Siły zbrojne

Dwa drony MALE z USA w polskim przetargu. Pokonają izraelską konkurencję?

MQ-1C Gray Eagle. Fot. General Atomics
MQ-1C Gray Eagle. Fot. General Atomics

Jak informuje MON, w programie bezzałogowców klasu MALE kryptonim „Zefir” rozpatrywane są trzy propozycje. Dwie to amerykańskie maszyny koncernu General Atomics typów MQ-9 Reaper i MQ-1C Gray Eagle. Trzecią opcję stanowi izraelski Hermes 900 firmy Elbit Systems.

Zgodnie z informacjami jakie Defence24 uzyskał od rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza, w wyniku rozmów międzyrządowych z administracjami państw dysponujących technologią uzbrojonych bezzałogowców klasy MALE rozpatrywane są łącznie trzy, a nie jak uprzednio informowano dwie maszyny.

Na podstawie rozmów z administracją państw dysponujących odpowiednimi systemami BSP klasy MALE rozpatrywane są wstępnie propozycje dotyczące systemów: MQ-9 Reaper, MQ-1C Gray Eagle oraz Hermes 900. Jednak szczegóły dotyczące uzbrojenia nie są jawne.

rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz

Izraelski koncern Elbit, za pośrednictwem rządu tego kraju, oferuje Polsce popularne bezzałogowce Hermes 900. Maszyny tego typu są szeroko stosowane przez siły zbrojne Izraela, Szwajcarii, Kolumbii, Chile, Brazylii i Meksyku. Bezzałogowiec może pozostawać w powietrzu do 36 godzin i może przenosić ładunek o masie 300 kg, w tym wyposażenie przeznaczone do działań rozpoznawczych różnych typów (systemy elektrooptyczne, radiolokacyjne, rozpoznania radioelektronicznego) oraz do walki radioelektronicznej. Jest on także przystosowany do działań uderzeniowych. Jak dotąd jednak tylko izraelskiej siły zbrojne wykorzystywały Hermes 900 uzbrojone w pociski Spike. Jeśli Polska wybierze tą opcję, stanie się drugim na świecie użytkownikiem uzbrojonych bezzałogowców MALE tego typu.

Hermes 900
Fot. J.Sabak

Czytaj też: Izraelskie Hermesy 900 jeszcze lepsze

Pozostałe dwie propozycje pochodzą z USA i będą objęte procedurą Foreign Military Sale. Pierwszy to dobrze znany i promowany już wcześniej w Polsce General Atomics MQ-9 Reaper. Jest to najpopularniejsza konstrukcja klasy MALE na świecie, wyprodukowana w ponad 350 egzemplarzach, na potrzeby US Air Force oraz sił zbrojnych Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoch, Hiszpanii i Francji. Obecnie jedynie wersja brytyjska i amerykańska są uzbrojone, ale w listopadzie 2015 roku Włochy uzyskały zgodę Departamentu Stanu na zakup uzbrojenia dla swoich Predatorów i Reaperów o łącznej wartości 130 mln dolarów. Ładunek bojowy MQ-9, o masie do 1400 kg, może składać się np. z 14 rakiet AGM-114 Hellfire lub Brimstone, ale też bomby GBU-12 Paveway II oraz GBU-38 Joint Direct Attack Munition (JDAM).

MQ-9 Reaper
Fot. Senior Airman Michael Quiboloy/Air National Guard

Czytaj też: "Kły i pazury" dla włoskich bezzałogowców

Drugi typ bezzałogowca klasy MALE, proponowany Polsce przez koncern General Atomics, to nieco mniej znany typ MQ-1C Gray Eagle. Maszyny tego typu są eksploatowane przez siły zbrojne USA od 2010 roku,a ich docelowa liczba w służbie została zaplanowana na ponad 150 sztuk. Znajdują się przede wszystkim na uzbrojeniu wojsk lądowych (US Army)

Choć Gray Eagle powstał na bazie znacznie starszego bsl Predator, jednak wprowadzone zmiany przenoszą go do wyższej klasy MALE, z czasem pozostawania w powietrzu sięgającym 25 godzin i maksymalnym pułapem 8800 m. Tak dobre osiągi uzyskano m. in. dzięki zwiększeniu rozpiętości skrzydeł do 17 metrów i wyposażeniu ich w klapy oraz wykorzystaniu nowego silnika o znacznie większej mocy. Charakteryzuje się on również lepszymi parametrami w locie na dużym pułapie i mniejszym zużyciem paliwa. Gray Eagle przenosi też dzięki temu dwa razy więcej uzbrojenia niż Predator, czyli cztery pociski Hellfire.

Gray Eagle MQ-1C
MQ-1C Gray Eagle. Fot. General Atomics

Czytaj też: Szare Orły wspierają Apacze. Drony zamiast śmigłowców rozpoznawczych

Jest to maszyna lżej uzbrojona, niż MQ-9 Reaper, ale niemal na pewno okazałaby się tańsza w zakupie i eksploatacji. Na potencjalny wybór oferty Gray Eagle mogłaby wpłynąć natomiast współpraca z maszynami AH-64E Apache, jeśli właśnie ta konstrukcja zostanie wybrana w programie Kruk.

Ostateczna decyzja co do wyboru konkretnego dostawcy w programie Zefir ma zapaść dopiero po wyborze dostawcy maszyn taktycznych klasy Gryf. Nie należy się więc spodziewać zbyt szybkiego rozstrzygnięcia. Istotna może się też okazać zmiana koncepcji zakupu. Dotąd rozważano pozyskanie maszyn „z półki”, jednak na marcowym posiedzeniu Sejmowej Komisji Obrony Narodowej szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. Adam Duda stwierdził, że pozyskanie czterech systemów „odbędzie się z transferem technologii i ustanowieniem potencjału na terytorium Polski”. Trudno obecnie jednoznacznie określić na czym ma polegać wspomniane „ustanowienie potencjału” i czy chodzi tu o technologie bsl klasy MALE, czy też o inne potrzebne krajowemu przemysłowi zdolności. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.