSP z taktycznym BSP krótkiego zasięgu(150km nie 30km)! Doucz się trochę w przedmiotowej materii zanim zaczniesz pisać. Żenada.

  6. taka prawda

    Dobrze by było aby E310 mógł przenosić ,ze dwie małe rakiety przeciwpancerne.

    1. vvv

      dobrze by bylo abys myslal zanim cos napiszesz. to tak jakbys pisal ze dobrze by bylo jakbys mógł stosowac rower jako ciągnik rolniczy. nie ta klasa dronów.

    2. janusz

      Dwie rakietki przeciwpancerne wielkości długopisu:)

    3. [sic!]

      http://www.defence24.pl/news_uzbrojone-watchkeepery-oferowane-dla-sil-zbrojnych

Reklama