Reklama

Siły zbrojne

Brytyjska armia pójdzie pod topór?

Challenger 2 Fot. Alan Wilson (CC BY-SA 2.0)
Challenger 2 Fot. Alan Wilson (CC BY-SA 2.0)

Brytyjski rząd Borisa Johnsona rozważa koncepcję dokonania poważnych cięć z brytyjskich siłach zbrojnych, przede wszystkim w armii, ale zagrożone redukcją są także siły powietrzne, a nawet marynarka wojenna. Powodem jest żądanie ministerstwa skarbu aby ograniczyć w przyszłym roku wydatki państwa o 5 procent - informuje The Sun.

Cięcia w siłach zbrojnych dawnego światowego imperium to doroczny przedmiot debat parlamentarnych. Tym razem jednak, jak donosi The Sun zagrożenie jest większe niż zwykle. British Army i pozostałe rodzaje sił zbrojnych wydaje się brać na cel doradca premiera Dominic Cummings, a w dodatku w związku z pandemią sytuacja może być tym razem wyjątkowo trudna.

Nie chodzi przy tym wyłącznie o cięcia, ale też o to aby przy okazji przepompować część środków z klasycznych sił zbrojnych do sektorów zajmujących się nowymi domenami współczesnej wojny: cyber i  sektora kosmicznego. W zasadzie ta zmiana priorytetów nie dziwi biorąc pod uwagę współczesne zagrożenia cyberatakiem czy powracający właśnie na pełną skalę wyścig kosmiczny, choć brytyjskie zdolności konwencjonalne i tak zostały już mocno ograniczone.

Mimo to plan maksimum cięć przeraża. Liczebność brytyjskich wojsk lądowych miałaby spaść z 74 do 55 tys. ludzi, zlikwidowana miałaby zostać brygada komandosów królewskich Marines, którzy mieliby dodatkowo utracić swoją artylerię, pododdziały inżynieryjne i środki desantowe. Innymi słowy formacja ta stałaby się cieniem samej siebie. Stosunkowo delikatnie zostałaby potraktowana Royal Navy, która musiałaby zrezygnować tylko z części swoich zdolności do zwalczania zagrożenia minowego. Dużo gorzej byłoby za to w RAF, które musiałyby zamknąć „część swoich baz”, zrezygnować z transportowych C-130 Hercules i śmigłowców Puma.

To wszystko oczywiście pod warunkiem, że te propozycje zostaną uchwalone i to w najbardziej pesymistycznym wariancie. Byłaby to bardzo zła wiadomość dla NATO, Europy i Polski, której co najwyżej pozostawałoby polować na okazje zakupowe z brytyjskiego demobilu (C-130, AW101).

Reklama

Komentarze (38)

 1. szeryf

  wysyp trolli i botow smierdzacych onuca zatrwazajacy ,wypadaloby aby ktos to scierwo zaczal powoli kasowac na tym forum bo ani nic wartosciowego nie przekazuja albo zasmiecaja ten portal a miejsce smieci jest na wysypisku

  1. Meteor

   Zgadzam się z Tobą

 2. rozczochrany

  Musi być kasa na socjal dla imigrantów.

  1. John Brown

   Absolutnie i dlatego Polisz go home!

  2. ktos

   I wtedy Englisz sami sobie sprzatajcie w domach i naprawiajcie pekniete rury. Ktory Anglik zostanie kierowca autobusu albo bedzie pracowal na farmie? Wtedy dopiero krach bedzie.

  3. Kot nr 398

   To nie Polish są tu problemem... wiadomo jak jest ale nie można o tym mówić w tamtym systemie.

 3. Jabadabadu

  No tak. Plan jest świetny. Pozwoli osiągnąć taki stan armii, floty i RAF jak w 1937 roku. Co dalej? Jakieś nowe Monachium? Jakiś nowy Fall Weiss? Cieszmy się, cieszmy się bardzo. Właśnie wylatuje w niebyt jedna z liczących się sił w NATO. No to teraz butelki na stół - reńskie i szampanskoje. Urrra!

  1. asdf

   plan maja taki sam jak w 1939r wystawic Polske na pozarcie tym samym dajac sobie troche wiecej czasu

  2. Gts

   Dokładnie tak. Im nie wiele grozi, a w razie czego odbudują swoją armie, patrząc jak taka Polska wykrwawia się przeciw Rosji albo Tajwan wykrwawia się przeciwko Chinom. Porobią kilka układów i dadzą sobie 2-3 lata na przygotowania.

 4. Gts

  Kacapskie i nie tylko marksisty się cieszą.

 5. Niuniu

  Polish blues - nie przesadzaj. Nie sami. Z nami będą składy broni US Army i kilka tysięcy Kowbojów przeniesionych do Nas z Niemiec. Do tego WOT i 2 miliony ukraińskich obywateli nienawidzących wszystkiego co rosyjskie. O dzielnych krajach nadbałtyckich nie wspominając. Damy radę bez Brytolii. Spoko.

  1. anda

   Niuniu! Ukraińcy bardziej niz Rosjan nienawidzą tylko Polaków.

  2. carl fath

   Przed wojną też tak mówili ...

  3. carl fath

   Polaków kochają.

 6. Zlotychlopak

  Śmieszne. Czyli w razie malwinow 2 jebna atomem? Bo tych 55 tys sił to ci z pieczatkami w ręku plus ci na koniach co paraduja na urodzinach królowej.

  1. Pim

   Na Malviny 1 wystarczyła dwie brygady. W momencie wejścia do linii pary lotniskowców, scenariusz powtórki jest mało prawdopodobny. Nasza MW podąża za przykładem MW Argentyny. Okręty toną przy nabrzeżach, jej stan jest dużo gorszy niż w 1982roku. Wreszcie na Falklandach jest baza wojskowa Mount Plesant z personelem lotniczym, wojsk lądowych. To nie 40 żołnierzy jak w 82 roku. Mogą sobie Argentyńczycy pomarzyć.

 7. Cóż

  Bardzo dobrze, niech tną. USA swoje wojenki, które chce toczyć w Europie i europejską krwią, niech toczą same.

 8. Fbj

  Generalnie angole to tchorze dobrzy to byli w walce z tubylcami uzbrojonymi w luki i dzidy, jak przychodzi do prawdziwej wojny to uciekaja jak pod dunkierka i czekaja az im amerykanie wygraja wojne.

  1. Vis

   Nie obrażaj Brytyjczyków. Politycy brytyjscy wystawili nas do wiatru ale Brytyjczycy jako Naród dobrze walczyli. Pachniesz mi ruskim trolem.

  2. hej

   Dobrze walczyli ze złym wrogiem, pod dyktando alkocholickiego syjonisty Churchilla i komunisty Roosevelta. Zasługi UK dla Polski nie istnieją, sa w tej historii tylko zdrady.

 9. Polish blues

  Większość komentarzy pod artykułem to pomyje pełne hejtu. Jak moderator może tolerować jawną mowę nienawiści?

  1. oPOrtunista

   Na szczęście mamy jeszcze w Polsce wolność słowa, w odróżnieniu od krajów zlewaczałej zachodniej Europy. A tam wszystko, co jest wbrew polit-poprawnej nowomowie szufladkuje się jako "mowę nienawiści".

  2. Wolność słowa coś Ci mówi? Mowa nienawiści to kolejny wymysł rodem z 1984. Niedługo zostanie wymyślony "wzrok nienawiści" i "myśl nienawiści"... ta planeta schodzi na psy.

  3. Fanklub Daviena

   A na końcu "zbrodniomyśl"! Ministerstwa Prawdy w Wielkiej Brytanii, USA i Niemczech już powstają... :)

 10. nihil novi

  Ciekawe jak wielu "znafców" odkrywa przy okazji takich informacji, że do zapewnienia sobie bezpieczeństwa, to my musimy przeznaczać odpowiednie środki na system obrony. Samo się nie zrobi?! Trzeba kupić rakiety zamiast nowego stadionu na dzielni? No jak tak może być? A gdyby schować łeb w piach?

 11. w.l.m

  Ładnijsze robią te kamuflaże spectralne estetyka symetria nizż Polacy nasze chyba nikt nie kupi.

  1. QRF

   Jak na razie nasze kamuflaże kupują Finowie.

 12. Polish blues

  Czyli jak zwykle - zostajemy sami na placu boju, z niepokonaną armią za wschodnią granicą, bez skutecznych możliwości obrony, samotna, izolowana w świecie wyspa tych, którzy wstawszy z kolan nie oddadzą nawet guzika (bo nawet go nie mają)

  1. rezerwa 79

   A i zachodnią ...

  2. pe-gas

   100%

  3. alkaprim

   Polish blues-oczywiście.Głupich nie sieją-sami się rodzą.Wszyscy będą walczyc Polakami o swoje interesy.Już wystarczajaco napuścili nas na rosjan-mogą byc spokojni o walkę za wolność waszą i naszą.

 13. Whiskey&Smoke

  Dobrze kombinują. Jak wybuchnie wojna to wszystkie rządy Europu Centralnej i Wschodniej natychmiast polecą do Londynu. Następnie ewakuują swoje co cenniejsze zasoby wojskowe i będą bronić Wysp Brytyjskich jak własnej niepodległości, oczywiście za własne pieniądze. Czy historia zatacza wielkie koło?

  1. Jabadabadu

   Nie dolecą. Zostaną "po drodze" zestrzelone. Chętnych do tego nie zabraknie.

 14. Niuniu

  To są efekty wyjścia z UE i epidemii. Ale myślę, że na tym się nie skończy. Większość rozsądnych Państw w których priorytetem są obywatele w najbliższych latach będzie dokonywało głębokich korekt swych wydatków. Środki będą przesuwane na medycynę, edukację i badania naukowe bo ostatnie miesiące pokazują co w istocie jest Naszym największym zagrożeniem. Czołgi i F35 są absolutnie bezradne i nieskuteczne w walce z virusem. Tym i następnymi które już widać na horyzoncie.

  1. Sternik

   To są efekty rozpasanego socjalu i przyjmowania tysięcy nierobów, których jedynym zajęciem jest pobieranie zasiłków.

  2. asf

   A co jest ważniejsze: ręka, czy noga? Obie są ważne, w zależności od tego co musisz zrobić. Teraz łatwo krytykować wydatki zbrojeniowe, bo wydaje się nam, że jesteśmy bezpieczni. Ale żyjemy w czasach przełomu i świat zmienia się tak szybko, że nie można być pewnym tego co będzie za 5 lat. Czy 10 lat temu wiedziałeś, że Rosja zaatakuje Ukrainę? Nie. Dlatego trzeba utrzymywać wydatki na wojsko. Medycyna, edukacja i badania naukowe też są ważne, ale lepiej je sfinansować obcinając wydatki takie bezsensowne wydatki jak na kościół, który jest corocznie dotowany różnego rodzaju daninami na 20 mld złotych!

  3. oPOrtunista

   100%...ale na Wyspach za taki tekst miałbyś już u siebie wizytę smutnych panów.

 15. Niuniu

  Kolego kapral i reszta "patryjotów" - tak długo jak będziemy co roku wydawali więcej kasy niż mamy i tak długo jak nie spłacimy setek miliardów dolarów i euro pożyczonych przez ostatnie 30 lat tak długo Polska nie tylko nie będzie wielka ale przede wszystkim nie będzie suwerenna. Obecnie ścigamy się z Bułgarią i Rumunią o ostatnie miejsce w większości rankingów cywilizacyjnych europejskich Państw. I nic nie wskazuje aby miało się coś zmienić w nadchodzących latach. Ale gratuluję kolegą dobrego samopoczucia.

 16. socjalny

  u nas też powinni obciąć wydatki wydatki na armię, a pieniądze rozdać ludziom.Dużo osób ledwo wiąże koniec z końcem.

  1. Cine

   Gdyby świat był idealny to tak. Niestety nie jest.

  2. Herr Wolf

   Rozdawnictwo to ordynarny socjalizm ktory jednych okrada przeżerając większość a ochłapy rzuca elektoratowi...!

  3. Hihi

   Tak bezrobotnym

 17. pl

  Tak ZAWSZE się kończy budowanie dobrobytu socjalnego obywateli. Im więcej socjalu, tym więcej biedy w przyszłości

  1. Stefan 1

   Uzasadnij. Jakieś przykłady z historii?

  2. Pamiętający

   ZSRS, PRL, Wenezuela, Korea Północna, Angola .....

 18. Jabadabadu

  No tak. Plan jest świetny. Pozwoli osiągnąć taki stan armii, floty i RAF jak w 1937 roku. Co dalej? Jakieś nowe Monachium? Jakiś nowy Fall Weiss? Cieszmy się, cieszmy się bardzo. Właśnie wylatuje w niebyt jedna z liczących się sił w NATO. No to teraz butelki na stół - reńskie i szampanskoje. Urrra!

 19. Baranek

  A gdzie mon znajdzie 55tys doskonale wyposażonych żołnierzy? W ŻELAZNEJ? Tam KICHA

 20. Hanys

  No jak tak można, przecież Rosja wysadzi desant na wyspy jak tylko zbuduje te trzy desantowce które zastąpią Mistrale, przynajmniej brytyjski ratlerek najgłośniej szczekał o agresywnej Rosji, a teraz sie demobilizuje ? :) Złoto nakradzione w Indiach i innych koloniach sie skończyło czy jaki badyl ? A moze tamtejsze społeczenstwo jest już totalnie przegniłe i nie nadaje się do pracy a tym bardziej do obrony ojczyzny ;)

 21. Mario

  siły lądowe mogliby de facto zmniejszyć o 2/3 bez szody dla swego bezpieczeństwa, navy + lotnictwo + 200 głowic zabezpiecza ich w 100% mogą spać całkowicie spokojnie, mają pod 400 Challangerów 2 nie wiadomo po co

  1. Think thank Elysium

   To nie Polska,trudno bez armii zabezpieczać interesy gospodarcze za granicami. Jeżeli chodzi o brexit to podstawowym powodem jest fatalny stan skarbca byłego imperium. Bezpieczeństwo państwa to również zabezpieczanie interesów gospodarczych poza granicami,np bezpieczeństwo szlaków handlowych,bezpieczeństwo zasobów i technologii wykorzystywanych przez firmy poza granicami. Brak armii otwiera ryzyko inwestycji dla brytyjskich firm,zwiększa koszty korzystania z instalacji militarnych innych armii

 22. Fhkk

  Nawet gdyby mieli jakas armie to nie ma co na nich liczyc, pierwsze co zrobia to sie ewakuuja jak po dunierka a pozniej nakreca o swoim bochaterstwie film.

  1. R

   No, ale film jest fajny.

 23. Angelos

  Super lepiej od razu Polsce niech przekaza unikna wypadkow w zabawie tymi zabawkami

  1. Polish blues

   Niech se Polska kupi skoro to takie mocarstfo

 24. kapral

  Kij im w ucho ....już raz pokazali swojego ducha walki i to co znaczą dla nich zobowiązania sojusznicze . Ważne byśmy My powiększamy swój potencjał obronny !!! CZOLEM WIELKIEJ POLSCE

  1. Polish blues

   Pomijam fakt, że ta wypowiedź powinna być zdjęta jako tzw. mowa nienawiści ale niech tam - niech zostanie jako przykład jak TVPropaganda do spółki z TV Łgam potrafi zmienić mózg w galaretę na odległość

  2. ZZZZ

   Zależni od niemieckiej gospodarki już jesteśmy. Dane za 2019 rok pokazują, że prawie 22 % naszego eksportu to był eksport do Niemiec. Na drugim miejscu są Chiny, których udział w naszym eksporcie wynosi prawie 12,5 %. Dla porównania Nasz Wielki Sojusznik czyli USA to zaledwie 3 % udział w strukturze naszego eksportu. A do zagrożeń związanych z wyborem Rafała Trzaskowskiego na urząd prezydenta RP dodałbym: kury przestaną znosić jajka, krowy przestaną dawać mleko a baby na wsi przestaną zachodzić w ciążę.

  3. To jednak szczera prawda, że

   idiotów nie sieją, oni sami się rodzą.

 25. Tom

  Już dawno jest w kraju,przynajmniej większą część,jeśli wierzyć informacjom z zeszłego roku

Reklama