Reklama

Siły zbrojne

Leopardy 2PL sforsowały Odrę. Droga Hannibala pokonana [FOTO]

Autor. st. szer. Natalia Wawrzyniak

Pododdziały 10. Brygady Kawalerii Pancernej wzięły udział w ćwiczeniu Bóbr-22. Jednym z jego epizodów było pokonanie Odry w rejonie Krosna Odrzańskiego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Forsowanie Odry było jednym z epizodów szerszego ćwiczenia dowódczo-sztabowego Bóbr-22, realizowanego od 25 kwietnia. Jak podają służby prasowe brygady, jej pododdziały i stanowiska dowodzenia musiały pokonać około 350 km w terenie leśnym z rejonu Żagania aż na poligon w Drawsku Pomorskim. Po raz pierwszy od wielu lat realizowano przerzut tzw. Drogą Hannibala w takim zakresie.

Czytaj też

Zakres ćwiczenia objął też odpieranie ataków grup dywersyjnych, a także współpracę z układem pozamilitarnym, np. z Policją, samorządami czy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Przemieszczenie w zdecydowanej większości przez tereny leśne pozwoliło odciążyć drogi publiczne od ruchu pojazdów wojskowych, jednocześnie było wymagającym zadaniem dla żołnierzy.

Reklama
BWP forsujący Odrę
BWP forsujący Odrę
Autor. st. szer. Natalia Wawrzyniak

W ćwiczeniu wykorzystano sprzęt pozostający na wyposażeniu brygady, a więc czołgi Leopard 2A4 i zmodernizowane Leopard 2PL, bojowe wozy piechoty BWP-1 a także mosty samobieżne Biber na podwoziu Leoparda 1. Żołnierzy brygady wspierali saperzy 5 Kresowego Batalionu Saperów z transporterami PTS, czy Lotnictwo Wojsk Lądowych ze śmigłowcami Mi-24. Nie zabrakło również nieodzownych pododdziałów regulacji ruchu, które od niedawna mają na wyposażeniu Fordy Rangery.

BWP i Ford Ranger podczas ćwiczeń Bóbr-22
BWP i Ford Ranger podczas ćwiczeń Bóbr-22
Autor. St. szer. Natalia Wawrzyniak

W miejscu forsowania Odra ma głębokość maksymalną 3,6 m, więc Leopardy mogły ją pokonać po dnie, z kolei BWP-1 – podobnie jak wcześniej transportery PTS – pływaniem. Całe przedsięwzięcie zostało zabezpieczone przez zespoły ratownicze pływające w łodziach.

Autor. st. szer. Natalia Wawrzyniak

Bóbr-22 to przygotowanie do kolejnego ćwiczenia Borsuk-22, które będzie realizowane przez świętoszowską brygadę. Jest to jedna z dwóch jednostek, wykorzystująca czołgi Leopard 2PL, obok 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej. Jak niedawno powiedział Defence24.pl prezes PGZ Sebastian Chwałek, w Siłach Zbrojnych RP jest 30 tych czołgów, kolejne są przygotowywane do odbiorów. Kilkanaście z nich służy w świętoszowskiej brygadzie. Docelowo program modernizacji ma objąć 142 wozy – wszystkie w wersji Leopard 2A4, ale jest realizowany ze znacznym opóźnieniem w stosunku do pierwotnych planów, bo te zakładały, że projekt ma zakończyć się w 2021 roku.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (7)

 1. Bej

  Armia się bawi. Ciekawe w jakim stanie są te drogi polne i leśne po których urządzono jazdę. Wiem że wojsko potrzebuje ćwiczeń ale po coś są poligony.

  1. [email protected]

   Tylko na te poligony trzeba jakoś dojechać. A koleją i ciężarówkami w czasie W żadko kiedy można.

  2. Prawdziwy

   To " Trójkąt Bermudzki",drogi leśne, w części, utwardzone,drogi polne to nieużytki,drogi gminne,choć w części to nawierzchnie z mas po frezowaniu.Tak więc ,spokojna Pańska rozczochrana!

  3. wert

   to się doucz że poza siecią dróg publicznych jest też sieć dróg wojskowych. Jeszcze w spadku po układzie warszawskim. Robione np- przez lasy z kamienia hutniczego. Maja po 50 lat i są nie do zdarcia

 2. wert

  taka drobna uwaga: na UKR NIE ODNOTOWANO ani jednego przejścia dnem. 2 msc wojny sporo rzek przebytych, dużo do tek pory wojny manewrowej, wiele mostów wysadzonych i całkowity BRAK forsowania dnem !! I to teciaków wzorcowo przystosowanych do takiej operacji. To tak pod uwagę wielbicieli tej zdolności jako obowiązkowej dobrego dekla

 3. Antonioo

  Wreszcie jakieś prawdziwe ćwiczenia

 4. ansuz

  Odra to zły, defetystyczny kierunek ćwiczeń, prawdziwym targetem i wyzwaniem powinna być Wołga.

  1. Or07

   Raczej Dniepr, niestety

 5. rmarcin555

  Pilna informacja dla MONu: wojna toczy się za wschodnią granicą, powtarzam: wojna toczy się za wschodnią granicą.

 6. JAGODA

  Czyżby ćwiczyli obronę Bęrlina ? Wolałabym aby forsowali Bug !

 7. Ols Sailor

  Czyli droga na Berlin stoi otworem :-)

Reklama