Reklama

Siły zbrojne

„Czarna skrzynka” bułgarskiego MiG-a poleci do Rosji.

Fot. KGG1951/Wikimedia/CC BY-SA 4.0
Fot. KGG1951/Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Rząd Bułgarii zwrócił się do Federacji Rosyjskiej z prośbą o pomoc w odczytaniu zapisów „czarnej skrzynki” z samolotu MiG-29, który w nocy 9 czerwca 2021 roku, z nieznanych przyczyn spadł do Morza Czarnego. Sprawa jest o tyle niezręczna, że jeszcze dwa miesiące wcześniej bułgarski premier oskarżał Rosję o szpiegostwo na wielką skalę, wydalając sześciokrotnie z Bułgarii w ciągu półtora roku rosyjskich dyplomatów.

Zgodnie z informacją przekazaną przez agencję TASS 30 czerwca br. to eksperci Rosyjskiej Korporacji Lotniczej RSK „MiG” będą rozszyfrowywali zapisy „czarnej skrzynki” myśliwca MiG-29 Bułgarskich Sił Powietrznych, który rozbił się 9 czerwca br. na Morzu Czarnym w czasie manewrów „Szabla-21”. Informacje o tej decyzji przekazał osobiście minister obrony rządu technicznego Bułgarii Gieorgij Panajotow. Według Panajotowa „czarna skrzynka” zostanie jak najszybciej dostarczona do specjalistycznego laboratorium na terytorium Rosji przez trzyosobową grupę przedstawicieli wojska: prokuratury, żandarmerii wojskowej i sił powietrznych.

Informacja wzbudziła spore kontrowersje. Przypomniano bowiem, że jeszcze marcu 2021 roku bułgarski rząd poinformował o rozbiciu rosyjskiej siatki szpiegowskiej i aresztowaniu aż sześć osób. Ale nie był to przypadek odosobniony. Tylko w 2020 roku doszło do trzykrotnego zatrzymania rosyjskich szpiegów. Dodatkowo w ciągu ostatniego półtora roku władze w Sofii aż sześciokrotnie usuwały pod zarzutem szpiegostwa z terytorium Bułgarii dyplomatów z Federacji Rosyjskiej, w tym rosyjskiego attaché wojskowego. Bułgarski premier Bojko Borisow zwrócił się nawet do rosyjskich przywódców z apelem, by przestali szpiegować w Bułgarii. Teraz bułgarski rząd zwraca się do Rosjan z pomocą – i to w sprawach wojskowych.

Bułgarzy nie mieli jednak innego wyjścia. Okazało się bowiem, że płaski kabel sygnałowy „czarnej skrzynki” został przecięty i gdyby podjęto próbę pobrania informacji, dane mogły zostać utracone. Dlatego strona bułgarska zdecydowała się zwrócić o pomoc do producenta, który ma większe szanse na odzyskanie danych.

Przypomnijmy, że myśliwiec MiG-29 bułgarskich sił powietrznych rozbił się na Morzu Czarnym 9 czerwca 2021 roku podczas misji nocnego strzelania w ramach manewrów „Szabla-21”. Doświadczony, 47-letni pilot, major Walentin Tierzijew, szef sztabu eskadry 3. Bazy Lotniczej „Graf Ignatiewo” tuż po północy, miał zameldować zestrzelenie celu powietrznego i w chwilę później utracono z nim kontrakt radiowy, a samolot zniknął z ekranu radaru.

Reklama
Reklama

Rozpoczęte od razu poszukiwania bardzo szybko doprowadziły do zlokalizowania miejsca zdarzenia. Liczne, małe fragmenty samolotu znaleziono na głębokości około 70 m, a sama „czarna skrzynka” została odnaleziona i wydobyta 23 czerwca.

Uroczysty pogrzeb pilota odbył się 30 czerwca 2021 r. z udziałem rodziny, załogi bazy lotniczej „Graf Ignatiewo” oraz w obecności prezydenta Bułgarii Rumena Radewa i bułgarskiego ministra obrony. Major Walentin Tierzijew został pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika i odznaczony oficerskim Orderem św. Jerzego I stopnia.

Obecnie trwa dochodzenie i jego wstępne wyniki mają zostać ogłoszone 10 lipca br. Szkolenie pilotów na samolotach MiG-29 ma z kolei zostać wznowione za 2-3 tygodnie.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Fanatyk lotnictwa

  A wystarczyłoby wysłać czarną skrzynkę naszemu guru od wypadków lotniczych Antosiowi nie koniecznie szybko i nie tanio ale ekspertyza 100% pewniak

 2. Kot

  Ech drodzy autorzy, takich bredni dawno nie czytałem, w migu 29 jest rejestrator m2t-3-3 bliźniaczy z m2t-3 występujący na s22 i innych konstrukcjach. Współpracuje z blokiem wzmacniaczy 5im z którego wystarczy usunąć szufladę zapisu by dane były bezpieczne. Więc jaki sens wysyłki do Rosji? Przełożyć taśmę do 2 sztuki i usunąć szufladę zapisu, ustawić synchro głowic i można spokojnie czytać dane. Ale jak nie mają wyszkolonych techników to nie ma się co dziwić.

 3. ubawiony

  noi znowu ruski zlom pokazal swoja niezawodnosc wobec zachodnich maszyn , ostatnio sporo tych defektow sowieckich samolotow a podobno takie niezawodne takie nowoczesne wrecz niezniszczalne , a same spadaja jak muchy juz nie mowie o tych migach bo to szrot totalny ale i ich nowsze wersje tez maja niezbyt dobra marke jesli chodzi o potencjalnych nabywcow gdzie te czasy co lotnictwo sojuza bylo potega teraz obraz nedzy i rozpaczy

  1. łowca de@ili

   noi znowu amerykański zlom pokazal swoja niezawodnosc wobec wschodnich maszyn i posłał do piachu conajmniej 17 osób na Filipinach , ostatnio sporo tych defektow amerykanskich samolotow a podobno takie niezawodne takie nowoczesne wrecz niezniszczalne , a same spadaja jak muchy juz nie mowie o tych F-16 bo to szrot totalny ale i ich nowsze wersje tez maja niezbyt dobra marke jesli chodzi o potencjalnych nabywcow gdzie te czasy co lotnictwo usa bylo potega teraz obraz nedzy i rozpaczy

 4. Niuniu

  Czy tego Miga remontowała Rosja czy Polska? Bo to chyba jest istotne a nie to kto odczyta czarną skrzynkę.

  1. Davien

   Rosja biedny hejterku, Rosja:)

  2. Fanklub Daviena i GB

   A kto remontował F-16, który 1 lipca rozbił się w Belgii, bo cenzura o tym milczy? :D

  3. Davien

   A jakiś się rozbił?? Czy znowu masz przywidzenia:)

 5. Polski patriota.

  Dlatego lepiej kupować sprzęt od USA.

  1. Fanklub Daviena i GB

   1 lipca rozbił się w Belgii F-16 z powodu awarii silnika (jak pisałem, niższe koszty eksploatacji jednosilnikowców nie równoważą kosztów zwiększonej ilości katastrof). Produkcji amerykańskiej jak najbardziej. To, że cenzura w Polin tego nie puszcze, nie znaczy, że takie rzeczy się nie dzieję... :D

  2. Złom USA

  3. On

   Nie rozbił się tylko miał ,,stłuczkę" z budynkiem ;) W przeciwieństwie od Rosji w Polsce mamy wolność w Internecie i o zdarzeniu wiedzieliśmy od razu.

 6. ito

  Głupio wyszło :-)... A z rzeczy istotnych- "doświadczony pilot' podobno w ostatnim roku miał na MiGu nalot 12 (DWANAŚCIE) godzin. Jeśli to prawda to oznaczałoby to DRAMAT.

  1. Vixa

   Czyli kremlowisko już buduje narrację o "błędzie pilota", bo przecież sprzęt sowiecki jest najlepszy...;)))

  2. Beka :)))))

   Sowiecki sprzęt nie jest najlepszy, przecież polski jest najlepszy :)))

  3. ito

   Sprawdziłeś informację? Wiesz, że to nieprawda? Akurat tę informację wyczytałem w POLSKICH (PiSozależnych) mediach. Zastrzegłem, że nie wiem, czy jest prawdziwa. A ty zawarłeś jakieś merytoryczne treści w swojej napaści? Bo jak na razie za katastrofy w Polsce NIE odpowiadała konstrukcja samolotu.

 7. Reo

  Nie wydaje mi się żeby informacje "odczytane" i podane do publicznej wiadomości przez ruskich były wiarygodne.

  1. Opy

   A kogo obchodzi co sie tobie wydaje

 8. Niuniu

  LHX - dobre samopoczucie jest istotne. Ale to nie wojska bułgarskie w 60-tych latach zajmowały czeską Stolicę tylko wojska polskie. Może ze wstrętem ale skutecznie wraz z sowietami.

 9. Andrzej

  A nie był to przypadkiem któryś z bułgarskich MiG-ow remontowany w Polsce przy użyciu części zakupionych na Ukrainie? To by wiele wyjaśniało...

  1. stanislaw

   A nie bylo to przypadkiem ze niejaki Andrzej jest trolem Rosyjskim? PEWNIE STRZAL W DZIESIATKE.

  2. Monkey

   @Andrzej: Taak, i teraz Rosjanie oficjalnie ogłoszą, że to wina polskich "modyfikacji". Dziwię się Bułgarom, że upadli jeszcze niżej od nas. najpierw na nich narobili, a teraz się łaszą, bo czegos potrzebują. W tym wszytkim tylko jednego mi szkoda. Pilota.

  3. Jacek

   Kiepska próba nie doszło do remontu w Polsce ale za to wyremontowane zostały w Rosji. Za Defence24: "Rosyjska korporacja RSK MiG znacznie opóźniła remont posiadanych przez Bułgarię myśliwców MiG-29. Z tego powodu Sofia zażądała odszkodowania w wysokości 925 tys"

 10. Dawo

  Wyjdzie, ze zostal zestrzelony przez Ukraińską lub Polską rakiete.

  1. y

   A może rosyjską? Oni już mają bogate doświadczenie w strzelaniu do innych samolotów w czasie pokoju...

  2. pamiat

   S200.Morze Czarne.

  3. Mickey93

   Rosyjska na pewno nie bo rsk mig nie poda bata na swoich

 11. Jagoda

  Jakim cudem komunistyczna Bułgaria została przyjęta do NATO ktoś wie ? Tylko nie piszcie, że tak samo jak My bo tu nie ma porównania w żadnej dziedzinie.

  1. polskie pany

   Porównanie jest. Statystyki krajów unijnych.Zwykle jesteśmy na końcu. Za nami Bułgaria, Rumunia.Czyli jest dobrze.

  2. Fanklub Daviena i GB

   Biorąc pod uwagę, że następnym kandydatem demokratów na prezydenta w USA będzie tow. Kamala Harris, to Bułgaria przy tym wygląda na skrajnie prawicową. A merytorycznie: co się takiego stanie jak Rosja odczyta jakie było położenie przestrzenne i prędkość MiG-29 przed katastrofą? USA może kupować silniki rakietowe, ropę, gaz w Rosji a Bułgarii nie wolno dać do Rosji czarnej skrzynki do odczytania? Bo Jagoda zabrania? :D

  3. Nerv

   A co nie byliśmy komuchami wlazacymi w dupe związkowi radzieckiemu? No tak historia drażliwa... Lepiej myśleć że cały czas wlasimy w dupe usa jako kapitaliści.

 12. nick

  Coś niepojętego? Czy Polska też wysyła skrzynki MiG 29 do Rosji w celu odczytania albo Ukraina? Przecież parę samolotów w Polsce też się rozbiło. Nie wierzę ,że zawartość skrzynki można odczytać tylko w Rosji

  1. Polityk wewnętrzny MON

   Polska nie wysyła. Dzięki temu kilkuletni czas na wyjašnienie sprawy ma mocne uzasadnienie.

  2. Kot

   Rosja odczyta "prawdę", tą rosyjską

  3. BUBA

   Polska wyjaśniła sprawę: "MiGi spadaja bo sa ruskie"........................................................................................

Reklama