Reklama

Siły zbrojne

Będzie batalion Podhalańczyków w Małopolsce. Nowe koszary

Fot. 5 Batalion Strzelców Podhalańskich
Fot. 5 Batalion Strzelców Podhalańskich

W Wojnarowej powstaną koszary dla niemal 800 żołnierzy. Nowoczesny kompleks będzie miejscem stacjonowania 4. batalionu piechoty górskiej oraz pracy dla mieszkańców Sądecczyzny - podała TVP Kraków.

Wieś Wojnarowa, w gminie Korzenna, położna jest w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, na Pogórzu Rożnowskim. To tu, według informacji przekazanych przez 18. Dywizję Zmechanizowaną i 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich, powstaną koszary 4. batalionu piechoty górskiej. Aktualnie mieszka tam około 1 500 mieszkańców.

Przypomnijmy, że plany utworzenia nowego batalionu w ramach 21 Brygady Strzelców Podhalańskich ogłosił minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z samorządowcami, które odbyło się 16 maja 2019 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Żołnierze nowego batalionu kontynuować będą tradycje batalionu strzelców podhalańskich, który stacjonował w tym rejonie w dwudziestoleciu międzywojennym. Batalion, według zapewnień gen. dyw. dr Jarosława Gromadzińskiego, będzie wzmocnieniem potencjału bojowego na tzw. ścianie wschodniej. Według analiz przeprowadzonych przez dowództwo polskiej armii na tym terenie brakowało jednego batalionu lekkiego – zaznaczył w rozmowie z TVP Kraków dowódca 18. Dywizji.

Po analizach terenu oraz analizach demograficznych wskazano, że najlepszą lokalizacją będzie właśnie Wojnarowa. I rozpoczęliśmy proces tworzenia nowej jednostki

gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński, Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej

  

Batalion wejdzie w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Nowa jednostka według zapewnień resortu obrony narodowej ma być wyposażona w Rosomaki. Przypuszczalnie, to m.in. z myślą o niej, Inspektorat Uzbrojenia prowadzi obecnie postępowanie na dostawę kilku modułów moździerzy Rak na podwoziu kołowym, z planami dostaw dla jednostek 18 Dywizji Zmechanizowanej, w skład której wchodzi 21. BSP.

Koszary w Wojnarowej, z naszego założenia będą samowystarczalne. Planujemy infrastrukturę szkoleniową typu strzelnice kontenerowe, symulatory „Śnieżnik”, hale sportowe. Tak aby jednostka funkcjonowała samodzielnie

gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński, Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej

 

Budowa koszar to również duża szansa dla gminy Korzenna. Po latach "zwijania" na wojskowej mapie Małopolski pojawią się nowoczesne koszary. Leszek Skowron Wójt Korzennej liczy, że za sprawą jednostki przybędzie nowych miejsc pracy oraz że powstanie infrastruktura, z której korzystać będą także mieszkańcy tej miejscowości. Koszary powstaną na terenie 40 hektarów, a prace rozpoczną się w 2021 roku. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2026 roku. 

Wraz ze sformowaniem tej jednostki i osiągnięciem przezeń gotowości bojowej, 21. BSP będzie mieć podległe jednostki w trzech województwach. Obecnie większość z nich stacjonuje w woj. podkarpackim, ale 22 batalion piechoty górskiej bazuje w Kłodzku w województwie dolnośląskim.

Czy te ambitne plany uda się zrealizować?

Obserwując rozwój sytuacji, związanej z pandemią COVID-19 i towarzyszącemu jej spowolnieniu gospodarczemu, można mieć pewne wątpliwości. Jeśli jednak rząd i ministerstwo obrony narodowej nie ograniczą wydatków na ten cel to za kilka lat na terenie Sądecczyzny powstanie nowoczesna jednostka.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.