Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wzrost ceny nowych Leopardów 2 dla Bundeswehry

Autor. Fric.matej/Wikipedia

Jak podaje niemiecki Business Insider, cena zakupu czołgów podstawowych Leopard 2 dla niemieckich sił zbrojnych w ostatnim czasie znacząco wzrosła.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Niemieckie ministerstwo obrony zapłaci 525 mln euro za jedynie 18 egzemplarzy czołgów podstawowych Leopard 2. Jeżeli kwota ta dotyczy samych maszyn, bez wsparcia logistycznego, zapasu części zamiennych, szkolenia itd., oznacza to, że cena za pojedynczy wóz wynosi około 29,1 mln. Jednak należy w tym miejscu zaznaczyć, że lwia część tego wydatku trafi do krajowych podmiotów, w tym firmy Krauss-Maffei Wegmann wraz z poddostawcami.

Czytaj też

Zawarta przez niemiecki resort obrony umowa ramowa zakłada możliwość zakupu łącznie 123 czołgów. Najnowsze zamówienie ma stanowić uzupełnienie floty pojazdów pancernych Heer po przekazaniu Ukrainie 18 egzemplarzy Leopardów 2A6. Prawdopodobnie nabyciem niemieckich czołgów zainteresowana może być również Holandia.

Reklama

Czytaj też

Co ciekawe, przyszły Leopard 2A8 ma bazować na konfiguracji wariantu Leopard 2HUN opracowanego dla Węgier. Nowe wozy dla Bundeswehry będą posiadać między innymi wzmocniony strop wieży oraz włazy załogi.

Czytaj też

Ponadto Leopard 2A8 najprawdopodobniej zostanie wyposażony w system aktywnej obrony Trophy HV, a potencjalnie także inne modyfikacje, jak zdalnie sterowany moduł uzbrojenia czy instalowane na burtach kadłuba i wieży dodatkowe moduły opancerzenia.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (5)

 1. rwd

  Inflacja robi swoje. Wszystko drożeje, to dlaczego czołgi mają tanieć?

 2. Jeremiasz

  Niemcy idą w tym samym kierunku jak w II wś? Tygrys 2 był tak ciężki, tak skomplikowany i miał tak niewielki zasięg, że stał się karykaturą czołgu - niby świetny, ale niemożliwy do ewakuacji, skomplikowana trakcja unieruchamiała je, niewielki zasięg też powodował porzucanie tych maszyn, ilość roboczogodzin koniecznych na wytworzenie 1 czołgu wielokrotnie przekraczała produkcję czołgów w innych krajach

  1. Davien3

   @jeremiasz Niemcy to ida w kierunku jaki wytyczyła im Pantera a nie Tiger II

 3. Sorien

  No fani czołgów za sztukę już ponad 100 milionów zł dalej myślicie że era czołgów nie minęła? A jak myślicie że nie minęła to Tera znajdźcie pieniądze by kupić np 1000 czołgów gdzie w warunkach wojny globalnej a z NATO to tylko taka wojna jest możliwe te 1000 czołgów za 10 mld zł starczy na dobrych kilka tygodni. Era czołgów się skończyła bo są za drogie i za łatwo je zniszczyć.... Podniecacie się wojna na UA i myślicie że to jakiś wyznacznik.... Wojna na UA gdzie 200 tyś rusków atakuje niewiele więcej Ukraińców .... Ilości armi są śmieszne

  1. Davien3

   @sorien i dlatego pewnie kazda liczaca sie armia swiata idzie w czołgi, łacznie z Rosja, Chinami i USA?? Ale oni przeciez sie nie znaja a taki Sorien to ekspert swiatowej klasy:)

  2. [email protected]

   @Sorien Każdy kraj który ma możliwość opracowuje i wdraża czołgi. To co era ludzi tez się skończyła ?? :) bo wyszkolenie wyposażenie utrzymania jest tez coraz droższe noo i bardzo prosto można człowieka wyeliminować poza tym demografia robi swoje .... Armia bez broni pancernej przegra wystarczy jedno przełamanie i rozlanie się przeciwnika wyposażonego w bron pancerna po zapleczu i co zrobisz śmigłowce drony spadają jak liście na jesień drony tez można łatwo wyłączyć. A policzyłeś ile ludzi poza tymi 200k jeszcze jest zaangażowanych ?? masz praktycznie milionowe armie po obu stronach ...

 4. DIM1

  Cena prawie 30 mln/szt w oczywisty sposób zawiera dotację do ponownego uruchomienia produkcji i do powstania nowszego modelu.

 5. ostatni

  wlasny przemysl wspierac jest ok

Reklama