Reklama

Siły zbrojne

"Podhalańczycy" w naturalnym środowisku - kurs lawinowy i "Military Ski Patrol"

Transport "poszkodowanego" na toboganie. Fot. 21 BSP
Transport "poszkodowanego" na toboganie. Fot. 21 BSP

Żołnierze plutonu rozpoznawczego 1 batalionu strzelców podhalańskich w dniach 24-28.02.2020 r. realizowali w Tatrach szkolenie lawinowe. W tym samym terminie wzięli udział w zawodach „Military Ski Patrol”.

Jak podaje 21 BSP, żołnierze plutonu rozpoznawczego 1 batalionu strzelców podhalańskich w dniach 24-28.02.2020 r. realizowali w Tatrach szkolenie lawinowe. W ramach zajęć żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich doskonalili swoje umiejętności w zakresie poprawnego użytkowania sprzętu lawinowego – detektorów, sond lawinowych oraz łopat śnieżnych.

Z pozoru proste czynności okazały się wymagające, poszukiwania osób zasypanych to przede wszystkim praca zespołowa, wymagająca zgrania i regularnych ćwiczeń. Osoba zasypana lawiną znajduje się pod śniegiem ważącym średnio ponad tonę. Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych instruktorów TOPR, a sam kurs miał bardzo intensywny przebieg.

image
Przeszukiwanie lawiniska z użyciem sond lawinowych. Fot. 21 BSP

W trakcie kursu duży nacisk położono na naukę odpowiedniego zaplanowania, przygotowania i realizacji górskich szkoleń, by zminimalizować prawdopodobieństwo wypadków. Szacowanie ryzyka, ocena warunków atmosferycznych i terenowych, dostosowanie tras do możliwości psychofizycznych członków zespołu, plany alternatywne – to tylko niektóre z czynników, które należy rozpatrzyć w trakcie planowania szkolenia w warunkach wysokogórskich.

image
Fot. 21 BSP

Reprezentacja 1 batalionu strzelców podhalańskich, w dniach 24-28.02.2020 roku wzięła także udział w zawodach „Military Ski Patrol” w Szklarskiej Porębie. Oprócz podhalańczyków, w zawodach udział wzięły także reprezentacje żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy ze Straży Granicznej, Policji oraz reprezentacje zagraniczne m.in. z USA, Ukrainy i Czech. Celem zawodów było sprawdzenie umiejętności działania żołnierzy i funkcjonariuszy w terenie górskim w zimie.

W czasie 48 godzin zespoły, z wykorzystaniem zimowego sprzętu specjalistycznego, wykonywały zadania na punktach kontrolnych, między innymi: marsz na czas z obciążeniem w terenie wysokogórskim na nartach ski-tourowych, nawigacja w terenie przygodnym, techniki survivalowe, ratownictwo lawinowe, ewakuacja rannego na improwizowanym toboganie, TCCC (Tactical Combat Casualty Care), techniki alpinistyczne, strzelanie w terenie przygodnym, budowa schronień w śniegu, zjazd narciarski w zespole w terenie przygodnym, asekuracja i autoratownictwo w zespole w terenie lodowcowym. Jest to jedyne w tej formule przedsięwzięcie służb mundurowych w Polsce i przeznaczone dla specyficznej grupy pasjonatów wojska i gór.

image
Fot. 21 BSP

„Military Ski Patrol 2020- CHALLENGE” jest przeznaczony dla zespołów składających się z żołnierzy jednostek wojskowych oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji oraz innych służb bezpieczeństwa publicznego. Pierwszeństwo udziału posiadają oficjalne reprezentacje jednostek organizacyjnych wojska oraz państwowych służb bezpieczeństwa publicznego. „MILITARY SKI PATROL 2020 - CHALLENGE” nawiązują w swojej formule do przedwojennych zawodów „Military Patrol”, które były rozgrywane jako oficjalna dyscyplina na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku.

image
Fot. 21 BSP

W czasie 48-godzinnego działania z wykorzystaniem zimowego sprzętu specjalistycznego zespoły muszą wykonać zadania na punktach kontrolnych. Limit zespołów to 25 (zespół składa się z czterech zawodników oraz kapitana reprezentacji, który nie bierze udziału w działaniu).

Reklama

Komentarze (7)

  1. Natowiec

    Szkoda ze zawieszono ćwiczenia z szarotkami alpejskimi Prawdziwy sprawdzian Górali Przygotowanie pasa taktycznego w rejonie górskim , obrona okrężna, medvac itd

  2. Natowiec

    Szkoda ze zawieszono ćwiczenia z szarotkami alpejskimi Prawdziwy sprawdzian Górali Przygotowanie pasa taktycznego w rejonie górskim , obrona okrężna, medvac itd

  3. Podhale Nowy targ

    Chłopaki czekają na prawdziwy sprzęt bojowy i lekkie 105 tki

  4. Afganczyk

    Pamietam jak chlopaki z piorkami wnieśli na plecach armatke w częściach na 2,300 npm SZACUN

  5. gorol

    Niezły kamuflaż

    1. Polarny Miś

      Szkoda chłopaków woda w butach

  6. Stalker

    Militarny sky patrol, ciekawe jakby takie zawody nazwali 40 lat temu, nazwa byłaby polska czy ruska, w Niemczech czy też USA też zapewne takie zawody nazywają w obcym języku, może po japońsku by było swiatowo

  7. A.g

    Dla mnie brakuje w tym artykule informacj, że jedyne w Polsce tak wymagajace międzynarodowe zawody jak "militari ski patrol" orgznizuje Akademia Wojsk Lądowych z Wrocławia. Ludzie na organizację tych zawodów poświęcili wiele czasu uważam, że warto o tym wspomnieć kto organizuje takie zawody dla służb mundurowych.

Reklama