Siły zbrojne

Czeskie Gripeny nad Bałtykiem. 5 startów alarmowych

Gripen sił powietrznych Republiki Czeskiej / Fot. Jan Kouba, Ministerstvo Obrany České Republiky
Gripen sił powietrznych Republiki Czeskiej / Fot. Jan Kouba, Ministerstvo Obrany České Republiky

W ciągu pierwszego miesiąca swego uczestnictwa w NATO-wskiej misji ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich piloci czeskich myśliwców JAS-39 Gripen startowali w trybie alarmowym pięciokrotnie - poinformował we wtorek czeski sztab generalny.

Według jego komunikatu za każdym razem odbywało się to na otrzymany z regionalnego dowództwa NATO w niemieckim Uedem rozkaz zidentyfikowania samolotu, z którym nie daje się nawiązać łączności.

Każdy start alarmowy potwierdza nasze zainteresowanie bezpieczeństwem Estonii i całej strefy nadbałtyckiej. Nasi lotnicy praktycznie realizują podstawową zasadę NATO, jaką jest kolektywna obrona

Lubomir Metnar, minister obrony Republiki Czeskiej

Pierwszy sygnał Alfa Scramble (Alarm Alfa) przekazano pilotom już w kilka dni po podjęciu misji w trakcie lotu szkoleniowego, który zmienił się wtedy w lot alarmowy. Jego efektem było zaobserwowanie i zidentyfikowanie rosyjskiego wojskowego samolotu fotogrametrycznego An-30.

„Statystyki pierwszego miesiąca funkcjonowania (czeskiej) trzeciej zmiany Baltic Air Policing w Estonii świadczą o konieczności naszej obecności w regionie. Naszymi staraniami potwierdzamy naszym sojusznikom, że jesteśmy w pełni wyszkoleni i przygotowani do udziału we wspólnym wykonywaniu zadań sojuszniczych" - zaznaczył szef czeskiego sztabu generalnego, gen. Alesz Opata. Każdy z pięciu lotów alarmowych prowadził do napotkania samolotów sił powietrznych Federacji Rosyjskiej.

Czeskie Gripeny posiadają standardowe uzbrojenie w postaci pocisków kierowanych, podwieszonego działka i wyrzutników emitujących promieniowanie podczerwone celów pozornych. Na czas obecnej misji zaopatrzono je także w zasobniki rozpoznawczo-celownicze pozwalające na precyzyjne ataki na cele naziemne. Zasobniki te mają zwiększyć zdolność odległego wizualnego śledzenia samolotów w dzień i w nocy.

1 września do bazy lotniczej Amari w Estonii przybyło pięć czeskich myśliwców JAS-39 Gripen, które będą tam stacjonować do końca bieżącego roku, współdziałając z belgijskimi i duńskimi myśliwcami F-16 z bazy w Szawlach na Litwie. Jest to już szósta misja czeskich lotników w ramach NATINAMDS (Zintegrowanego Systemu Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej NATO). Trzykrotnie - w latach 2014, 2015 i 2016 – pełnili oni służbę alarmową na Islandii, a w latach 2009 i 2012 uczestniczyli w Baltic Air Policing.

Źródło:
PAP

Komentarze