Reklama

Siły zbrojne

Elbit Systems dostarczy moździerze dla US Army

Moździerze kal. 120 mm Cardom są używane przez US Army na wielu różnych platformach m.in. na kołowych transporterach opancerzonych Stryker.
Moździerze kal. 120 mm Cardom są używane przez US Army na wielu różnych platformach m.in. na kołowych transporterach opancerzonych Stryker.
Autor. GDFL

Firma Elbit Systems of America LLC otrzymała kontrakt na dostawę nieokreślonej liczby moździerzy kal. 120 mm dla U.S. Army o wartości maksymalnej do 49 mln USD. Jest to kolejna umowa podpisana między armią amerykańską  a wymienionym przedsiębiorstwem.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Miejscem realizacji umowy ma być Fort Worth w Teksasie, a czas jej trwania określono na 5 lat. W ramach kontraktu wydano wstępne zamówienie na dostawy uzbrojenia o wartości około 10 milionów USD, które ma zostać zrealizowane w okresie dwóch lat. U.S. Army od lat używa moździerzy  Soltam Cardom, która to konstrukcja wyewoluowała w system Spear.

Czytaj też

„Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że możemy kontynuować naszą współpracę z armią Stanów Zjednoczonych, dostarczając naszym żołnierzom systemy moździerzowe, które zwiększają skuteczność wykonywania przez nich misji oraz zapewniają niezbędną precyzję i elastyczność w radzeniu sobie z obecnymi i przyszłymi zagrożeniami" – skomentował Raanan Horowitz, prezes i Dyrektor wykonawczy Elbit Systems of America.

Reklama

W roku 2016 ta sama firma odpowiadała za wykonanie podobnego zamówienia, jednak na kwotę 103 mln USD.

Czytaj też

Cardom to izraelski system moździerzowy kal. 81 mm/120 mm, produkowany przez Soltam Systems. Znajduje się on na stanie sił zbrojnych m.in. USA i Izraela. Jest to autonomiczny, skomputeryzowany system do montażu na lekkich i średnich transporterach opancerzonych. Wykorzystuje on nowy skomputeryzowany, zintegrowany system nawigacji oraz samopozycjonowania i celowania. Nowoczesne urządzenia do namierzania celu wraz ze specjalnie zaprojektowanym systemem stabilizującym tłumią siłę wystrzału i umożliwiają montaż systemów na kołowych i gąsienicowych wozach bojowych, a nawet pojazdach takich jak ciężarówki.

Reklama

Komentarze (1)

  1. LMed

    Gdyby tak policzyć dobrze pieniądze, to pewnie by wyszło, że tak powinien wyglądać "nowy Rak".

Reklama