Reklama

Siły zbrojne

Białoruś wzmacnia obronę przeciwpancerną

Fot. www.kbm.ru
Fot. www.kbm.ru

Siły zbrojne Białorusi otrzymały z Rosji pierwszą partię nowych, kierowanych rakiet przeciwpancernych 9M120 „Ataka”. Według oficjalnych zapowiedzi ma to być wstęp do procesu modernizacji całego uzbrojenia przeciwpancernego białoruskiej armii.

Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało 11 marca br., że „w ramach współpracy wojskowo-technicznej z Federacją Rosyjską siły zbrojne Białorusi otrzymały pierwszą partię pocisków kierowanych 9M120 „Ataka”. Pocisk może być używany zarówno z platform naziemnych, jak i lotniczych”. Obecna dostawa jest według ministerstwa obrony Białorusi dopiero początkiem procesu, który ma się zakończyć „całkowitą modernizacją uzbrojenia przeciwpancernego”.

Białorusini przypomnieli dodatkowo, że rakieta „Ataka” jest wyposażona w tandemową głowicę kumulacyjną i jest przeznaczona do zwalczania wszelkiego rodzaju czołgów i pojazdów opancerzonych, w tym wyposażonych w pancerz aktywny. Nie jest to uzbrojenie przenośne, ponieważ waży prawie 50 kg, ale jest przeznaczone do montażu na różnego rodzaju pojazdach oraz śmigłowcach.

Rakieta o długości 1,83 m i średnicy 0,13 m jest przechowywana w specjalnym, cylindrycznym kontenerze, który bardzo łatwo może być zainstalowany na pojazdach i statkach powietrznych. Wystrzelony z tej wyrzutni pocisk może atakować cele na odległości 6000 m lecąc z prędkością ponaddźwiękową 550 m/s (dolatując do celu w odległości 5 km w czasie 14,5 s) i jest w stanie przebić pancerz o grubości 800 mm (lub więcej w nowszych wersjach).

image
Fot. www.kbm.ru

Ta, tak duża skuteczność, wynika m.in. z faktu, że prace nad pociskiem „Ataka” zaczęły się jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Jest to bowiem rozwiązanie będące w rzeczywistości nową generacją rakiet przeciwpancernych 9M114 „Kokon” stanowiących najważniejszy element zestawów przeciwpancernych 9K114 „Szturm”. „Ataka” jest więc efektem wieloletnich doświadczeń i badań – w tym prowadzonych w rzeczywistych warunkach bojowych.

Producentem zestawów przeciwpancernych 9M120 jest spółka „Naukowo-produkcyjna korporacja „Biuro projektowe inżynierii mechanicznej”” z Kołomny. W oficjalnej ofercie tej spółki są obecnie dwie wersje systemu przeciwpancernego „Ataka”:

  • „Ataka-T” - przeznaczona do montażu na wieżach i modułach bojowych różnego rodzaju pojazdów bojowych (w tym na podwoziach czołgów) oraz w instalacjach okrętowych;
  • „Ataka-WN” – przeznaczona do wykorzystania ze śmigłowców, w tym Mi-28N i Mi-35M.
image
Fot. www.kbm.ru

Według producenta system te jest przeznaczony „do niszczenia czołgów i innych mobilnych celów opancerzonych, schronów żelbetowych, czap pancernych i fortyfikacji polowych, systemów przeciwlotniczych bliskiego zasięgu, siły żywej w schronach i na terenach otwartych, a także do zwalczania nisko latających celów powietrznych o małej prędkości. Posiada wysoką wydajność, dokładność i odporność na zakłócenia. Zapewnia wykonywanie misji bojowych przez całą dobę – również w niekorzystnych warunkach atmosferycznych”.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/bezpieczenstwo-antyterrorystyczne-budynkow-uzytecznosci-publicznej-tom-1/
Reklama 
Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Lopez

    A u nas podstawową jest dalej 9M14 Malutka. Wprowadzona na uzbrojenie w 1961roku.

  2. Qba

    A po co im ona? Z naszej strony nic im nie grozi. Już zdążyliśmy się rozbroić.

  3. Kapustin

    Rosja ich napewno napadnie

  4. swoj

    Spayki kochają tanki

  5. Mieszkaniec Wesołej

    A fora są pełne wpisów Białorusinów, którzy wyjechali z tego raju. Rosja się tego boi. Sam

  6. Rain Harper

    Beam rider , wymaga LOS i podświetlania przez cały czas lotu