Reklama

Siły zbrojne

B-52 nad Bałkanami

Fot. USAF
Fot. USAF

Dwa Bombowce B-52 Stratofortress stacjonujące w bazie RAF Fairford w Wielkiej Brytanii wykonały niskie przeloty nad południowo-wschodnią Europą.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-52 Stratofortress przydzielone do 23 Dywizjonu Bombowego z Bazy Sił Powietrznych Minot w Północnej Dakocie, a obecnie stacjonujące w bazie RAF Fairford w Wielkiej Brytanii wykonały 22 sierpnia niskie przeloty nad południowo-wschodnią Europą. Celem przelotu była demonstracja amerykańskiego zaangażowania dla partnerów NATO w południowo-wschodniej Europie. Przelotu dokonano nad Dubrownikiem w Chorwacji, wzdłuż adriatyckiego wybrzeża Czarnogóry, Skopje w Macedonii Północnej i Tiraną w Albanii.

Czytaj też

B-52 są używane w amerykańskich siłach powietrznych od lat 50. XX wieku, a najnowsze egzemplarze, w jedynym eksploatowanym obecnie wariancie B-52H, trafiły do służby na początku lat 60. XX w. Maszyny były wielokrotnie używane bojowo. Prawdopodobnie pozostaną w służbie co najmniej do 2040 roku, do czasu wprowadzenia maszyn typu LRS-B. B-52 jest w stanie zrzucić lub wystrzelić najszerszą gamę broni w zasobach USA. W ciągu dwóch godzin dwa B-52 mogą monitorować 140 000 mil kwadratowych (364 000 kilometrów kwadratowych) powierzchni oceanu. Podczas Pustynnej Burzy B-52 dostarczyły 40 procent ładunków zrzuconych przez siły koalicji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama