Reklama

Siły zbrojne

BAE Systems zmodernizuje południowokoreańskie KF-16

Fot. Senior Airman Angela Ruiz/USAF
Fot. Senior Airman Angela Ruiz/USAF

Koncern BAE Systems otrzymał kontrakt, który otwiera drogę do realizacji programu modernizacji południowokoreańskich myśliwców wielozadaniowych KF-16.

Departament Obrony ujawnił podpisanie z BAE Systems umowy na podjęcie pierwszych prac w ramach modernizacji 134 samolotów myśliwskich KF-16, należących do sił powietrznych Republiki Korei. Zostanie ona zrealizowana w ramach programu Foreign Military Sales. Wartość kontraktu wynosi 140 mln USD.

Zakres modernizacji myśliwców KF-16 obejmuje między innymi instalację stacji radiolokacyjnej Raytheon RACR z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) oraz nowych systemów elektronicznych i zobrazowania. Południowokoreańskie F-16 zostaną ponadto prawdopodobnie zintegrowane z pociskami manewrującymi Taurus KEPD 350. Dostawy zmodernizowanych myśliwców KF-16 mają się rozpocząć w 2019 roku.

Władze Korei Południowej podjęły wcześniej decyzję o realizacji przez BAE Systems programu modernizacji 134 samolotów wielozadaniowych KF-16, czyli F-16C/D Block 52 produkowanych na licencji. Według doniesień agencyjnych wartość prac które zostaną wykonane przez brytyjski koncern wyniesie 611 mln funtów brytyjskich, czyli ok. 1 mld USD. Kwota ta nie obejmuje zapewne zakupu nowych stacji radiolokacyjnych oraz dodatkowych elementów uzbrojenia.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Senior

    Koreańczyczy najpierw przeprowadzili przetarg na modernizację swoich F-16, w którym BAE (to amerykańskie) pokonało Lockheed'a, a potem poprosili DoD o jej realizację w ramach FMS. W Polsce podobne rozwiązanie z pewnością zaoszczędziłoby parę USD. Ale czy MON będzie stać na taką decyzję, czy jak zwykle będzie się szukało pretekstu, żeby udzielić zamówienie LM bez przetargu np. na JASSM ?

  2. gosc

    I to jest to co my tez potrzebujemy, Skoro amerykanie(Kongres) nie chca nam sprzedac rakiet manewrujacych to tez powinnismy nasze efy przystosowac do Taurusow i je kupic. Radary i systemy tez sie przydadza.

Reklama