Siły zbrojne

Drugi niszczyciel AEGIS wzmocni natowską tarczę

Niszczyciel rakietowy USS “Ross” wypłynął z bazy Norfolk i popłynął do Hiszpanii, gdzie wejdzie w skład europejskiej tarczy antyrakietowej – fot. US Navy
Niszczyciel rakietowy USS “Ross” wypłynął z bazy Norfolk i popłynął do Hiszpanii, gdzie wejdzie w skład europejskiej tarczy antyrakietowej – fot. US Navy

Ze Stanów Zjednoczonych do Hiszpanii wypłynął niszczyciel rakietowy USS „Ross”, który ma być kolejnym elementem natowskiej tarczy antyrakietowej.

Okręt wypłynął 3 czerwca br. z bazy morskiej Norfolk i jego nowym, tymczasowym miejscem postoju będzie hiszpańska baza morska Rota. Stacjonuje tam już jeden niszczyciel amerykański z systemem antyrakietowym AEGIS BMD - USS „Donald Cook”, który przypłynął do Europy w lutym br.

W skład europejskiej tarczy mają wejść jeszcze dwa niszczyciele typu Arleigh Burke: USS „Porter” i USS „Carney”, które przybędą do Hiszpanii w 2015 r. Wszystkie te jednostki mają wejść w podporządkowanie dowództwa NATO w ramach tzw. etapowego adaptacyjnego podejścia do obrony przeciwrakietowej (European Phased Adaptive Approach, EPAA) realizowanego obecnie w Europie.

Decyzja o budowie europejskiego systemu antyrakietowego zapadła na szczycie Paktu Północnoatlantyckiego w Lizbonie w listopadzie 2010 r. Po zbudowaniu lądowych elementów tego systemu (m.in. w Czechach, Polsce, Rumunii, Turcji i Portugalii) ma być on gotowy do działań już w 2018 r.

Komentarze (1)

 1. Miglanc

  W sumie do Portugalii raczej radzieckie mysliwce z generatorem zaklocen nie doleca, a Amerykanie w tym momencie dopracuja ten system. Milo, bezpiecznie, do Hiszpanii mozna wyskoczyc na mila kolacje po polnocy, flamenco przy lampce wina. Oni maja tylko zestrzeliwac Rakiety balistyczne, a nie walczyc z Su czy MiG. Niedlugo Amerykanie beda uczestniczyc w misjach tylko poprzez drony bojowe, rekrutacja beda proste i obejmie nawet najmlodszych, bo Pentagon opracowuje interfejs przyjazny dla operatorow. Ae Polacy przejma paleczke. Widac USA zrobilo to (kordon panstw pierwszego kontaktu) czego pragnal Pilsudski, ale tego nazwano polskim faszysta, pomimo ze z Hitlerem nie mial nic wspolnego.

  1. Zgryźliwy

   Nazwali tylko ci, którym przeszkadzał. Więc nie ma się co przejmować.

  2. vinci

   Widzę, że wierzysz w te ruskie pierdoły propagandowe o "wygaszeniu" systemu Aegis przez suchoja na M. Czarnym ;-). Gratuluję ignorancji i naiwności ...