Reklama

Siły zbrojne

Drugie życie Twardego. Modernizacja PT-91M

Czołgi PT-91M Pendekar (mal. "Wojownik") należące do malezyjskiego Królewskiego Korpusu Pancernego na ćwiczeniach w 2020 roku.
Autor. Berita Tentera Darat Malaysia

Malezja planuje modernizację kupionych w Polsce w latach 2007-2011 czołgów PT-91M Pendekar (mal. „Wojownik”). Wozy te stanowią zmodyfikowaną na potrzeby Sił Zbrojnych Malezji wersję czołgu PT-91 Twardy.

Malezja kupiła 48 czołgów PT-91M Pendekar, 6 wozów zabezpieczenia technicznego WZT-4 oraz 5 maszyn inżynieryjno drogowych MID-M. Pojazdy te służą w 11. Pułku Czołgów Królewskiego Korpusu Pancernego Malezji.

Reklama

Główną różnicą PT-91M wobec oryginalnego PT-91 Twardy jest nowocześniejszy system kierowania ogniem. Zamiast polskiego SKO Drawa-T zainstalowano francuski Sagem (dziś Safran) SAVAN 15. Ponadto, wóz napędza silnik PZL-Wola S-1000R, który generuje moc 1000 KM, zamiast standardowej jednostki S-12U (modyfikacji W-46-6) o mocy 850 KM. Zainstalowano również nowoczesną przekładnię hydrokinetyczną Renk France ESM 350M.

Czytaj też

Głównym problemem zidentyfikowanym przez malezyjskie Ministerstwo Obrony jest fakt, że producent, Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy, a także jego polscy poddostawcy, nie produkuje już wielu, jeśli nie większości podzespołów do PT-91. Ale kłopoty te dotyczą nie tylko części pochodzących znad Wisły. Problematyczna jest również obsługa przekładni ESM 350M oraz systemu kierowania ogniem SAVAN 15, które wyszły z produkcji wiele lat temu.

Czytaj też

Malezyjczycy śledzą również wykorzystanie czołgów w bieżących konfliktach zbrojnych. Obserwują, jak sprawują się eks-polskie PT-91 na Ukrainie w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy. Na podstawie tych analiz chcą wprowadzić różnego rodzaju ulepszenia do Pendekarów, w tym modyfikacje mające na celu zwiększenie przeżywalności pojazdu na polu walki.

Czołg PT-91M Pendekar ("Wojownik") należący do malezyjskiego Królewskiego Korpusu Pancernego na ćwiczeniach w 2020 roku.
Czołg PT-91M Pendekar ("Wojownik") należący do malezyjskiego Królewskiego Korpusu Pancernego na ćwiczeniach w 2020 roku.
Autor. Berita Tentera Darat Malaysia
Reklama
Reklama

Komentarze (12)

  1. Zygazyg

    Pudrowanie trupa. Sprzedać UKR oni to jeszcze potrafią użyć a Malaje lepiej kupią sobie coś sensownego .

  2. Tani2

    Temat o teciaku to teraz T-90m Proryw. Ruscy puścili nową serię filmową pod Tytułem Tył lub racze tyły po naszemu.. Jeśli chcecie zobaczyć ten czołg z gòry boku z dołu i ze środka to jest okazja. Propaganda w stylu amerykańskim czyli film z produkcji i pròb tego czołgu. Jest oczywiście ta słynna reklama czyli Bradley vs T-90. I kilka ciekawostek Głòwnym produktem nie jest Proryw nie jest T-72 a T-90c czyli s. Czyli wersja eksportowa dla Szojgu. Produkcja jest taśmowa bo kadłuby są przesuwane przez specjalny system pod podłogą od stanowiska do stanowiska. Wieże w systemie gniazdowym. Polecam ten filmik dla wszystkich co lubią lub nie lubią tego czołgu. Aaa język nie ma znaczenia. Wg mnie produkcja rocznie 300 wozòw realna oczywiście Prorywa znacznie mniej do 10p sztuk reszta 90c czyli 90s.

  3. Tani2

    Aaaa goście bo dalej nie wszyscy rozumieją o co chodzi. Projekt i dokumentacja wykonawcza naszego teciaka zawiera tylko technologie dopuszczone do eksportu przez ZSRR. Egz produkowane dla sojuza nie mają tych ograniczeń. Więc nie ma możliwości żeby wersja eksportowa była taka sama jak dla ACz. Na oznaczenia nie patrzcie bo nasze nie są kompatybilne z sowieckimi to są ròżne czołgi. Podobnie w USA F-16A US Air Force nijak się ma do F-16A lotnictwa Danii czy Norwegii. Swoje F-16 wyposażają jak chcą a eksportowe tak jak uważają.

  4. Tani2

    Jeszcze koncepcyjnie. Podczas 2 wś czołgi miały wspierać piechotę. Ale pròbowano uzbroić je w armatę ppanc. Jednym z pierwszych u sowietòw było uzbrojenie teciaka 34 w armatę ppanc 57mm. Przezbrojono ok 200 pojazdòw użyto je w walkach pod Moskwą. Eksperyment się nie udał,dowòdcy uważali że ta wersja to marnotrawienie podwozia a zwalczaniem czołgòw powinny zająć się działa samobieżne. Wszystkie pozostałe przezbrojono w działo 76mm. Pozostały po nich tylko fotki. Teciaka z trochę dłuższą lufą. Jak pisali mądrzy ludzie najpierw trzeba sprawdzić na szczurach. Ja napiszę inaczej,trzeba sprawdzić w praniu....

  5. Tani2

    Co do polowania na Leoparda myśmy używali artylerii i pociskòw OF bo nie mieliśmy dymnych. USA i GB używali powrzechnie amunicji dymnej. Jeśli w strukturze organizacyjnej US Army podczas 2 wś spotkacie się z batalionami moździerzy chemicznych to właśnie to. Czyli to były jednostki wyspecjalizowane w kładzeniu zasłony dymnej. U nas opròcz artylerii to zadanie realizowało też lotnictwo ,używano napalmu. Jak byście oglądali Kroniki Filmowe z lat 80 tych to tam często jest. Napalm miał nie niszczyć tylko ukryć....

  6. Tani2

    Tak dla zainteresowanych produkcja Teciaka w czechosłowacji T-72 lata 1981-85 556 sztuk T-72M 1985-86 251 T-72M1 1986-1993 1010 Razem 1817 sztuk czyli ok 150 sztuk rocznie Ja przypomne na podst materiałòw armii DDR to jest identyczny jak nasz grupy numerowe podzespołòw są takie same. Armia pisała polskiej/czechosłowackiej produkcji Nazwa oficjalna obiekt/gerät 172m

  7. Tani2

    Goście ja wam napiszę żartem. Twardy jest tylko dla Malezji bo na defiladzie wygląda bojowo. U nas on nie jest czołgiem tylko pojazdem wsparcia. Bo czołg to mbt czyli pojazd do walki z czołgami npla. Wysyłanie do walki z czołgami czy naszego T-72 czy T-91 to misja samobòjcza czyli Banzaj. To atak z nożem na przeciwnika co ma szablę. Nie jest winny czołg tylko armata ale innej na tym podwoziu nie posadzicie i nasze załogi będą w takiej samej sytuacji jak irakijczycy bo mieli nasze teciaki z Gliwic że Abramsy rozstrzeliwały je spoza ich zasięgu. Za komuny te pojazdy miały walczyć z Leopardami 2 przy pomocy artylerii czyli 2s1 Gozdzik. Taktyka ta to tzw polowanie na Leoparda. Polegało to na tworzeniu przez artylerię zasłony wybuchòw a pod tą osłoną teciaki dochodziły na bliską odległość do Leo. Dzisiaj 2s1 już praktycznie nie ma jak i amunicji więc czym je osłonicie? Chyba że pòjdziecie drogą Kima w Korei i zamontujecie Spika na tym pojeździe..

    1. Tani2

      Żeby zakończyć temat Steve Zaloga opublikował raport z testòw naszego teciaka przeprowadzonych na zdobycznym Lwie Babilonu. Z tego co pamiętam do czołgu uwag nie mieli. Napisali gdyby ten czołg miał nowoczesną amunicję ppanc to oni stracili by 11 szt Abramsòw. Jak użyć nowoczesną amunicję w tym okastrowanym dziale nie napisali..... Nowoczesna amunicja wymaga dużej prędkości lub rakiety. Jedno i drugie w tym fajnym czołgu jest nie do zrobienia chyba żeby dołożyć mu pojemnik z rakietami tak zrobiło Peru z T-55 i Kim w Korei Płn. Tylko po co? Lepiej zrobić Leo2pl z a4 i a5 kupić produkcję K2 na nasze potrzeby. Oczywiście Abrams jak najbardziej tak. Bajkę pt T-72/91 zakończyć im szybciej to taniej. Wszelkie remonty i moderki wg mnie są bez sensu. To jest moje prywatne zdanie

    2. Davien3

      Tani jakos w PT-91M udało sie osadzic na tym podwoziu znacznie lepsze działo, jakos Rosjanie w T-72B/T-90 maja tez znacznie lepsze działa A juz bajki o Goździkach i T-72 to sobie daruj.

    3. Tani2

      Davien a od kiedy ruscy strzelają do czołgu z działa? Napisz to się pośmiejemy. Wszystkie sowieckie czołgi mają rakiety ppanc . Odstrzelą Abramsa na 5km a podobno ostatnie wersje to 8km.Orginalna sowiecka Rapira to armato-wyrzutnia a rakiety są na karuzeli tak jak i pociski.

  8. tkin ważny

    Podsumowując PT-91 wart jest w jego inwestowanie. Co pokazuje wojna w Ukrainie. Problem, że elementy wtedy użyte nie są obecnie produkowane. Pt-91 w Ukrainie to zupełnie przyzwoity czołg. Dobre i to.

    1. Tani2

      Jeju w relikt chcesz inwestować kasę? Czyli w każdej gminie PT-91? Trupa się tylko pudruje. To jest trup techniczny bo armata nie ma żadnych zdolności ppanc. Bo jest konstrukcyjnie okastrowana w odròżnieniu os ruskich. On się sprawdza na Ukrainie ale T-54/55 i62 też się sprawdzają.

  9. Odyseus

    a pomyśleć tylko że 30 lat temu mieliśmy wszystko by od podstaw opracować swój własny czołg , zakłady , inżynierów , zaplecze technologiczne i przemysłowe a dzisiaj musimy się prosić taką Koree by dała jakąkolwiek technologię i zgodziła się na jakąkolwiek produkcję czy choćby montaż u Nas ... :(

    1. DBA

      Odyseus - Polska nigdy nie opracowała od podstaw własnego czołgu - od miedzywojnia do dzisiaj. A PT-91 to nieznacznie zmodernizowany licencyjny małpi T72. Nieszczęście jest w tym, że przez ostatnie 25 lat straciliśmy kompetencje do produkcji dosc prymitywnego czołgu posowieckiego

    2. młodygrzyb

      Jaki to niby czołg opracowaliśmy w międzywojniu?

  10. bezreklam

    Czyki radziecki sprzęt do kolejnej modernizacji

    1. Davien3

      Czyli polski sprzet oparty jedynie o rosyjski wzór i znacznie lepszy od pierwowzorów i nawet T-72B. czy T-90A A pod wzgledem napędu i SKO od każdego ruskiego czołgu.

    2. Tani2

      Szczegòlnie polska armata 125mm robiona w czechosłowacji🤔

    3. Davien3

      Tani armata 125mm bazująca na 2A46M KUPIONA na Słowacji więc skończ te zmyslenia.

  11. AntekMajcher

    Świętej pamięci PZL Wola. Nikt za to nie beknął, a powinien

    1. Davien3

      Antek za co niby? Za skasowanie produkcji archaicznych silników w czasach kiedy przechodziliśmy na sprzet zachodni, a nikt na świecie juz tych archaików nie używał?

    2. user_1050711

      @AntekMajcher. A z czego płaciłby Pan przez 10 lat pensje pracowników, zakładów bez zamówień ? Może z dalszej produkcji pomników ? A do dziś i tak przeszliby ci ludzie na emeryturę.

    3. Otas

      Ukraina pożałuje, że te archaiki nadal są używane. Biorąc globalnie to pewnie w większości państw to nadal one są głównym sprzętem.

  12. Stary

    Może BUMAR kupi licencję...?

    1. Davien3

      A po co skoro to polski wyrób?

Reklama