Reklama

Wojna na Ukrainie

"Polskie Twarde" walczą na froncie zaporoskim

Żołnierze ZSU w przekazanym przez Polskę czołgu podstawowym PT-91 Twardy.
Żołnierze ZSU w przekazanym przez Polskę czołgu podstawowym PT-91 Twardy.
Autor. @ZelenskyyUa / X

Ukraińscy pancerniacy, służący na przekazanych przez Polskę czołgach PT-91 Twardy, stale operują w rejonie frontu zaporoskiego. To właśnie tam walczą z rosyjskimi żołnierzami od wielu miesięcy. Jak sami mówią, czas szkolenia na polskich pojazdach zajął im 5 tygodni.

Reklama

Dotychczas Polska miała przekazać Ukrainie 60 egzemplarzy czołgów PT-91 (chociaż pojawiają się informacje, że liczba ta jest większa), które trafiły na wyposażenie ukraińskiej 22. Brygady Zmechanizowanej odpowiedzialnej za obronę frontu zaporoskiego. Czołgi już na Ukrainie otrzymały m.in. dodatkową osłonę w postaci kostek pancerza reaktywnego Kontakt-1/Nóż na wysokości przedziału załogi, co znacząco zwiększy poziom ochrony wozu w tym miejscu przeciwko pojedynczym głowicom kumulacyjnym. Sami czołgiści w wywiadzie, udzielonym na potrzeby materiału filmowego „Zaporoże Społeczne”, mówili, że zostali przeszkoleni na użycie pojazdów w ciągu 5 tygodni.

Reklama
YouTube cover video
Reklama

PT-91 to polska modernizacja czołgów T-72M1, opracowana na początku lat 90. XX wieku, w celu podniesienia walorów bojowych tych już przestarzałych czołgów. Uzbrojenie główne w postaci armaty gładkolufowej 2A46 kal. 125 mm pozostało bez zmian z racji na zbyt duże koszty jego wymiany. Sprzężony z nią jest uniwersalny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm, zaś na wieży umieszczono wielkokalibrowy karabin maszynowy NSW kal. 12,7 mm. Czołg w ramach zwiększenia ochrony załogi otrzymał kostki pancerza reaktywnego ERAWA, które znacząco zwiększyły jego odporność na wszelkiego typu głowice kumulacyjne bez prekursora (i starszego typu tandemowe w wypadku pancerza ERAWA-2), a nawet niektóre pociski podkalibrowe.

Czytaj też

Pojazd otrzymał system kierowania ogniem Drawa, co znacząco zwiększyło celność prowadzonego ognia. Jednostkę napędową w postaci silnika W-46 o mocy 780 KM zastąpił S-12U o mocy 850 KM. Do Sił Zbrojnych RP trafiły 232 egzemplarze PT-91 Twardy (czołgi są używane np. przez kontyngent w grupie batalionowej NATO na Łotwie). Od 2014 roku w czołgach Twardy prowadzona jest wymiana kamer termowizyjnych I generacji na znacznie nowocześniejsze polskie systemy typu KLW-1 Asteria.

Czytaj też

PT-91.
PT-91.
Autor. Rafał Zgryziewicz/X
Reklama

Komentarze (7)

  1. Szwejk85/87

    Twarde na Ukrainie, to cieszy. Szkoda, że na miejsce każdego Twardego ruszającego na Ukrainę nie pojawia się K2 lub K2pl, najlepiej z Poznania.

    1. [email protected]

      A ciekawe ile z tych T72 i PT91 było sprawnych :) 366 Abramsow i 180 K2 do 2025 to chyba więcej niż te T72 i PT91 Przekazane Ukrainie ?? No i poza tym co z tego ze od razu będziesz miał czołg nowe w zamiani jak nie będziesz miał załóg i całej logistyki i wszystko będzie stać.

    2. PGR

      [email protected] - wszystkie co były sprawne tam poszły

  2. staryPolak

    Polska przekazała najpierw T72 potem Twarde gdzieś na początku wojny. czyli "wieki temu". Nadal walczą. I to jest bardzo dobra wiadomość.

    1. Al.S.

      Nie wiemy dokładnie ile ich jest i jak intensywne toczą walki, ale liczba dwóch straconych i jednego uszkodzonego z portalu Oryx, lokuje je wśród sprzętu o najniższych stratach. Z dwóch zniszczonych, żaden nie rzucił wieżą, więc nie trafiono w nich w magazyn amunicji. Widać, że nasi wykonali naprawdę dobrą robotę, doprowadzając "małpią" wersję T72 do takiego poziomu.

  3. GB

    Wyszedł fajny filmik z lata 2023 na którym widać jak ukraiński T-64 jednym strzałem trafia i niszczy ruski T-72B3 (eksplozja amunicji). Czyli nawet stara postsowiecka amunicja daje radę ze zmodernizowanymi ruskimi czołgami.

    1. młodygrzyb

      Taaa a w Leopardzie 2 silnik wymienia się w minutę. Masz rozmach....

    2. GB

      Nie w minutę. Od kilkunastu minut do godziny, w zależności od wyszkolenia obsługi.

    3. user_1047527

      To z ukromongoł em i dałnvienem ile silników byście wymienili w 8 godzin pracy 16, 24,48?

  4. Rozczochrany74

    Na tych wszystkich filmach i zdjęciach z frontu to mężczyźni w wieku 40 - 50 lat walczą. Młode "Dzastinki" za granicę wy... uciekli.

    1. Jameson

      Skoro masz tyle lat, to chyba wiesz jakie są dzisiejsze 20 latki. Wolę mieć w okopie koło siebie mniej sprawnego 50 latka, niż smarkacza, co przy pierwszej okazji coś zawali, bo się zamyśli, będzie się bawił telefonem, albo nie umie zrobić podstawowych rzeczy koło siebie. Takie pokolenie rośnie, kolega jest wykładowcą w szkole policyjnej i mówi, że to co teraz przychodzi, to się nadaje (wiedza, sprawność, charakter czy zaangażowanie) na parkingowych, a nie policję czy nie daj Boże wojsko ....

    2. Karaczanus

      Ehha może sprawdź geniuszu dlaczego właśnie UA mobilizuje osoby w takim wieku zanim głupoty ludowe zaczniesz opisywać a np dlaczego nie mobilizuje 28- jedynie ochotnicy wiesz?

    3. Rozczochrany74

      Dwudziestolatków nie mobilizują ze względu na to by przetrwała tkanka narodowa. Młodzi mogą jeszcze przez wiele lat pracować, zakładać rodziny i mieć dzieci.

  5. PPPM

    Po co dawać Ukrainie PT-91, skoro mamy jeszcze T72? Powinni jeśli już muszą dawać rezerwy, bez obniżania potencjału jednostek liniowych

    1. RAF

      Nie mamy już żadnych rezerw czołgów, a większość które daliśmy pochodziło z linii. Dlatego ptrzebne były szybkie zakupy z USA i Korei.

    2. PPPM

      & RAF nie do końca. W planach są modyfikacje T-72....zatem coś zostało

    3. Ydhflx

      Według Wolskiego T72 to mamy batalion, żeby móc na defiladach pokazywać że jeszcze mamy.

  6. Tani2

    I to jest zaleta teciaka i każdego sowieckiego/rosyjskiego uzbrojenia. Łatwość obsługi.

    1. Adr

      Oni znają sowieckie uzbrojenia od podszewki...a potrzebowali ponad miesiąc.... łatwość obsługi, ile potrzeba czasu na wymianę silnika lub przygotowanie do jazdy po dnie w t72 a ile w Leopardzie 2?

    2. GB

      Leo-2 jeszcze łatwiej obsługiwać jeśli chodzi np o wymianę działa czy silnika. Zajmuje to minuty, a nie dni jak w przypadku ruskich wynalazków.

    3. [email protected]

      Niby tak ale to jedyna zaleta :) Wymiana silnika Teciak 24h Leo Abrams 15-20 minut :P itd No i nie myl prymitywizmu z łatwością obsługi.

  7. rwd

    Szkoda, że po za tym, że walczą od miesięcy, nie wiemy nic więcej.

    1. Tani2

      Bo oni je oszczędzają na następną kontrofensywę😁

Reklama