Reklama

Siły zbrojne

Duński Homar na pierwszym strzelaniu. Kontrowersje w tle

Duńska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet PULS.
Duńska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet PULS.
Autor. Danske Artilleriregiment / Forsvaret

Duńska armia na terenie poligonu Oksbøl przeprowadziła pierwsze strzelanie poligonowe z udziałem wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet PULS. Dania od Elbit Systems pozyskała łącznie 8 sztuk tego uzbrojenia.

Dania w roku ubiegłym zdecydowała się na pozyskanie 8 egzemplarzy systemu rakietowego PULS produkowanego przez Elbit System za łączną sumę 133 mln USD, obok pozyskiwanych od tego samego producenta systemów artyleryjskich ATMOS 2000 w liczbie 19 sztuk za 119 mln USD. Obydwie konstrukcje posadowiono na znanym nośniku w postaci samochodu ciężarowego Tatra T-815-7 w układzie odpowiednio 6x6 oraz 8x8.

Pierwsze egzemplarze dotarły do zamawiającego już w sierpniu zeszłego roku, teraz zaś odbyło się pierwsze strzelanie z systemu PULS. Cel znajdujący się na dystansie 10 km w głąb Morza Północnego, został trafiony pociskiem ćwiczebnym, zaś wystrzał został przeprowadzony na terenie poligonu Oksbøl.

Jestem pod wrażeniem. System działa zgodnie z przeznaczeniem, a dźwięk jest absolutnie fantastyczny. Brakowało nam takiego systemu w armii. Daje nam to ogromną siłę ognia i znacząco zwiększony zasięg. W końcu jest to niezwykle elastyczny system, który może wystrzelić kilka różnych typów rakiet.
Generał Brygady Henrik Lyhne
Reklama

Podczas strzelań (które miały trwać cały dzień) poddawano testom takie parametry, jak m.in. poziom hałasu, czy stężenie gazów prochowych w kabinie po wystrzale. Duńska armia oczekuje, że system PULS osiągnie gotowość operacyjną w roku 2026 (wszystkie wyrzutnie już dostarczono). To jednak będzie utrudnione z racji na z braku podpisania odpowiednich umów na zakup towarzyszących im wozów wsparcia, budowę zaplecza logistycznego czy nawet amunicji. Tym samym kontrakt na PULS-a jest znacząco niekompletny, więc konieczne jest poniesienie dodatkowych kosztów. Cała sprawa zakupu izraelskiej produkcji uzbrojenia urosła do problemu na poziomie ministerialnym, jednak niekoniecznie ona wynika z winy producenta w tym przypadku (ze wdrożeniem CAESAR-ów także były długie problemy).

To dzień, na który żołnierze Duńskiego Pułku Artylerii czekali z niecierpliwością od jakiegoś czasu. Nabycie systemu wyrzutni rakiet zostało w dużej mierze ukończone zgodnie z planem i przy doskonałym wsparciu izraelskiego producenta. Teraz nie możemy się doczekać, aż na Łotwie będziemy mogli przeszkolić żołnierzy w zakresie nowego systemu uzbrojenia w odpowiednich ramach operacyjnych.
pułkownik Michael A. Villumsen pełniący obowiązki dowódcy Duńskiego Pułku Artylerii

Czytaj też

PULS to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet opracowana przez izraelską spółkę Elbit Systems. Stanowi zmodernizowany wariant systemu Lynx, który został zakupiony przez kraje takie, jak Azerbejdżan i Kazachstan. Może być zintegrowana z różnego typu samochodami ciężarowymi (np. Tatra, MAN lub Scania) lub platformami gąsienicowymi. System ten może używać szerokiej gamy pocisków rakietowych kalibrów 122, 160, 306 i 370 mm, rażąc cele na dystansie 150 km (EXTRA kal. 306 mm) lub nawet 300 km (Predator Hawk kal. 370 mm). Oprócz tego można z niego wystrzeliwać amunicję krążącą SkyStriker o zasięgu rażenia 100 km. Dzięki otwartej architekturze PULS jest podatny na modernizacje, a także integrację z istniejącymi typami efektorów.

Czytaj też

Duńska wyrzutnia PULS podczas strzelań poligonowych.
Duńska wyrzutnia PULS podczas strzelań poligonowych.
Autor. Simon Elbeck / Forsvaret
Reklama

Komentarze (3)

  1. rED

    "będzie utrudnione z racji na z braku podpisania odpowiednich umów na zakup towarzyszących im wozów wsparcia, budowę zaplecza logistycznego czy nawet amunicji" Ktoś uważa że PiS zawierał źle kontrakty? A tu niespodzianka (nieodosobniona)

    1. Granat

      Dla przypomnienia Polska zamówiła Himarsy na kwotę $10 mld kiedy Dania na kwotę $133 mln. Widzisz różnicę?

  2. Ma_XX

    poziom hałasu? czekamy na wystawienie rachunku za przekroczenie normy emisji CO2

  3. ALBERTk

    Jakoś nigdy ten izraelski "himars" mnie nie zachwycał.

    1. Essex

      a kogo to interesuje?

    2. X

      "Ciekawe" czemu..?

Reklama