Szwedzki raport: Rosja poważnym zagrożeniem dla NATO

13 marca 2021, 08:23
russian army military mil.ru
Fot. mil.ru
Reklama

Rosja jest lepiej przygotowana do wojny na dużą skalę w Europie Północnej niż kraje NATO, które mają problemy z gotowością. Siły Sojuszu za mało ćwiczą, są rozproszone geograficznie i mają różne zdolności wojskowe wynika z raportu Szwedzkiej Agencji Badań nad Obronnością (FOI).

"Jeśli zabraknie czasu na przygotowania obronne Zachodu, Rosja będzie miała wyraźną przewagę w bezpośrednim sąsiedztwie Szwecji, zwłaszcza na lądzie. Dominacja Rosjan może potrwać co najmniej kilka miesięcy, do czasu przemieszczenia przez USA większych sił lądowych" uważa główny autor raportu Krister Pallin.

Agencja FOI stworzyła grę wojenną, aby ocenić równowagę militarną sił NATO i ich partnerów, w tym Szwecji, w stosunku do Rosji. Wzięto pod uwagę zdolności obronne w 2020 roku.

W analizie przeprowadzono symulowany atak wojsk rosyjskich na kraje bałtyckie przez Białoruś. Konkluzja jest podobna, jak w 2017 roku, mimo zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w krajach sąsiadujących z Rosją, w tym w Polsce, Rosjanie mają szansę na przewagę w tej części Europy w krótkim okresie.

W grze wojennej nie wzięto pod uwagę możliwości użycia broni jądrowej.

W ocenie FOI, aby poprawić szansę Zachodu w przypadku ewentualnego ataku ze strony Rosji, niekoniecznie trzeba dalej zwiększać siły NATO, ale "muszą one działać szybciej w obliczu różnych możliwych zagrożeń".

Reklama
Reklama

Według autorów raportu, mocną stroną państw Sojuszu w stosunku do Rosji jest przewaga wojskowa w powietrzu oraz na lądzie. "Jednak kraje NATO oraz ich partnerzy są rozproszeni geograficznie i mają braki w przygotowaniu. Mają niską gotowość oraz nie są wyszkoleni do wojny" konkludują eksperci.

Raport FOI ocenia, że "inwestycje obronne świata Zachodu będą prawdopodobnie ograniczone w najbliższych latach, dlatego należy skupić się na krótkoterminowych usprawnieniach, z jednoczesnym spojrzeniem w przyszłość". "Nawet stosunkowo niewielkie środki mogą mieć znaczenie" prognozują autorzy.

Jako najważniejsze środki zwiększające zdolności obronne Zachodu wymieniono: zarządzanie funkcjonalne, dobrze rozwinięte planowanie oraz szkolenia.

"Stany Zjednoczone kierują się w stronę Azji, a w przyszłości państwa europejskie muszą przyjąć większą odpowiedzialność za wspólną obronność. Jednak w perspektywie krótko i średnioterminowej nie ma możliwości zrekompensowania obecności wojskowej USA w Europie i zaangażowania tego państwa w bezpieczeństwo na kontynencie europejskim" uważa Eva Hagstroem Frisell, współautorka raportu.

Szwecja nie jest członkiem NATO, ale blisko współpracuje z Sojuszem, bierze udział we wspólnych misjach wojskowych, a także ćwiczeniach.

W grudniu ubiegłego roku szwedzki parlament wezwał rząd do dopuszczenia możliwości wstąpienia kraju do NATO. Jak podkreślono, "opcja NATO" oznacza, że państwo szwedzkie utrzymuje gotowość ubiegania się o członkostwo w Sojuszu oraz uważnie śledzi zmiany w międzynarodowej polityce bezpieczeństwa. Przegłosowanie przez parlament takiego sformułowania przez wielu komentatorów zostało uznane za historyczne i pierwszy krok Szwecji w kierunku NATO.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 52
Reklama
ster
poniedziałek, 15 marca 2021, 09:26

NATO poważnym zagrożeniem dla Rosja.

andys
niedziela, 14 marca 2021, 19:49

Rzeczywiscie pewna przewaga Rosji nad NATO jest jednolite dowództwo, planowy system szkolenia itd. (pomijam bzdurnosc pomysłu, że Rosja chce atakować Europe). Opisana sytuacja , pokazuje raz jeszcze celowośc powołania armii europejskiej.

Autor Widmo
poniedziałek, 15 marca 2021, 15:44

andys, jak sobie wyobrażasz armię europejską przy założeniu federalnej Unii Europejskiej z centralą w Paryżu a raczej w Berlinie ? Niemcy już pokazali jakie mają podejście do obronności swojego kraju. Z założenia nie ma to sensu, gdy w takich projektach jak Nord Stream I i II prezentują tylko i wyłącznie własny, gospodarczy interes, który nie uwzględnia interesów innych państw UE w tym Polski. Jedyną drogą jest modernizacja i zbrojenie armii Polski, krajów bałtyckich, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii oraz Ukrainy do stopnia zbliżonego do Izraela. W takim przypadku Rosja czując siłę i presję, może trzymać się na dystans na kierunku zachodnim.

mobilny
poniedziałek, 15 marca 2021, 08:10

Nie Armia europejska to żadne rozwiązanie i jednolite dowodzenie ma sie nijak do tego. Powoływane jednostki wielonarodowe pod jednym dowództwem to fakt i nie potrzeba do tego AE ! ... ..

Namiestnik Nowosilcow
niedziela, 14 marca 2021, 18:46

Rosja poważnym zagrożeniem dla NATO ----------- I dlatego USA rozmieścił swoje bazy tuż przy samych granicach Rosji..

ciekawy
wtorek, 16 marca 2021, 12:25

Ile od granicy Rosji można, żeby się Rosja nie bała?

Wawiak
poniedziałek, 15 marca 2021, 12:02

To jest całkiem normalne, że zdrowy organizm otorbia chorą tkankę.

Bobo
poniedziałek, 15 marca 2021, 00:43

A Rosja tuz przy granicach z Nato

Trzcinawa
niedziela, 14 marca 2021, 09:37

Europa Zachodnia przygotowana jest na misje zagraniczne do państw 3 świata. Pod takowe się przygotowuje również sprzętowo. Rosja i Chiny wręcz odwrotnie stąd ich przewaga nad zachodem. Szwedzi są praktyczni i trzeźwo myślą w przeciwieństwie do naszych oderwanych od rzeczywistości ministrów MON działających na szkodę państwa. Niestety znajdujących w narodzie oparcie.

wtorek, 16 marca 2021, 12:25

To było i na szczęscie minęło. Dzięki Rosji :)

Daniel
sobota, 17 kwietnia 2021, 22:25

Co minęło to się zaczyna

Christobal
niedziela, 14 marca 2021, 09:02

Najpierw kraj NATO1 musi przecież wyrazić zgodę na przejazd drogami krajowymi kraju NATO2 i uzgodnić logistykę, przeloty lotnicze no i koszty tego wszystkiego na poziomie rządowym. Trochę to potrwa. W tym czasie Rosjanie zajmą pół Europy.

hort
niedziela, 14 marca 2021, 21:24

Kłamstwo powtórzone wiele razy staje sie prawda dotyczy to zagrozenia ze strony Rosji. Rosji nic nie jes tak potrzebne jak wojna, tylko po co i na co.

Autor Widmo
poniedziałek, 15 marca 2021, 15:46

No właśnie. Więc po co pojawili się na Ukrainie ?

Polski patriota.
sobota, 13 marca 2021, 20:32

Szwecja powinna dołączyć do NATO, bo inaczej Rosja wkrótce zrobi to samo, co na Ukrainie...

Kams
niedziela, 14 marca 2021, 14:24

Rosja nie graniczy że Szwecją

wtorek, 16 marca 2021, 12:26

A co to stanowi?

Geoffrey
niedziela, 14 marca 2021, 19:28

Rosja graniczy z kim chce.

gliwiczanin
niedziela, 14 marca 2021, 12:00

Rosja nic Szwecji praktycznie nie zrobi. Może tylko grozić bo na nic więcej ich nie stać. Szwecja nie jest w NATO, ale jest w Unii Europejskiej. Wojna w Szwecji oznacza kłopoty dla gospodarki unijnej, a na to nie mogą sobie pozwolić duże europejskie kraje. Więc pewnie wszyscy wtedy tej Szwecji pomożemy. A Nord Stream wtedy może stracić rację bytu i przestać istnieć tak samo jak interesy gazpromu w Unii Europejskiej.

Jaki
sobota, 13 marca 2021, 17:51

Piszą bzdury pod publikę. Porównując rodzaje sił zbrojnych Rosja ma potencjał militarny ok trzy razy mniejszy od NATO. Kto przy zdrowych zmysłach atakuje silniejszych?

softr
poniedziałek, 15 marca 2021, 09:29

Hahahah a kto to jest to nato, Włochy, hahaha, Francja, ona nigdy na wojne nie pójdzie, Niemcy co armii nie maja czy Brytania z 200 czołgami, to sa te "potegi" nato, o innych nie bedę pisać bo szkoda stukania w klawiature.

Adam S.
niedziela, 14 marca 2021, 19:29

taaa, licząc cały potencjał USA. Natomiast w Europie Rosja ma miażdżącą przewagę. "Doniecka i Ługańska Republika Ludowa" mają więcej czołgów niż Niemcy, Francja i Włochy razem wzięte.

greg
sobota, 13 marca 2021, 16:36

To jest spojrzenie z perspektywy północnej Europy. Ale patrząc globalnie to jest Turcja, Iran, Pakistan, Indie, Chiny i Japonia które mają blisko do Rosji a są lokalnymi potęgami...

wtorek, 16 marca 2021, 12:28

Iran potęgą??? Bo zestrzelił samolot komunikacyjny? Znaj umiar :)

Adam S.
niedziela, 14 marca 2021, 19:32

Tylko nie ma żadnego powodu, żeby te kraje ( z wyjątkiem natowskiej Turcji) angażowały się w konflikt, gdyby Rosja zaatakowała Europę.

Koba
sobota, 13 marca 2021, 16:07

Rosja a wcześniej Związek Radziecki a wcześniej Rosja zawsze stanowiła zagrożenie dla swoich sąsiadów. Do tego nie potrzeba wiedzy ze szwedzkiego raportu. Chociaż dobrze, że się ukazał. Im więcej głosów w tej sprawie, tym lepiej.

andys
niedziela, 14 marca 2021, 19:53

Szwedzi niech sie nie madrza , gdyz to oni grasowali po Polsce i Rosji kilka wieków temu. Dopiero Piotr I pod Połtawą ich uspokoił, jakieś 60-lat po szwedzkim Potopie w Polsce .

oneg
sobota, 13 marca 2021, 20:31

A sasiedzi Rosji to nie zagrazaja, jacy to ci sasiedzi sa zastraszenii. A na kogo Rosja napadła czy napadała w przeciwienstwie do nato.

Wania
niedziela, 14 marca 2021, 16:41

Ukraina, Gruzja, Czeczenia wcześniej Finlandia, Polska, Czechy, Węgry... Wymieniać dalej?

ofort
poniedziałek, 15 marca 2021, 09:33

Wymien teraz amerykanów, bo na ukrów, gruzje czy czeczenię nikt nie napadał, ani na Polske, Czechy czy Wegry, jedynie na Finlandię. Poczytaj wiecej to się dowiesz, a nie powtarzasz za politykami.

Historyk
wtorek, 16 marca 2021, 13:36

Jak to nikt nie napadał na Ukrainę i Guzję, Polskę... Katyń to Niemcy? "Akcja Polska" na terenach ZSRR przed wojną to co? Nie słyszałeś? To może sam poczytaj (jesli potrafisz), tylko z innych źródeł. Innych pouczać nie masz prawa.

xawer
niedziela, 14 marca 2021, 16:35

Po II WS Węgry, Czechosłowacja, Afganistan. Ostatnio Czeczenia, Gruzja, Ukraina(co robią w Syrii i Libii nie wiem)

LeLo
niedziela, 14 marca 2021, 12:32

Odpowiedź jest prosta - tylko w ciągu ostatnich 10 lat Rosja napadła na Gruzję i Ukrainę, w przeciwieństwie do NATO, które nie napadło na nikogo.

asto
poniedziałek, 15 marca 2021, 09:36

Gruzja napadła na Osetie , na ukraine napadła ameryka i zrobiła przewrót, wiec gdzie jest ta Rosja. Natomiast nato napadło na Jugosławie, Serbię, Syrie, Irak, Libie, Afganistan.

wtorek, 16 marca 2021, 13:42

Osetia to integralna część Gruzji tak jak Czeczenia jest częścią Rosji. Gruzja nie mogła napaść na Osetię, bo to jej ziemie. Ukrainę napadła Rosja wprowadzając swoje wojska na jej trytorium a nie żadna "ameryka". Podobnie zrobili w Polsce kilkadziesiąt lat wcześniej. Serbia wywołała wojnę i prowadziła czystki etniczne - masowe mordy na cywilach. Ktoś to musiał powstrzymać i szkoda że tak późno. Afganistan jest wdzięczny za pozbycie się talibskich najeźdźców, mordujących kobiety i dzieci, i niszczących 2000letnie zabytki. Hussain i Asad gazujący własnych obywateli to zapewne ukochany wódz... Myślisz ty troche? itd. itp...

Czarny Ziutek
niedziela, 14 marca 2021, 11:20

W przeciągu ostatniego wieku to Rosja napadała na: Polskę, Finlandię, Gruzję, Ukrainę. Mało?

inod
poniedziałek, 15 marca 2021, 09:38

Na Finlandie to nie napadła Rosja tylko ZSRR, ktorego juz nie ma od ponad 30 lat. Gruzja napadła na Osetie a ukraina za pomoca ameryki obaliła demokratycznie wybranego prezydenta.

wtorek, 16 marca 2021, 13:44

Osetia to część Gruzji, co ona obchodzi Rosję?

Pik
niedziela, 14 marca 2021, 10:30

Nie tak dawno Gruzja i Ukraina...a z historycznego punktu widzenia....należałoby zapytać na kogo ruscy nie napadli... będzie szybciej..

Trzcinawa trzciun
niedziela, 14 marca 2021, 09:39

Popieram. Racja pełna. Siebie wielcy warci. A ChRL? To jest temat ciekawy. Agresja USA osiąga kulminacje

umil
sobota, 13 marca 2021, 19:59

niby tak ale lepiej zwracać uwagę na Chiny i to przede wszystkim,Rosja nie odważy się zaatakować członków NATO w Unii Europejskiej ze względu na odpowiedź Stanów Zjednoczonych

pamis
poniedziałek, 15 marca 2021, 09:40

A co to są stany zjednoczone, takie same panstwo jak i inne przegrało wszystkie wojny jakie toczyło w XX w.

Ras
niedziela, 14 marca 2021, 13:08

Stany są mocno uwiązane na Pacyfiku i bliskim wschodzie. Europa dla nich obecnie jest na 3 odległym miejscu priorytetu strategicznego. Nie przyjdą i czas sobie to uzmysłowić. A Rosja na pewno odczeka do momentu konfliktu US-Chiny, prawdopodobnie o Tajwan gdy amerykańskie siły będą związane

alkaprim
sobota, 13 marca 2021, 14:43

Takie stwierdzenia słyszymy juz od momentu wstąpienia Polski do Nato....

czytelnik D24
sobota, 13 marca 2021, 16:41

Ja tam wiem że cała historia Polski na przestrzeni wieków udowadnia tą tezę.

Meska
sobota, 13 marca 2021, 14:25

Wszyscy obudzą się kiedyś z ręką w nocniku. Gdy już będzie za późno. Jakie elity, taka obronność. Kilkadziesiąt lat braku rosyjskiego bata na plecach uśpiło polskie społeczeństwo. Dzisiaj malo kto myśli o wojsku, dzisiaj najważniejsze tematy to lgbt, aborcja i prawa kobiet.

Krzys
sobota, 13 marca 2021, 14:02

No nie jest to publikacja odkrywcza. Rosja, ZSRR a później znów Rosja stanowią od lat zagrożenie dla cywilizacji zachodniej. Wie to praktycznie każdy. Po co zatem ten raport? Chyba że jest część niejawna, w której osłabione zostają wnioski części jawnej, wskazując, że pozory agresywności Rosji mają wyłącznie powód wewnętrzny- utrzymanie kraju w całości na fundamencie mitów i wyimaginowanych zagrożeń zewnętrznych, też zresztą nic nowego.

Adam S.
niedziela, 14 marca 2021, 19:39

Jeśli powody wewnętrzne prowadzą do takich rosyjskich działań, jak agresja na Gruzję i Ukrainę, to jaka różnica? Cy zabici przez Rosjan "z powodów wewnętrznych", są mniej martwi? W zasadzie Niemcy zaatakowały świat też z powodów wewnętrznych - z powodu ideologii nazizmu. Rosyjska ideologia państwowa może mieć identyczne skutki.

Monkey
sobota, 13 marca 2021, 12:14

Szwedzi się przebudzili. U nas tylko gołosłowie z minimalnymi zmianami wprowadzanymi według ciągle to nowych planów modernizacji technicznej. Teraz Szwedzi nawet Södermanland nam nie sprzedadzą. I coś czuję że raczej wina może być po naszej stronie, bo nasi decydenci są świetni w grymaszeniu. Z drugiej strony ten artykuł powinien też dać do myślenia wszystkim krytykującym fakt, że Rosjanie sam na sam mogą nas pobić w 5 dni. Widać taka jest prawda, nawet jeżeli minister Błaszczak udaje zadowolonego.

sża
sobota, 13 marca 2021, 10:23

Za 20-25 lat w miejscu Królestwa Szwecji będzie islamski Kalifat i NATO ich nie uratuje. Szkoda, bo to był bogaty i przyjazny obywatelom kraj, którego tak im zazdrościliśmy...

Fan club onuc
niedziela, 14 marca 2021, 08:03

Procent obywateli wyznania islamskiego w Szwecji 2% w Rosji 25% .

Raf
niedziela, 14 marca 2021, 10:58

Tylko że te dwa procent w Szwecji może więcej niż 25 w Rosji

Slawny
sobota, 13 marca 2021, 18:58

Smutne ale prawdziwe

Tweets Defence24