Reklama

Siły zbrojne

BAE Systems wesprze budowę patrolowca dla Tajlandii

HTMS „Krabi” – fot. BAE Systems
HTMS „Krabi” – fot. BAE Systems

BAE Systems zawarł kontrakt ze stocznią Bangkok Dock na pomoc w licencyjnej budowie drugiego, wielozadaniowego okrętu patrolowego dla Królewskiej Marynarki Wojennej Tajlandii.

Zgodnie z umową BAE Systems ma zapewnić wsparcie inżynierskie i doradztwo podczas całej budowy nowej jednostki w Tajlandii. Koncern wskazuje w komunikacie, że w odniesieniu do jednostek Offshore Patrol Vessel daje potencjalnym klientom wybór: albo budowa okrętów w stoczni Glasgow w Szkocji, albo licencyjne budowanie ich u siebie.

Patrolowiec o długości 90 m i wyporności około 2000 ton jest opracowany na bazie projektu wydłużonego okrętu typu River (o długości około 80 m). Trzy takie jednostki są już wykorzystywane w Brazylii (dostarczone w latach 2013-2014), trzy kolejne są budowane dla Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii i jedna już została wprowadzona (w 2013 r.) do Królewskiej Marynarki Wojennej Tajlandii (HTMS „Krabi”).

Rząd brytyjski zobowiązał się dodatkowo w najnowszym wydaniu Strategicznego Przeglądu Obrony i Bezpieczeństwa, że zamówi w stoczni w Glasgow w Szkocji kolejne dwa patrolowce tego typu.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama