Siły zbrojne

B-52 ćwiczyły na europejskim niebie

Bombowiec B-52 podczas pobierania paliwa z samolotu KC-135 nad Rumunią / Fot. Sr. Amn. Benjamin Cooper/US Air Force
Bombowiec B-52 podczas pobierania paliwa z samolotu KC-135 nad Rumunią / Fot. Sr. Amn. Benjamin Cooper/US Air Force

Cztery bombowce strategiczne B-52 należące do 2. Skrzydła Bombowego, które przyleciały tymczasowo do brytyjskiej bazy w Fairford, rozpoczęły loty szkoleniowe nad Europą.

Cztery amerykańskie B-52 Stratofortresses wykonały pierwsze loty z bazy RAF w Fairford w Wielkiej Brytanii. Celem wypraw bombowców U.S. Air Force było Morze Norweskie, Bałtyk w okolicach Estonii i akwen Morza Śródziemnego w pobliżu Grecji.

W pobliżu Estonii B-52 przeprowadził ćwiczenia z zakresu współpracy z jednostkami naprowadzającymi na cele naziemne z użyciem systemu JTAC (Joint Terminal Attack Controller). Samolot wykonujący lot w pobliżu Grecji przeprowadził trening z zakresu działań połączonych, w którym udział wzięły również greckie myśliwce F-16. Misja ta była możliwa dzięki udziałowi latającej cysterny KC-135 Stratotanker z bazy RAF Mildenhall w Wielkiej Brytanii. Lot nad Bałtykiem został, jak należało się spodziewać, skomentowany przez rosyjski resort obrony.

Bombowce B-52 nie zbliżyły się do granic Rosji na bliżej niż 150 kilometrów i zawróciły zaraz po wykryciu przez rosyjskie systemy ochrony powietrznej.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Celem lotów było zapoznanie załóg samolotów ze specyfiką potencjalnego rejonu działań i podkreślenie zaangażowania USA w ochronę sojuszników i partnerów poprzez możliwość bezpośredniego udzielania wsparcia. Dowództwo strategiczne USA regularnie testuje i ocenia gotowość strategicznych zasobów, by potwierdzić swoją gotowość do dotrzymania zobowiązań USA w zakresie bezpieczeństwa.

Warto też podkreślić, że w tym samym czasie podobne ćwiczenia odbywają samoloty z 5. Skrzydła Bombowego z bazy amerykańskich sił powietrznych Minot, jednakże rozmieszczone są one na wyspie Guam, a rejonami, w które kierowane są bombowce, to Morze Południowochińskie oraz okolice Półwyspu Kamczatka.

Komentarze (2)

 1. W3-pl

  @Marek ci w UK do 2014 to "takie " w rodzaju Tu-22 czy TU-95 to kierowali na pokazy - PRZY SWOICH brzegach. RAF Lossiemouth-based fighter jets intercepted the bombers over the North Sea between 40 and 100 nautical miles from the coast...to rok 2018, na jesieni - rzed rozwaleniem jednego Tu- przy przyziemieniu

 2. Marek

  Jak b-52 trenuje atak na Kaliningrad to się to nazywa ćwiczeniami a jak rosyjskie Tu-160 leci 100 km od brzegów Norwegii czy UK to jest to prowokacja :)

  1. Tupet

   Pewnie chodzi o wyłączone transpondery, ale dla ciebie to nie obchodzi?

  2. Davien

   Marek, jakie trenowanei ataku na Kaliningrad, myslisz chociaz trochę?? Nate tu masz napisane że sie nie zblizyły nawet dorosyjskich wybrzeży.

  3. M.

   Tak.