Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Elbit prezentuje zmodernizowany moździerz dla lekkich i średnich pojazdów

Fot. Elbit Systems
Fot. Elbit Systems

Izraelska firma Elbit Systems zaprezentuje kolejną już modernizację swojego systemu Spear. Nowy autonomiczny moździerz Spear Mk2 przeznaczony jest do zabudowy na różnych lekkich i średnich platformach bojowych (nawet w układzie 4x4, jak amerykański Humvee).

120 mm moździerz Spear Mk2 to poddana kolejnemu unowocześnieniu wersja sprawdzonego już operacyjnie systemu. Prezentowany jest na lekkim pojeździe opancerzonym w układzie 4x4 o zwiększonej odporności przeciwminowej Sandcat od Plasana. Główne kierunki modernizacji miały na celu zmniejszenie oddziaływania moździerza po strzale (zwiększona redukcja odrzutu) na kadłub nosiciela oraz zwiększenie skuteczności i dokładności prowadzonego z niego ognia. Dodatkowo zmodyfikowano zastosowany w nim komputer balistyczny, system wymiany danych i pozycjonowania przez co zwiększono świadomość sytuacyjną obsługi moździerza oraz zapewniono większą skuteczność rażenia celów na zwiększonym obszarze pokrycia.

Sam system autonomicznego moździerza Spear jest zdolny do działania w ciągu 60 sekund od zajęcia stanowiska ogniowego a naprowadzanie na cel odbywa się automatycznie dzięki napędom elektrycznym (serwomotorom). Średni błąd trafienia ma według informacji producenta wynosić nie więcej niż 30 metrów, a maksymalna szybkostrzelność – 16 strz/min. Obsługuje go 2-3 żołnierzy. Konstrukcja jest dostosowana do strzelania z niemal wszystkich, dostępnych na świecie typów amunicji moździerzowej kalibru 120 mm.

Jest on uważany za drugą generację izraelskich systemów moździerzowych zapoczątkowaną przez model Soltam Cardom. Ten typ moździerza jest powszechnie używany w armii izraelskiej, US Army i krajach NATO. Opracowano też odmianę Cardom z moździerzem kalibru 81 mm, która trafiła do hiszpańskich sił zbrojnych i została tam zmodernizowana.

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Komentarze (7)

 1. Wuc Naczelny

  Podawane zasięgi ognia 10-12km zą grubo naciągane, reklamowybullshit. Rak z lepszą aerodynamiką pocisków i dłuższą lufą wyciąga maks 10-11km. I ta szybkosztrzelność 12/minutę. ciekawe jak., przy tak ciężkim pocisku.

 2. rozczochrany

  Coś podobnego było by dobrą bronią wsparcia dla jednostek piechoty WOT.

  1. Jaxa

   Taa, jeszcze im dać artylerię. Najlepiej od razu Kraby i Kryle. W trzy niedziele nauczą się artylerii na medal (z kartofla). Dla nich górną granicą powinien być co najwyżej ręczny granatnik. To co żołnierz może nosić na plecach powinno być kryterium dostępności dla tych jednostek. Nic ponadto.

  2. Laky

   Jaxa,tak samo dla was w rosji😂😂😂😂nic więcej 😂😂😂😂😂

 3. jurgen

  a może wsadzić tego Speara 120 do 32 wozów dowodzenia modułów RAK - niech się na coś te wozy dowodzenia przydadzą, zamiast tej fikuśnej wieżyczki z niby obrotnicą, co służy do niczego

 4. Dudley

  Ciekaw jestem ile takich moździerzy z nośnikami można kupić za jednego RAKA?

  1. anakonda

   a po co prównujesz raka? ten ma zasiego do 1 km a rak do 16 przez co pozostaje poza obszarem zadaniowym dla oddziału a ten tu prezentowany to mozdziez starcia bezposredniego,Na dodatek Rak niszczy mocno opancerzone obiekty a ten pancerza BWP 1 nietknie .Szybkostrzelnosc raka to kilka pocisków na minute a tego tu kilka minut na pocisk inne zastosowanie inna kultura pracy i wogóle co to za durne pytanie było?

  2. Dropik

   z 3-5 przy zachowaniu tech samych kosztów robocizny. do tego mają one ponad 2 razy wieksza szybkostrzelnosc

  3. dim

   Mnie ciekawi także ile zostanie ich sprzedanych ? wyeksportowanych ? - "za jedenego Raka". Żydzi jak zawsze zarobią na swej myśli technicznej, dla nas jak zawsze będzie ona tylko obciążeniem kasy. To nie są małe możliwości, to raczej błędna u podstaw filozofia polskiego przemysłu, wiszącego na MON. Budowania wszystkiego po trochu, zamiast mniej, ale w wielkich seriach i szybko. I niech zgadnę ? PKB Izraela, jeszcze nie tak dawno niższy od polskiego, wkrótce zamiast o połowę, będzie wyższy od polskiego dwukrotnie, potem czterokrotnie ? Na dobrą, przy tym ekonomiczną broń jest międzynarodowy popyt. Na logiczne pomyślenie też.

 5. Good price

  Distance is 8-10Km depends on mortar length and client needs. Cost is 1/3 of Polish RAK..

 6. Gość

  Uważam że rozwiązanie z takim umiejscowieniem moździerza jest interesujące i w niektórych warunkach bojowych warto by dysponować takim sprzętem.

 7. PRS

  ,,Konstrukcja jest dostosowana do strzelania z niemal wszystkich, dostępnych na świecie typów amunicji moździerzowej kalibru 120 mm." Ale pewnie nie od Raka ;)

Reklama