Siły zbrojne

Bezzałogowy Black Hawk wzbił się w powietrze

Fot. Sikorsky
Fot. Sikorsky

Koncern Sikorsky i U.S. Army przeprowadziły wspólnie bezzałogowy lot śmigłowca UH-60 Black Hawk. Miał on miejsce 11 marca w West Palm Beach na Florydzie. Użyta w nim maszyna Optionally Piloted Black Hawk (OPBH) stanowi część programu Matrix, którego celem jest opracowanie przez koncern Sikorsky zarówno niezawodnych śmigłowców bezzałogowych jak też pojazdów z opcją pilotażu bezpośredniego lub zdalnego. 

Program Matrix trwa od połowy 2013 roku i podstawową maszyną testową pozostawał dotąd S-76 SARA (Sikorsky Autonomous Research Aircraft). W ramach wspólnego z amerykańską armią programu o kryptonimie MURAL (Manned/Unmanned Resupply Aerial Lifter) dostosowano do badań dwa wojskowe śmigłowce UH-60MU. 

Celem MURAL jest sprawdzenie możliwości użycia śmigłowców Optionally Piloted Black Hawk (OPBH) jako bezzałogowych pojazdów zaopatrzeniowych w misjach o wysokim poziomie ryzyka, takich zaopatrzenie sił ekspedycyjnych i wysuniętych baz operacyjnych. Wspólne prace Sikorsky i U.S. Army prowadzą w tym zakresie co najmniej od 2007 roku. 

Możliwość opcjonalnego pilotowania na odległość lub lotu zgodnie z zaprogramowana trasą zapewnia zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podczas operowania nad terenami kontrolowanymi przez przeciwnika i w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Konkurencyjny program K-Max, prowadzony przez koncern Kaman i U.S. Marines jest już intensywnie wykorzystywany do testów w Afganistanie. 

Sikorsky liczy na to, że połączenie doświadczeń programu MURAL i systemu zwiększającego autonomiczność i niezawodność bezzałogowych pojazdów powstałego dzięki Matrix, zapewni śmigłowcom Black Hawk OPBH wysokie parametry i zdolność działania. Inkorporacja rozwiązań Matrix w sprawdzonej konstrukcji jaką jest Black Hawk ma zapewnić szybkie i spektakularne efekty, prowadzące w krótkim czasie do wdrożenia całości do eksploatacji. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.