Siły zbrojne

Chińskie czołgi przeciwko Boko Haram

Fot. Twitter/Pakistan Defence Command
Fot. Twitter/Pakistan Defence Command

Jak donoszą lokalne media, Chiny dostarczyły drogą morską pierwszą partię 17 egzemplarzy wozów bojowych kilku typów, w tym czołgów podstawowych VT4 i kołowych wozów wsparcia ogniowego ST1 dla nigeryjskich sił zbrojnych.

Dostawy te odbywają się na mocy zawartego w ubiegłym roku kontraktu pomiędzy Ministerstwem Obrony Federalnej Republiki Nigerii i chińskim koncernem zbrojeniowym NORINCO o wartości ok. 152 mln USD. Nowe wozy bojowe mają zasilić nigeryjską armię i stanowić wzmocnienie w walce z dżihadystycznymi terrorystami z Boko Haram i innych ugrupowań ekstremistycznych w północno-wschodniej części kraju.

Sukces eksportowy chińskiego przemysłu zbrojeniowego w Nigerii jest spowodowany elastyczną polityką ChRL w eksporcie uzbrojenia na rynki trzecie oraz szeroką i korzystną w relacji koszt-efekt ofertą dla potencjalnych klientów. Już wcześniej Nigeria zakupiła chińskie okręty wojenne dla swojej marynarki wojennej. 

Szef taktyki i planowania nigeryjskiej armii generał broni Lamidi Adeosun zapowiedział, że dzięki otrzymaniu nowego uzbrojenia Nigeryjczycy mogą spodziewać się nowych operacji wymierzonych w islamskie ugrupowania terrorystyczne w tym kraju. Dodatkowo zapewnił, że nigeryjski resort obrony poczynił wszelkie starania w celu zapewnienia serwisu i części zamiennych dla nowo zakupionych wozów bojowych.

Według ujawnionych informacji na chińskich statkach transportowych do portu w Lagos przypłynęło łącznie 17 egzemplarzy wozów bojowych oraz 15 kontenerów 40-stopowych z pakietem części zamiennych i pakietu wsparcia. Na ujawnionych zdjęciach z rozładunku widać wyraźnie czołgi podstawowe VT4 i kołowe wozy wsparcia ogniowego ST1.

VT-4 zwany (znany także pod nazwą MBT-3000) to chiński czołg lekki zaprojektowany z myślą o klientach eksportowych jako wersja rozwojowa wcześniejszych konstrukcji takich jak VT1 (MBT-2000) czy Type 90-II. Prace nad jego powstaniem rozpoczęły się w 2009 roku, a swoją premierę miał w czasie salonu EUROSATORY 2012. Nowa konstrukcja spotkała się ze znaczącym zainteresowaniem potencjalnych klientów eksportowych na całym świecie ze względu na dość niską cenę jednostkową wynoszącą ok. 3 mln USD. Jak dotąd na jego zakup zdecydowała się Tajlandia oraz Nigeria, a wśród potencjalnych odbiorców eksportowych znajduje się Pakistan i Peru. ST1 to chiński kołowy wóz wsparcia ogniowego będący wersją eksportową ZLT-11 (Type 11), który bazuje z kolei na podwoziu kołowego bojowego wozu piechoty Type 08. Wóz ten jest częścią oferty eksportowej rodziny kołowych wozów bojowych VN1 (eksportowa wersja Type 08).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.