Reklama

Siły zbrojne

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Błaszczak: szczegóły umowy ws. F-35 na początku przyszłego roku. Co z Agencją Uzbrojenia?

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w programie „Sygnały Dnia” w Programie Pierwszym Polskiego Radia udzielił wywiadu, w którym poruszył m.in kwestie związane z zakupem przez Polskę dla Sił Powietrznych amerykańskich myśliwców wielozadaniowych 5. generacji F-35 Lightning II oraz kwestii utworzenia Agencji Uzbrojenia.

Minister obrony narodowej zapowiedział we wtorkowych "Sygnałach Dnia" ujawnienie na początku przyszłego roku szczegółów umowy wynegocjowanej z władzami USA w sprawie zakupu maszyn F-35. - Sądzę, że na początku przyszłego roku przedstawimy już szczegóły dotyczące wynegocjowanej umowy ze Stanami Zjednoczonymi. Na razie jesteśmy jeszcze na etapie rozmów. - mówił minister. Szef MON, pytany o przywrócenie do lotów maszyn MiG-29, mówił m.in. o ćwiczeniach z państwami sojuszniczymi.

Mariusz Błaszczak wypowiedział się także na temat tworzonej Agencji Uzbrojenia w kontekście pytania, czy ma ona zastąpić Polską Grupę Zbrojeniową. Potwierdził, że utworzenie AU jest jednym z głównych celów na drugą kadencję w MON. Ostateczny kształt agencji nie został jednak ustalony, a rozmowy na ten temat mają znajdować się w trakcie realizacji. Podkreślił problem systemowej niewydolności zakupów uzbrojenia na rzecz Wojska Polskiego pomimo - jego zdaniem - zawarcia wielu udanych kontraktów w ostatnich latach. Jako główny problem w dotychczasowym procesie zakupowym dla armii postrzega zbyt długi proces analityczno-koncepcyjny oraz negocjacyjny.

Chodzi o wymagania, jakie... po pierwsze wymagania, jakie stawia wojsko, jakie stawia użytkownik, gestor, tak to jest w nomenklaturze wojskowej. Chodzi o sam proces analityczny, on przebiega zbyt długo, zdecydowanie zbyt długo, no i chodzi o proces negocjacyjny. A więc tu chodzi o system.

szef MON Mariusz Błaszczak

We wrześniu br. Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż Polsce 32 egzemplarzy myśliwców wielozadaniowych F-35 Lightning II za sumę maksymalnie 6,5 mld dolarów. Resort obrony zapowiedział, że w trakcie negocjacji będzie dążył do obniżenia ceny za myśliwce. Maszyny te mają w ramach programu Harpia zostać wdrożone do służby i zastąpić obecnie używane MiGi-29 oraz Su-22. Według deklaracji producenta — koncernu Lockheed Martin - pierwsze cztery egzemplarze dla Polski miałyby być dostarczone w 2024 rok i posłużyłyby na początku do szkolenia pilotów i obsługi naziemnej w USA. Pierwsza eskadra miałaby osiągnąć gotowość operacyjną do 2026 roku, druga - do 2030.

Powołanie Agencji Uzbrojenia, czyli instytucji zajmującej się kompleksową realizacją procesu pozyskiwania sprzętu i uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP, jest zapowiadane od kilku lat. Obecny system zakupów jest rozproszony i nieefektywny, za formułowanie wymagań - często wewnętrznie sprzecznych - odpowiada co najmniej kilkanaście instytucji, a proces uzgodnień jest długotrwały. Z kolei sam Inspektorat Uzbrojenia realizujący zakupy ma niewystarczające zasoby, w tym kadrowe.

Obecnie w MON pojawiła się koncepcja, by do Agencji Uzbrojenia włączyć Polską Grupę Zbrojeniową, jako pierwsza pisała o niej "Rzeczpospolita". Komentując te doniesienia w rozmowie z Defence24.pl przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach powiedział: "Tak, jest taka koncepcja. To są plany Ministerstwa Obrony Narodowej, ale jak to finalnie będzie, to dopiero się okaże. Bo to jest dosyć złożone zadanie, nie tylko organizacyjnie, ale też formalnie z punktu widzenia prawa obowiązującego w Polsce".

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (19)

  1. won nogaj

    Był taki tekst https://www.defence24.pl/f-35-czyli-pytania-o-koszt-efekt-analiza, i tak naprawdę dalej nie ma odpowiedzi na postawione w tym tekście pytania.

  2. R

    Tak, tak, Ale to Kolega Davien porownywal gole F-35 za 80-90 mln do Slowackich F-16 z pakietem szoleniowym/serwisowym plus uzbrojenie. I kto tu manipuluje?

  3. matrioszka

    A co obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową panie ministrze , szczególnie programem Narew . Jeśli otrzymamy f-35 w 2024 roku ( ?) , to czym będziemy je chronić na lotnisku . Czyżby znowu jak w wypadku okrętów podwodnych , Migów 29 , będzie panika i zakup w ostatniej chwili . Oczywiście z półki od USA z niewielką ilością rakiet produkowanych a jakże przez amerykanów . A może o to chodzi ?

    1. Hmmm

      Grom Piorun Newa Biała itp

  4. Adam

    Zanim f-35 osiągnie gotowość operacyjną rok 26 druga eskadra 30 to na dziś powinniśmy kupić nowe lub używane 2 eskadry f-16 innej opcji nie ma i tyle w temacie żaden inny zakup na tą chwilę nie ma sensu pod f-16 mamy infrastrukturę, pilotów, i instruktorów.

  5. Zawisza_Zielony

    Ludzie opanujcie się te samoloty mają osiągnąć gotowość operacyjną w 2026 i 2030 roku, tym samym nie będą następcami Mig29 czy Su22 ale następcami f16 (które będą wówczas miały ok 30 lat służby). JESTEŚMY ŚWIADKAMI REDUKCJI POLSKICH SIŁ POWIETRZNYCH DO 2 ESKADR (pod płaszczykiem ich modernizacji)

    1. dropik

      f16 będą w służbie 50 lat. skoro migi dały radę 30 lat to i f16 dadzą 50, a tu mamy dostęp do serwisu producenta co oczywiście będzie kosztować bo muszą być zmodernizowane, w sumie jak najszybciej (do 5 lat)

  6. R

    Dalej nie jest powiedziane za co dokladanie zaplacimy, same samoloty? czy moze tez za uzbrojenie? Ile bedzie kosztowalo nas przystosownie infrastruktury dla tej znikomej liczby samolotow?

    1. Davien

      Cena jest za maszyny i pakiet logistyczny, co w nim będzie to jeszcze nie wiadomo, zalezy od negocjacji. Uzbrojenie częsciowo juz mamy, częśc na pewno tzreba bedzie kupic jak przy każdym zakupie samolotów. Infrastruktura w Belgii kosztowała 320mln usd a cena maksymalna za F-35 była jak w Polsce. Czy zapłacimy tyle samo to alezy od negocjacji.

    2. MateuszS

      Z zasady kupuje się samoloty, pewną ilość części zmiennych ( między innymi całe silnik ), pakiety szkoleniowe i pakiety uzbrojenia. Tyle, że to trzeba negocjować..

    3. Max

      A ja myślałem, że najpierw się negocjuje a później ogłasza ostateczną decyzję co do wyboru sprzętu.

  7. Rafal

    Tu nie ma manipulacji ktora ty tu wiecznie zapodajesz sciemniaczu, Nawet jak zapalcimy 4.4mld usd to wychodzi prawie 140mln usd za sztuke, czyli samolot z silnikiem i szkolenie tak? A gdzie twoje 80-90mln? bo przeciez ostatnio chwaliles, ze ceny spadly, tak owszem, ale chyba dla US. I przy okazji, jakie sa koszty utrzymania, bo dalej nie odpowiedziales, tylko nie pisz o kosztach lotu wyssanych z palca, i ewnetualnych naparawch powlok Stealth, czy bedziemy to mogli robic u siebie czy z kazda ryska trzeba bedzie latac do LM?

  8. jana

    Zamiast wydawanie tak wielkiej kasy na F35 - drogich w zakupie i eksploatacji, przeznaczyć na rozwój rodzimego przemysłu obronnego /głównie rakietowego/, sądzę, że efekt będzie o wiele większy.

  9. MOM

    Czytałem że w ogóle drugiego etapu nie będzie a jeśli cudem to dopiero po 2026 roku.To co wyprawia ten MON to woła o pomstę do nieba ale ciemny lud za 5 stówek wszystko łyknie

  10. Klakier

    Wisła będzie dużo poniżej 30 bo będą tylko te dwie baterie które kupiliśmy,do pokazania na paradzie starczy

  11. dropik

    Może zamiast w F35 zainwestować z 1mld zl w utrzymanie F16 w stanie zdolnym do lotu bo teraz to ok 50% z nich jest sprawnych.

    1. Dobrze by było gdyby to 50% było

  12. Rafal

    6,5 mld za 32 samoloty? nawet ja zejda 1/3 ceny to cena za jednego i tak jest zabojcza.

    1. linia

      masz zupełną rację. Lepiej było by kupić SU 35, prawda...?

    2. Davien

      Panie Rafał to cena maksymalna, taka sama dostała Belgia a w końcówce zeszli do 4,4mld usd wiec daruj sobie manipulacje:)

    3. Mix

      F-16, F-18, F-15, Gripen.... Jest wiele myśliwców odpowiednich jak na nasze potrzeby i możliwości. A twój wybieg z Su-35 świadczy jedynie o braku argumentów z twojej strony.

  13. Dn

    F35 ma zastąpić Su - 22? No to gratuluję pomysłu :),

  14. MOM

    A ja się pytam co z drugim etapem Wisły skoro amerykanie radar już wybrali,nagła cisza a dla odwrócenia tematu jest zakup F-35.Zakupy paradne i akurat te 2 baterie Patriot będzie można pokazać na paradzie

    1. dropik

      Po kupnie 2 baterii postawiliśmy siebie na musiku i Amerykanie mogą zażądać kwot których zupełnie nierealnych. Chyba tak należy interpretować tę ciesze w sprawie Wisły

  15. Dyktatorek

    ciekawe który będzie lepszy Błaszczak czy Maciarewicz w obietnicach o realizacji kontraktów /terminów ....swojego czasu Maciarewicz deklarował ,że program Wisła zamknie się w kwocie 30 miliardów !!! obecnie z działań Błaszczaka wynika że program Wisła zamknie się kwotą 50-60 miliardów ..chociaż do dziś nie wiadomo.... kiedy? ...co? ...i za ile ? Wisła będzie sfinalizowana ....kolejna kompromitacja to śmigłowce ....program Homar to też groteska ....ciężko ocenić który z Panów Ministrów jest " lepszy " :-)....w obietnicach oczywiście

  16. dropik

    Obiecał i dotrzymał słowa : Wisła poniżej 30 mld ;) hahaha

  17. Zawisza_Zielony

    Czyli brniemy dalej w jedyną słuszną koncepcję....

  18. Pjoter

    Za 10 lat ???? Wojsko potrzebuje JUŻ

    1. qduo

      Tyle to trwa. Na półce gotowe maszyny nie stoją, a od ich otrzymania fizycznie do uzyskania pełnej gotowości operacyjnej też mija kilka lat.

  19. Gras

    Jakoś nie wierze ze F35 będą stacjonowac w Mińsku prędzej dostaną F16 a F35 będą stacjonowac pod Poznaniem.

    1. GB

      A są bardzo dobre bo? Jakieś realne dowody na tą tezę dasz?

    2. Maciek

      Ruska broń właściwie użyta, potrafi sprawić wiele kłopotów. Przekonali się o tym kilkakrotnie Żydzi. A te zabawki kupili między innymi Arabowie, na pewno nie dlatego, że były tanie. Na szczęście dla nas ruscy łączą w unikalny sposób inżynierski geniusz z azjatyckim barbarzyństwem. Efektem jest niska kultura techniczna i ogólna siermiężność w użytkowaniu sprzętu. I to jest przyczyna niższej skuteczności ruskiej broni. Ciągnie się to od wieków i miejmy nadzieję, że się nie zmieni. Inaczej będziemy biedni.

Reklama