Reklama

Siły zbrojne

BWP na ulicach Rzeszowa

Fot. 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana

W nocy z soboty na niedzielę rozpoczyna się ćwiczenie Puma-22, w którym wezmą udział żołnierze sił zbrojnych Grupy Wyszehradzkiej, w tym polskiej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich wchodzącej w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej. Scenariusz ćwiczenia obejmuje między innymi marsz drogowy gąsienicowych BWP ulicami Rzeszowa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Puma-22 to międzynarodowe ćwiczenie państw Grupy Wyszehradzkiej. Podczas manewrów wspólnie szkolić się będą żołnierze z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W ćwiczeniu wezmą także udział pododdziały ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Głównym celem ćwiczenia jest zwiększanie interoperacyjności ćwiczących wojsk. Pierwszoplanowym ćwiczącym podczas Puma-22 jest 21. Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Czytaj też

Warto zauważyć, że wojsko zwykle nie informuje z wyprzedzeniem o przerzucie sił, również w ramach ćwiczeń. Tym razem jest jednak inaczej, o czym w rozmowie z Defence24.pl mówi rzecznik 18. Dywizji Zmechanizowanej, mjr Przemysław Lipczyński.

Reklama
Mieszkańcy Rzeszowa są już przyzwyczajeni do obecności jednostek Sił Zbrojnych RP i kolumn Wojska Polskiego na ulicach, często słyszymy że zwiększa to ich poczucie bezpieczeństwa. Tym razem zdecydowaliśmy się jednak poinformować z wyprzedzeniem o planowanym ćwiczeniu przerzutu wojsk, z kilku powodów. Po pierwsze, po drogach publicznych będą się poruszać nie tylko pojazdy kołowe, jak Raki, Rosomaki czy ciężarówki, ale też gąsienicowe BWP. Po drugie, marsz drogowy przewidziany jest także ulicami miasta, a nie tylko drogami krajowymi i lokalnymi. Po trzecie, zdajemy sobie sprawę z sytuacji za naszą wschodnią granicą, jak i z faktu, że w Rzeszowie i w regionie przebywa również wielu ukraińskich uchodźców
mjr Przemysław Lipczyński

Wcześniejsze zakomunikowanie rozpoczęcia ćwiczenia ma też na celu uniknięcie sytuacji, w której informacje o pojazdach na ulicach zostałyby wykorzystane przez rosyjską propagandę do siania niepokojów. Wszystkie pojazdy, które będą przemieszczane drogami publicznymi, są do tego dostosowane poprzez wyposażenie w nakładki gumowe na gąsienice, przez co nie ma ryzyka uszkodzenia nawierzchni dróg.

Służby prasowe Żelaznej Dywizji podkreślają, że transporty będą organizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i apelują o do kierowców zachowanie ostrożności oraz o to, by nie wjeżdżać pomiędzy pojazdy kolumn wojskowych. W wypadku ćwiczeń Puma-22 przerzut z Rzeszowa do Nowej Dęby jest elementem jego scenariusza. I tak jak na wielu innych ćwiczeniach, to ważny element w celu sprawdzenia i doskonalenia zdolności przerzutu wojsk.

Czytaj też

Dodajmy jeszcze, że ćwiczenia z udziałem pojazdów gąsienicowych (a nie tylko kołowych transporterów) przemieszczających się marszem drogowym są w Polsce organizowane z pewną częstotliwością od kilku lat, w co najmniej jednym z takich przedsięwzięć brała udział 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. W sytuacji zagrożenia nie można bowiem liczyć na to, że dla wszystkich ciężkich pojazdów i na wszystkich odcinkach dostępne będą platformy niskopodwoziowe czy transport kolejowy. Nota bene, w ćwiczeniu Puma-22 wezmą też udział brytyjskie czołgi Challenger 2, które jednak będą przerzucane na zestawach niskopodwoziowych.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (12)

 1. Furlong

  Jaki jest sens przejazdu przez miasto? Przecież w razie potrzeby Rzeszów zostanie zakorkowany przez ewakuująca się ludność cywilną.

  1. Chyżwar

   Tego typu manewry były podczas Zimnej Wojny ćwiczone przez NATO. Chyba nie sądzisz, że dowodzili nim wtedy idioci?

 2. T.Kreber

  A przypadkiem stalowe gąsienice tych BWP-1 to nie zniszczą asfaltu na ulicach? Jeśli tak to chyba ktoś ma w planach dodruk kasy na remont.

  1. Chyżwar

   A wiesz jak było podczas Zimnej Wojny w Niemczech? Podczas ćwiczeń NATOwskie czołgi jeździły po ulicach i jakoś nikt nie wylewał łez.

  2. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

   @Chyżwar W Niemczech jak rozjeździsz połowę dróg, to będziesz miał i tak 100 razy lepsze niż u nas, wiesz? Im bliżej zimy tym tobie się rozum bardziej odmraża. "Znaj proporcjum, mocium panie" - słyszałeś o czymś takim? Ty nas do RFN równasz? Może od razu do Nowego Jorku Rzeszów porównuj.

  3. Chyżwar

   @Agencja Prasowa Lech Czech Rus. Powinieneś wiedzieć, że owe manewry odbywały się już wtedy kiedy Niemcy jeździli jeszcze na amerykańskich czołgach. Wówczas tamtejsze drogi przypominały to, co po sobie zostawił Hitler i były dużo gorsze od obecnych dróg w Polsce. Mniemam, że jesteś zbyt młody by pamiętać jak wyglądała "autostrada" prowadzące do Berlina przez NRD? Ja nią wielokrotnie jeździłem. Tak samo jak jeździłem po ulicach dawnego Berlina Wschodniego zaraz po tym jak pierdyknął mur. Dlatego w odróżnieniu od ciebie mam w tej dziedzinie wiedzę empiryczną.

 3. login

  a co one robią na tych ulicach węgiel rozwożą ?

  1. Chyżwar

   Masz na myśli ten węgiel, którego nie chcieli dla mieszkańców swoich miast samorządowcy z PO?

  2. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

   @Chyżwar Jako wielki przeciwnik PO powiem tak: Samorząd nie jest od prowadzenia działalności gospodarczej. Już przez całą komunę przerabialiśmy państwowe sklepy i co? Co było w tych sklepach? Samorząd i rząd mogą działać tylko w granicach prawa, a PiS prawo ma za nic. Jak jest złe to się je zmieni, w dodatku działające wstecz. Nakradną i zdemolują, a potem uchwalą, że tak można jednak.

  3. Anty 50 C-cali

   węgiel?! jak się podepnie szeregowo z Dwa (patrz traktory na Ukrainie do holowania zdobycznego Tora) to "robi" To jako holownik pustych wyrzutni antyrakiet Patriot...czy nie-----jak rozwożonych bodaj w 2009....

 4. szczebelek

  1000 podwozi można by je jakoś wykorzystać zmieniając napęd i bebechy na wojnie lepszy szajs niż nic, a magazyny wojskowe raczej są puste niż pełne, bo regularnie sprzedajemy to co jest wycofane ze służby.

  1. bc

   Lepiej naprodukować Rosomaków albo LPG, BWP1 z 350szt zakonserwować a reszta na Ukrainę.

 5. ŚniętyMikołaj

  Cud, że wogóle wyjechały z PST! W 2003 r. jak służyłem w jednej z BZ szykowaliśmy w batalionie, żeby chociaż kompania BWP, sklecona z całego batalionu, wyjechała na poligon oddalony o 30km o JW. W drodze padły 3, w tym jeden tuż za płotem! A to było prawi 20 lat temu!

 6. Husarion

  BWP-1 musza byc jak naszybciej wycofane , nie tylko dlatego ze to sa trumny na gasienicach ale dlatego ze niemozemy miec pojazdow wojskowych takich samych jakie Rosja i Bialorus ma , frendly fire moze byc problemem , lepiej zainwestowac i zaczac produkowac Borsuki w wiekszej ilosci natchmiast i dobrze by bylo gdyby mozna na Borsuku dopancerzonym zainstalowac wieze z armata 120mm i stworzyc lekki czolg obronny.

  1. VIS

   " lekki czolg obronny." a cóż to za herezja? W naszych warunkach geograficznych nie potrzebujemy czołgów lekkich a wsparcie bezpośrednie mogą prowadzić Raki.

  2. piotr04

   Takie to robią WWO- Wozy Wsparcia Ogniowego,powstała konstrukcja na Rosomaku z taką wieżą ,lecz nie zyskała uznania ,w sumie sam pomysł WWO nie zainteresował MON

  3. TFX

   VIS ty na serio chcesz posłąć moździerz samobieżny jako bezposrednie wsparcie np piechoty zmechanizowanej??

 7. rwd

  Jak za jakiś czas w przeciwnym kierunku będzie maszerowała kolumna wojska tzn BWP są już na Ukrainie.

 8. Saw

  Strach tym jechać w środku. Ani wygodnie ani bezpiecznie, pewnie dlatego na wschodzie wszyscy jeżdżą wierzchem.

  1. sgtShaymon

   Otóz nie strach. Zależy jeszcze gdzie. Jako dowódca BWPa miałem całkiem wygodnie. Najwygodniej miał działonowy bo środek cięzkości miał najlepszy. Natomiast desant rzygał po kilometrze jazdy.

 9. Valdi

  Przypomnijmy azbest 🍅🍅🍅 w BWP jest tyko szkodliwy dla kierowcy 😱😱😱😱😱

 10. Paweł P.

  Chyba jedyne co dobre to, to że są niskie.

  1. piotr04

   I ponoć z tego powodu takie ciasne w środku że po wyjściu chciałoby by się od razu kości wyprostować gdyby nie fakt że trzeba wybiegać i zajmować od razu pozycje :)

  2. Extern.

   Są też bardzo mobilne w terenie, oraz pływają. No i koniec zalet. Dobrze że porzucono ten spóźniony pomysł aby je modernizować w roli BWP. Tym niemniej są to bardzo fajne, opancerzone darmowe podwozia, które można by np. wykorzystać do innych pożytecznych celów, lub po prostu zakonserwować i zostawić jako rezerwę mobilizacyjną.

  3. Kriski

   @Extern. Tą drogą już szli, i patrz dokąd to doprowadziło. Obecna wojna dobitnie pokazuje że sprzęt należy unowocześniać a gdy to możliwe to wymieniać a na relikty przeszłości zawsze znajdzie się jakiś afrykański kupiec.

 11. DENIS

  Naprwdę te bwp powinny jak najszybciej trafić na Ukrainę. Borsuk i AS21 powinny jak najszybciej zastąpić to dziadostwo. Szkoda chlopaków którzy muszą w tym jeździć i potencjalnie walczyć . Takie moje zdanie

 12. Szwejk85/87

  Ćwiczenie czyni mistrza..... Szkoda że na takich zabytkach. Może w przyszłym roku będą pierwsze borsuki 😃 Trzeba trzymać kciuki za HSW.

  1. VIS

   Będą Borsuki ale nie dla nich.

  2. piotr04

   Skok technologiczny będzie to zapewne dla tych żołnierzy przesiąść się z tych złomów do nowych pojazdów

Reklama