Reklama

Siły zbrojne

Estonia wzmacnia obronę w cyberprzestrzeni

fot. www.raytheon.com
fot. www.raytheon.com

Estońskie ministerstwo obrony i koncern Raytheon zawarły porozumienie o długofalowej współpracy przy pracach nad cyberobroną.

Umowa została przygotowana podczas ostatniej wizyty sekretarza ministerstwa obrony Estonii Mikka Marrana w Stanach Zjednoczonych. Szczegóły przyszłej współpracy zostaną określone podczas spotkania roboczego, które zostanie zorganizowane w Tallinie.

Estonia jest światowym liderem jeżeli chodzi o informatyzację państwa. Została m.in. sklasyfikowana przez organizację Freedom House na drugim miejscu jeżeli chodzi o swobodę wykorzystania Internetu. Ale z tego powodu jest również bardzo mocno narażona na ataki hakerów - szczególnie rosyjskich.

Dlatego Estończycy cały czas ulepszają cyberobronę i są w tym względzie klasyfikowani na piątym miejscu przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (International Telecommunication Union). Estonia to również państwo bardzo poważnie podchodzące do swoich obowiązków wynikających z członkostwa w NATO. Jako jedno z niewielu przeznacza bowiem na obronę 2% PKB oraz wysyła żołnierzy na misje w Afganistanie, Bliskim Wschodzie, Iraku, Bałkanach i Afryce.

Reklama

Komentarze (1)

 1. qwerty

  U nas czuwa BBN. Jesteśmy bezpieczni.

  1. Podbipieta

   Nie strasz mnie pan.

  2. Moshe Schwantz

   ... i Straż Miejska/Gminna też czuwa.

Reklama