Reklama

Geopolityka

Bombowce strategiczne B-52 nad Szwecją

Autor. R'lyeh Imaging/flickr/CC BY 2.0

Dwa amerykańskie bombowce strategiczne Boeing B-52 Stratofortress wykonały lot nad Szwecją. Maszyny operowały z Wielkiej Brytanii i w trakcie swojego lotu były wspierane przez szwedzkie myśliwce Gripen.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W piątek 18 lutego pośrednictwem Flightradar24 zostały zauważone dwa amerykańskie bombowce strategiczne Boeing B-52 Stratofortress (61-0003) i (61-0018), które operowały nad Szwecją. Należy podkreślić, że jest to państwo nie będące członkiem NATO. Amerykańskie bombowce nadleciały z Wielkiej Brytanii. Jak podano w komunikacie: "współpraca ze Stanami Zjednoczonymi zwiększa naszą zdolność do obrony Szwecji, a także przyczynia się do stabilności i bezpieczeństwa w naszym najbliższym sąsiedztwie" - ocenił szef operacji szwedzkich sił zbrojnych Michael Claesson.

Lot bombowców B-52H to jasny sygnał o współpracy wojskowej USA ze Szwecją. Maszyny zostały wsparte przez myśliwce Gripen. Szwedzkie samoloty ćwiczyły też niedawno tankowanie powietrzne z tankowcami KC-135 należacymi do sił USA. W styczniu br. do transportu szwedzkich sił wzmocnienia na Gotlandię wykorzystano samolot produkcji amerykańskiej typu C-17 Globemaster III, należący do jednostki NATO Heavy Airlift Wing.

Reklama

15 lutego pojawiła się informacja, że samoloty B-52 Stratofortess z 5 Skrzydła Bombowego z Minot Air Force Base w Północnej Dakocie dołączyły do norweskich i brytyjskich samolotów F-35 Lightning II nad Morzem Północnym w ramach misji integracyjnej i odstraszającej Bomber Task Force Europe.

Co ciekawe, jak zauważył Hans Kristiensen z Federation of American Scientists, oba bombowce które leciały nad Szwecją nie są dostosowane do przenoszenia broni nuklearnej. Należą do tych B-52H, które takiej możliwości zostały pozbawione w ramach traktatu New START. Mają jednak możliwość użycia bardzo szerokiego spektrum broni precyzyjnej, włącznie z pociskami manewrującymi JASSM.

Autor. Flightradar24
Autor. Flightradar24

Czytaj też

Bombowce B-52 Stratofortress są chlubą amerykańskiego lotnictwa strategicznego. Służyły podczas wojny w Wietnamie, podczas operacji Pustynna Burza jak i przy misjach w Iraku czy Afganistanie.

Więcej samolotów Europie

Nie tylko z bombowcami mamy obecnie do czynienia w Europie. Stany Zjednoczone intensywnie wysyłają wsparcie do swoich sojuszników. W tym tygodniu pojawiła się informacja, że samoloty 5. generacji F-35A Lightning II zostały przebazowane z USA do bazy lotniczej Spangdahlem w Niemczech. Wysłanie samolotów F-35A jak tłumaczy gen. Jeff Harrigian, pełniący potrójną funkcję Dowódcy U.S. Air Forces in Europe, Air Forces Africa oraz Commander Allied Air Command jest wzmocnieniem postaw obronnych NATO. Samoloty nalezą do 388th Fighter Wing z bazy lotniczej Hill w stanie Utah.

Czytaj też

W tym tygodniu oraz w poprzednim w Polsce pojawiły się myśliwce F-15, które wylądowały bazie w Łasku w ramach misji NATO Air Policing.

Czytaj też

Intensywna obecność amerykańskich samolotów jak i wojsk amerykańskich w Europie sugeruje, że Stany Zjednoczone są bardzo mocno zaniepokojone działaniami Rosji wokół Ukrainy. J. Biden w ostatnim przemówieniu powiedział, że USA będą bronić całego terytorium NATO. To daje jasny sygnał, że Ameryka jest gotowa do obrony swoich sojuszników w razie zaostrzenia kryzysu. Obecnie wiele państw NATO w tym Portugalia, Wielka Brytania, Norwegia, wysyła swoich żołnierzy do krajów wschodniej flanki NATO, żeby zaznaczyć swoją solidarność jak i pokazać Rosji, że jej agresywna działania spotkają się ze wzmocnieniem obecności sojuszników na wschodniej flance.

PM

Reklama

Komentarze (1)

 1. Tani35

  Jakie wsparcie? Kiedys to bylo wsparcie ,kto dzis pamieta cwiczenia Reforger gdzie przerzucano Dywizje Pancerne i tak co roku. U nas tez byly takie ,,wojny,,nazywalo sie to Tarcza. W 88r ja bylem na takim cwiczeniu w Trojkacie Bermudzkim czyli Zary Zagan Krosno Odrzanskie. Byli Niemcy z DDR ,Bulgarzy,Pepiki,Wegrzy no i Sowieci hektary namiotow i setki sprzetu. Podobnie bylo w Niemczech tylko NATO nie strzelalo amunicja.. U nas bylo jak na wojnie napalm i wybuchy artylerii. Ja mialem lornetke to widzialem. Lornetka byla jedna na baterie artylerii. I to byl poziom nowoczesnosci òwczesnego WP. Gdybym ja zgubil bylbym 3 m-ce bez wyplaty bo to byla wojskowa lornetka. Wiec spala razem ze mna. To dla krytykow dzisiejszego WP.

  1. Buczacza

   Urzekła mnie twoja historia. A w szczególności podcast o lornetce...

  2. Buczacza

   Urzekła mnie twoja historia. A w szczególności podcast o lornetce...

Reklama