Reklama

Siły zbrojne

Chorwacja zmodernizuje amerykańskie BWP. Za jaką cenę?

Amerykański M2A3 Bradley. Fot. U.S. Army
Amerykański M2A3 Bradley. Fot. U.S. Army

Departament Stanu USA wydał decyzję zatwierdzającą potencjalny remont i modernizację wraz z pakietem wsparcia dla bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley, które Chorwacja otrzymała od USA.

Zgoda została wydana po uzyskaniu wymaganej certyfikacji Agencji Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego. Chorwackie władze zwróciły się wcześniej do rządu USA z prośbą o wyrażenie zgody na modernizację i remont otrzymanych wcześniej 76 egzemplarzy M2A2 Bradley w konfiguracji Operation Desert Storm (ODS).

W pakiecie wyposażenia dodatkowego pozyskane mogą zostać: 84 karabiny maszynowe M240, 1103 przeciwpancerne pociski kierowane TOW 2A RF z tandemową głowicą kumulacyjną, 100 przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW 2B RF oraz 500 przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW Bunker Buster RF, a także odpowiednio 16, 8 i 8 każdego z tych typów pocisków do prowadzenia strzelań próbnych.

Reklama
Reklama

Dodatkowo mowa też wyrzutniach granatów dymnych M257, amunicji, radiostacjach, symulatorach, pakietach opancerzenia dodatkowego, systemy celownicze typu hunter-killer dla działonowego i kierowcy, części zamienne i naprawcze dla silnika i skrzyni biegów oraz remontów wyrzutni TOW. W skład pakietu wchodzą także niezbędne części zamienne i narzędzia, a także usługi wsparcia logistycznego, szkoleniowego i technicznego od U.S. Army i BAE Systems.

Maksymalna wartość amerykańskiego pakietu to łącznie 757 mln dolarów. Oceniając tę kwotę, należy mieć na uwadze, że pakiet ma bardzo szeroki zakres, i obejmuje m.in. łącznie 1635 przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW (na jednego Bradleya przypadać ma więcej niż 20 rakiet, uwzględniając że nie wszystkie wozy trafią do służby). Ponadto, Chorwaci nie muszą zdecydować się na wszystkie usprawnienia lub kupić mniej pocisków. Wreszcie, realne kwoty transakcji są zwykle niższe, niż notyfikowane w FMS. Pomimo tego należy zauważyć, że Chorwacja poniesie prawdopodobnie znaczne koszty związane z zakupem Bradleyów, choć same pojazdy przekazywane są nieodpłatnie.

Chorwacki resort obrony poinformował o przekazaniu 84 egzemplarzy bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley pochodzących z nadwyżek magazynowych U.S. Army w grudniu 2019 roku. Wtedy też zapowiedziano planowaną modernizację tych pojazdów, które będą wymagały remontów, doposażenia i modernizacji w celu przywrócenia ich do służby liniowej. Głównym wykonawcą modernizacji ma być producent tych wozów, czyli BAE Systems jednak kooperacje w tym zakresie ma podjąć z chorwacką spółką Đuro Đaković, a także stworzyć lokalne centrum serwisowe. Pentagon zapowiedział przekazanie grantu o łącznej wartości 25 mln dolarów na ten cel.

Obecnie na uzbrojeniu chorwackich wojsk lądowych znajduje się 128 egzemplarzy bojowych wozów piechoty BVP M-80 (jugosłowiańska konstrukcja bazująca na francuskim AMX-10P i radzieckim BMP-1). Spośród nich 104 egzemplarze znajdują się w służbie liniowej, wchodząc w skład dwóch batalionów zmechanizowanych, a 24 znajduje się w rezerwie magazynowej. Spośród 84 egzemplarzy M2A2 Bradley jakie zostały pozyskane z zapasów U.S. Army, 60 ma trafić do służby liniowej po remontach i modernizacji, a 24 posłuży jako rezerwuar części zamiennych. Pozwoli to na pełne uzbrojenie tylko jednego batalionu zmechanizowanego, co wskazuje na docelowe pozyskanie kolejnych wozów tego typu w celu całkowitego zastąpienia i wycofania ze służby liniowej BVP M-80.

Reklama

Komentarze (6)

 1. dim

  Sprawdzam: Według danych z Wiki, cena ciężkiej wersji Trophy oscyluje wokół 900 tys USD. Sprawdzam: Budżet IPN w br wynosi 423 mln zł. Sprawdzam: kurs średni dolara dziś wynosi 3,6967 zł. Czyli za budżet IPN można było w samym tylko tym roku nabyć (przykładowo) 127 ciężkich wersji systemu APS Trophy. Nie wiem jeszcze ile kosztowałoby maskowanie widmowe na takiego Leo PL ?

  1. say69mat

   Hmmm ... problem polega na tym, że o ile Abramsy/Bradley'e, stacjonujące na terytorium naszego kraju są wyposażone w rzeczony system Trophy. O tyle nasze czołgi, mające z definicji stanowić militarny komponent gwarancji naszej suwerenności, tego typu systemem bądź - bodaj - odpowiednikiem, jakimś dziwnym trafem nie dysponują. Po drugie, IPN - w swych założeniach - miał być worem na wszystkie brudy peerelu, instytucjonalnym gwarantem pokojowej transformacji systemu. Zwieraczem, zabezpieczającym wrażliwe informacja dla osób urodzonych i aktywnych w wymiarze sektora bezpieczeństwa z czasów peerelu i żyjących współcześnie. Stąd pojawia się pytanie czy rolę, która pierwotnie była zastrzeżona dla IPN-u nie powinna przejąć fundacja działająca na zasadzie partnerstwa publiczno - prywatnego. Pod auspicjami kolegium zbudowanego na zasadach na jakich funkcjonują instytucje typu Rand, Stratfor czy Heritage Foundation.

 2. Buka

  No, to Chorwacja wyszła ze strefy wpływów niemieckich. Do tego przetarg na samoloty myśliwskie - pewnie F16. Teraz jeszcze może jakiś patrolowiec z USA i byłby komplet.

  1. Nico

   Kolego co ty za bzdury piszesz . Głównym dostawcą ciężarówek dla armii chorwackiej są Niemcy.

  2. ;)))

   Nie ma to jak wpływy..... Węgierskie

 3. BTR

  Rozwiązanie na już... na gotowca... Gdy nie masz własnego przemysłu zbrojeniowego a badania nad stworzeniem BWP będą ciągnęły sie latami... Ja czekam na Borsuka oby jak najszybciej szkoda że potencjał eksportowy HSW jest bardzo mały bo ilość dostaw Borusków dla WP moim zdaniem jest niewystarczający.... To samo co było z KTO Rosomak gdy powstał był w top 5 na świecie ale jak zwykle potencjał został zmarnowany..

 4. 22

  Strzeżcie się ameryk.... znaczy greków przynoszących dary. :)

 5. Rafał

  W regionie byłej Jugosławii będą tą najlepsze gąsienicowe BWP.

  1. Gnom

   Zgoda, ale czy zauważyłeś klasyczny efekt neookolonialnego uzależnienia. "M2 za umownego dolara ale remont i modernizacja za więcej niż zapłacą moi - a kas dla mnie". To samo marzy się niektórym naszym decydentom i tu piszącym w zakresie jakiekolwiek sprzętu z USA. Ciekawe jak długo u nich da sie utrzymać w służbie i OH-58 i owe M2 - a właściwie kiedy zabraknie im kasy na ciągłe słanie jej do USA.

  2. Marek

   Nie produkują swoich to kupili to co było z najszybszą DOSTAWĄ, czyli zmagazynowane Brafleye, w tej klasie innego BWP nie dostaniesz na cito.

  3. dim

   Wtrącę się, gdyż znam sprawę OH52. Punkt pierwszy - są bardzo potrzebne, w niektórych warunkach geograficznych są idealnym wyborem. Punkt drugi - chronią się same (chowając się, wystawiają tylko kamerkę) i jednocześnie chronią ukryte bardziej z tyłu, strzelające Apacze. Punkt trzeci - są jeszcze w dobrym stanie technicznym, ale Amerykanie od razu przekazali do Grecji o 3/4 więcej sztuk, niż Grecy zamierzali użytkować. Reszta to właśnie na części. Punkt 4 - generalnie części do starego sprzętu zachodniego, nie tylko amerykańskiego pozyskuje się tanio, czasem za "dziękuję" i oczywiście wsparcie polityczne, od zaprzyjaźnionych, bogatych, a modernizujących swą armię krajów Zatoki Perskiej. Trzeba być z nimi tylko w bardzo dobrej komitywie. Grecy tak właśnie pozyskują części do Apaczy, versji B i do fregat. I punkt 5 - zamawianie tych części w USA faktycznie, że byłoby katastrofą finansową. Chyba, że właśnie chodzi o same tylko modernizacje - a to już inna sprawa.

 6. Bosman

  Ciekawi mnie tok myślenia co poniektórych forumowiczów.Często odnoszę wrażenie że oczekuje się od USA nie tylko przekazania za darmo sprzętu , ale i jeszcze za darmo jego modernizacji i wszelkich napraw.

Reklama