Siły zbrojne

MON powoła nowy batalion piechoty górskiej

Fot. st. szer. Wojciech Król
Fot. st. szer. Wojciech Król

W ramach 21 Brygady Strzelców Podhalańskich powołamy nowy batalion piechoty górskiej, którego siedzibą będzie Nowy Sącz - ogłosił Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej na spotkaniu z samorządowcami z Sądecczyzny.

Spotkanie odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie 16 maja br. z udziałem wicepremier Beaty Szydło i przedstawicieli lokalnych samorządów z południowej Polski. Zdaniem ministra obrony narodowej Wojsko Polskie powinno być liczniejsze. Szef MON rozpoczął w październiku 2018 roku ogólnopolską kampanię rekrutacyjną pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. 

A skoro Wojsko Polskie będzie liczniejsze, to powinno również powrócić do miejsc, które w przeszłości opuściło. Dziś my całą infrastrukturę odbudowujemy. Powołujemy do życia nowe jednostki wojskowe – doprowadziłem do tego, że powstaje nowa dywizja: 18 Dywizja Zmechanizowana zlokalizowana na wschód od Wisły, dlatego, że tam jest potrzebna. Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Szef MON ocenił 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich jako ważną jednostkę Wojska Polskiego, która w przyszłym roku będzie w składzie Szpicy NATO – jednostki wysokiej gotowości na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W imieniu samorządowców z Sądecczyzny głos zabrał Jerzy Giza, który przypomniał wojskowe tradycje Ziemi Sądeckiej związane między innymi z 1 Pułkiem Strzelców Podhalańskich oraz opisał aktualne starania lokalnej społeczności regionu: "Jesteśmy tutaj dzisiaj, ponieważ mamy z czym: jest 30 tysięcy podpisów. To jest wynikiem takiego spontanicznego ruchu na Sądecczyźnie i tej energii, która towarzyszyła stacjonującemu tu kiedyś oddziałowi Wojska Polskiego".

Spełniamy oczekiwanie lokalnej społeczności, która zwróciła się do nas o przywrócenie obecności, a z drugiej strony wzmacniamy bezpieczeństwo regionu i ojczyzny. Chcę podziękować wszystkim inicjatorom – mieszkańcom Ziemi Sądeckiej (…) i ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi, który pozytywnie odpowiedział na tą inicjatywę społeczną.

Beata Szydło, wicepremier

Jak dodał minister Błaszczak, "Polska będzie i jest bezpieczna wtedy, gdy Polacy czują się bezpiecznie; jest to również gwarancją naszej pozycji międzynarodowej i stabilności Sojuszu Północnoatlantyckiego". Szef MON przypomniał również, że podjęto decyzję o wzmacnianiu potencjału Sił Zbrojnych RP na wszystkich kierunkach, także w południowo-wschodniej części kraju.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.