Siły zbrojne

Rosjanie przechwycili B-52 nad Bałtykiem [WIDEO]

Fot. US Air Force / Tech. Sgt. Emerson Nuñez
Fot. US Air Force / Tech. Sgt. Emerson Nuñez

Rosyjskie myśliwce Su-27 dwukrotnie startowały z Kaliningradu do przechwycenia amerykańskich bombowców strategicznych B-52H Stratofortress, prowadzących loty ćwiczebne nad wodami międzynarodowymi Morza Bałtyckiego. Obyło się bez incydentów.

Bombowce strategiczne przebazowano do brytyjskiej bazy lotniczej w Fairford w ramach wysuniętej obecności oraz zapoznawania załóg 2. Skrzydła Bombowego z europejskim teatrem działań. W ramach tych działań od 17 marca 2019 B-52H odbyły co najmniej siedem lotów nad wodami Morza Bałtyckiego. Większość zrealizowano w dniach 22-23 marca, w ramach 24-godzinnego ćwiczenia podtrzymywanie obecności.

Podczas większości lotów bombowce strategiczne U.S. Air Force odbywały lot w kierunku Gotlandii blisko szwedzkiego wybrzeża, na wysokości Łeby zawracały w stronę wyspy Bornholm, czy też nad terytorium Polski i Niemiec w stronę brytyjskiej bazy. Jedynie w dwóch przypadkach loty B-52 odbyły się na tyle blisko Kaliningradu, choć w przestrzeni międzynarodowej Morza Bałtyckiego, że Rosjanie poderwali na ich przechwycenie myśliwce Su-27.

Rosyjskie ministerstwo obrony zamieściło nagranie z tych zdarzeń, jak również utrzymuje, że samoloty zostały przechwycone „co zapobiegło naruszeniu przez nie przestrzeni powietrznej kraju”. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zaprzeczyły, by bombowce B-52 zbliżyły się do granic przestrzeni powietrznej Rosji. Z danych dotyczących lotu amerykańskich maszyn, które miały przez cały czas włączone transpondery, sygnalizujące ich obecność cywilnym systemom kontroli lotów, wynika że racja jest po stronie amerykańskiej.

Rosjanie utrzymują również, że amerykańskie bombowce ćwiczyły ataki rakietowe na cele w Kaliningradzie oraz w rejonie Petersburga. Są to dwa główne rosyjskie ośrodki wojskowo-morskie dla operacji w rejonie Bałtyku.

Komentarze (17)

 1. I tak umacniamy polską biedę i polskie zacofanie.

  +krajan: "Gruzja?" prezydent Gruzji uwierzył, że może zaatakować żołnierzy Rosji rozmieszczonych między autonomicznym kawałkiem Gruzji, a resztą Gruzji, bo ma bazę z ponad 1.000 Marines USA. Ta autonomia nie chciała wejść po upadku ZSRR wskład Gruzji i granica ociekała krwią i terrorem. Obie strony zaakceptowały żołnierzy Rosji dla pilnowania granicy w celu zakończenia prywatnych walk. Aby siłą pozbawić ten kawałek autonomii Gruzja musiała przekroczyć znienacka granicę i zabiła przy tym żołnierzy Rosji. Rosja mogła łatwo zająć całą Gruzję, bo USA nie włączyły się do walki, ale po 5 dniach Rosja zawarła pokój i wycofała się, a wszystko zostało jak było, tzn. Rosja nie wcieliła tej autonomii do swego terytorium, choć oczywiście te autonomie tym bardziej nie chcą wejść wskład Gruzji i ogłosiły, że do niej nie należą w reakcji na wojnę i zabijanie ich mieszkańców. Rosja została zaatakowana i nie powiększyła swego terytorium. Prezydent Gruzji, który wywołał wojnę musiał uciekać z Gruzji, trudno sobie wyobrazić, aby bez polecenia USA dostał w dwa dni obywatelstwo Ukrainy i posadę gubernatora Odessy, co stracił wkurzając Ukraińców i musiał uciekać także z Ukrainy.

  1. wowa

   Co za bzdury, zero prawdy

 2. Olo

  Jeśli nas Zachód karmy swoją przeterminowana żywnością to nie znaczy że jesteśmy bogaci w UE a w NATO to tylko dla płacenia haraczu.

  1. Davien

   Olo może wyjaśnij ten swój bezsensowny bełkot i co on ma wspólnego z B-52???

 3. W3-pl

  Umacnacz zacofania przechodzi sam siebie...!CO zaprzestali po upadku ZSSR? : RAF Lossiemouth-based fighter jets intercepted the bombers over the North Sea between 40 and 100 nautical miles from the coast. to tylko o jesieni 2018...panie????

 4. I tak umacniamy polską biedę i polskie zacofanie.

  +Smoq - no, a kto liczył te loty Rosji i USA? USA? Przemawia przez pana naiwność. Broń atomowa należała centralnie tylko do ZSRR, którego następcą była Rosja, a nie Ukraina. Jak więc wg pana miałaby Rosja wymieniać cokolwiek za coś, co było jej własnością, co? Autonomia Krymu dokonała secesji i poprosiła o przyjęcie w skład Rosji, a to i Donbas nastąpiło po obaleniu demokracji Ukrainy przez USA. USA rządzą Ukrainą z drugiego siedzenia po co? Aby wytworzyć zagrożenie dla Rosji i wytwarzać chaos, najlepiej wojenny chaos w pasie od Międzymorza do zach. Chin, a więc są tu agresorem, ale cudzymi rękoma, bo nie mają ochoty na rosyjskie lub chińskie rakiety atomowe. _______ Nie napisałem, że ma być pan smutny z powodu przewagi NATO lub UE nad Rosją, lecz ma pan przestać wierzyć w propagandowe kłamstwo, że Rosja ma pieniądze na imperialną politykę lub napaść na Polskę. Zgrzytając zębami Rosjanie broniliby się tylko przeciw polskim zaczepkom dokonywanym na życzenie USA.

  1. krajan

   A w czym Gruzja zagrazala Rosji Idac twoim rozumowaniem na terenie Rosji a tym bardziej Bialopusi mieszka wiele duzych grup Polakow Zatem czy rowniez Polska ma prawo do przeprowadzenia referendum w sprawie aneksji tych obszarow zamieszkalych przez wiekszosc Polakow

 5. qqqq

  Na mapce wykradzionej przez Kuklińskiego były narysowane B-52 nad Bałtykiem. Też miały bazy w Anglii, nawet strzałeczki były stamtąd poprowadzone. Miały za zadanie odpalać pociski które potem leciały głęboko na nasze terytorium. Tutaj ćwiczyli to samo? Założenie, że nasz kraj jest opanowany przez wroga a bombowce wykonują uderzenia w węzły komunikacyjne aby opóźnić ofensywę i ratować niemców?

  1. Jarek

   Kukliński jak już wykradł mapę to chyba nie tym o których piszesz... a co do ówczesnych realiów to: NATO nie spodziewało się że w pierwszym ataku na Zachód (za dzień ataku planowano na niedzielę rano) "Układ Warszawski/tj. ZSRR" użyje głowic atomowych na kluczowe jednostki i miasta zachodniej europy, co spowodowało by że wojska NATO przestaną istnieć i w tą pustą i skażoną przestrzeń miały wkroczyć wojska Układu warszawskiego.... Dopiero w celu zablokowania tych wojsk jak i drugiego rzutu strategicznego z ZSRR Polska miała się stać krajem pustynnym na tysiąclecia nie nadającym się do zamieszkania.

  2. qqqq

   Mapka z planem była ukradziona tym czerwonym. Tylko oni zakładali, że będą takie uderzenia B-52 i dlatego były na mapie.

 6. Jarek

  No tak "PRZECHWYCILI" czy polecieli przyjrzeć się z bliska bo byli ciekawi jka obecnie wygląda? (miał włączony transponder!! więc świecił na radarze jak choinka w święta)

  1. lol

   B-52 nie jest bombowcem stealth, więc nawet bez transpondera ma echo radarowe wielkości wieżowca. Mimo to wątpliwy to "sukces" z jego przechwycenia, bo od dawna nie przenosi on bomb tylko pociski strategiczne, które mógłby odpalić z bezpieczniejszej odległości. Ale w roSSji każdy pretekst jest dobry, żeby ogłosić sukces. Pewnie teraz bredzą coś o zakłóceniu elektroniki bombowca i o spanikowanej załodze, która po lądowaniu wybiegła w popłochu z pokładu, a następnie po podaniu środków uspokajających została odwieziona do szpitala psychiatrycznego. Rosja...

  2. Jarek

   Masz rację grunt że "przechwycili" i uchronili świat "cywilizowany" przed groźbą kolejnej wojny... przynajmniej S-400 czy co tam Ruskie mają mógł się sprawdzić w 110%

  3. Rob

   Przechwycenie na tym polega. Brzmi jak pościg i prawie jak wymiana ognia ale w gruncie rzeczy to jest sprawdzenie kto to się kręci po okolicy.

 7. n-x

  Mam nadzieję że będzie więcej takich lotów. NATO też przecież jak Rosja może sprawdzać czujność przeciwnika.

 8. Darek S.

  Amerykanie straszą ruskich B-52, bo im się dupa marszczy ze strachu, co się stanie, jak Rosjanie rozlokują się na dobre w Wenezueli. Rosjanie nie są w stanie tego sami zrobić, ale Amerykanie nie wiedzą tego na pewno i na wszelki wypadek straszą. Gdyby Chińczycy wspólnie z Rosją postanowiły uratować Maduro, wtedy mogłoby im się udać. Bez wpompowania kasy w Wenezuelę nie da jej się tak łatwo uratować.

  1. Jarek

   Może przysłali coś większego żeby RoSSjanie mogli to "przechwycić" i obfotografować... (lepiej wygląda od F-16 czy F-15)

  2. Davien

   HAHAHA no teraz padłem:)) Ta setka rosyjskich sołdatów w Wenezueli praktycznie nic nie znaczy jeżeli USA by chciało pozbyc się Maduro. Szybciej na miejscuMaduro bałbym sie że Rosja chce powtórzyc afgańska zagrywke z Aminem:) A co do rosyjskiej bazy w Wenezueli to juzpróbowali na Kubie i musieli sie wynieść w podskokach:)

 9. I tak umacniamy polską biedę i polskie zacofanie.

  To co robią USA przeciw Rosji w pobliżu Polski ma antypolski charakter, bo Rosja jest tak jak państwa UE demokratyczną republiką, chrześcijańskim państwem prawa, a przede wszystkim nawet gdyby chciała, to nie jest wstanie zagrozić Polsce należącej do UE, a co dopiero do NATO. USA walczą o utrzymanie swego życia kosztem innych państw w drodze drukowania dolara i brain drain, a nie z rosyjskim zagrożeniem. ___________ Rosja jest w najbliższych 50 latach i dłużej za biedna na wojny i imperium, a marzy tylko o zbliżeniu się poziomem rozwoju do Zachodu, co jest możliwe tylko w drodze pokojowej współpracy z UE. Jednocześnie NATO, lub tylko UE, mają gigantyczną przewagę wojskową na Rosją. Wojna atomowa to koniec ludzkości, a konwencjonalnie to Rosja wydaje na swe wojsko ok. 7% wydatków na wojsko państw NATO, lub ok. 20% tego, co na wojsko wydają państwa UE. Porównajmy rezultat tych wydatków (w nawiasie przy NATO samodzielnie tylko USA) w przybliżeniu, bo zmienne: Wielkość PKB (pp): Rosja 4,3 biliona dolarów - NATO 39 bilionów dolarów (19) /////// Wydatki na wojsko, rocznie: Rosja ok. 70 miliardów dolarów - NATO ok. 1100 miliardów dolarów (750 miliardów dol.) /////// Aktywni żołnierze: Rosja 0,8 mln. - NATO 3,5 mln. (1,4) ///////// Rezerwiści: Rosja 2,5 mln. - NATO 3,7 mln. (1,1) //////// Samoloty myśliwskie: Rosja 0,8 tys. - NATO 5,0 tys. (2,3) /////// Samoloty szturmowe: Rosja 1,4 tys. - NATO 3,9 tys. (2,8) //////// Samoloty transportowe: Rosja 1,2 tys. - NATO 8,9 tys. (5,4) ///////// Helikoptery szturmowe: Rosja 0,5 tys. - NATO 1,3 tys. (0,9) /////// Helikoptery pozostałe: Rosja 1,8 tys. - NATO 9,7 tys. (5,1) Itd. ________ Zabawa z lotami treningowymi do granic trwała w czasach ZSRR, ale po upadku ZSRR była dla Rosji bezsensowna i droga, a więc Rosja jej zaprzestała, a USA nie. To zmusiło Rosję, by w niewielkim stopniu się odwzajemniać. USA mają zaś nadzieję, że zrobią z Polski drugą Ukrainę i podpalą wschodnią UE oraz zniszczą euro. Upadek euro pozwoliłby USA wydrukować tyle dolarów, że pozbyłyby się wszystkich swych długów za jednym zamachem. To pachnie zgliszczami polskich miast.

  1. Smoq

   Nie strasz, nie strasz bo się ze ... Rok 2017 był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę rosyjskich lotów wojskowych w regionie. Poprzednią rekordową liczbę odnotowano w 2014 roku, kiedy Rosja zajęła Krym. Krym również był przejawem pokojowych zamiarów Puitna. Czy to nie Rosja zagwarantowała nienaruszalność Ukraińskich granic w zamian za arsenał atomowy. Wojna atomowa to oczywiście nie koniec ludzkości tylko świata jako takiego. Ponadto mam być smutny z powodu przewagi NATO nad Rosją ? Ogarnij się.

  2. Jarek

   Da Da Da ... Tylko pamiętaj że Rosjan w ich kraju "spaja" wspólny wróg i wódka, bo nie trzeba myśleć i nie widać wszech ogarniającej biedy, a jak który ją zobaczy - no to wiadomo dlaczego - bo musimy się zbroić zbroić, a rozkradany majątek przez oligarchów w tych warunkach jest niewidoczny "dla plebsu". Zbroją się kiedy Zachód się rozbraja, zbroją się jak się Zachód dozbraja i reaguje histerycznie - Rosja nie może żyć w pokoju - bo Rosjanie będą mieli czas na zastanowienie się i rozliczą wierchuszkę za BIEDĘ panującą od początku rewolucji październikowej

  3. Davien

   No panie bieda teraz juz w bredniach przeszedłes samego siebie:)

 10. Naiwny

  Kolego Kiks - proponuje przemyśleć używanie sformułowania "zagrabiony Królewiec". Przecież zgodnie z Twoją terminologią należy mówić: "zagrabiony Szczecin", "zagrabiony Olsztyn", "zagrabiony Wrocław". "zagrabiona Jelenia Góra" itd.

  1. Jarek

   No dlaczego "zatrzymałeś się" na "zachodnich ziemiach"? i tylko na Polsce ... Czyżbyśmy mieli REALNY wpływ na ówczesny stan NASZYCH granic??

 11. Patton

  Rosja rozumie tylko język siły.

 12. Kiks

  @młody Grzyb ale jaki dziadek i akurat twoje zdanie nas obchodzi jak zeszłoroczny śnieg. Zapomniałeś dodać, że jest to cały nadal zagrabiony Królewiec.

  1. bryxx

   Komu zgrabiony, uściślijmy. Samolot to raczej pradziadek. Przechwycenie to naprawdę "skukces" nawet jakby transpondera nie miał włączonego to na zwykłym radiu tranzystorowym ten cud techniki widac.

 13. W3-pl

  Dopiszmy jeszcze loty parami, Kluczami Su34 w 2015...przed skierowaniem na "poligon"...w Syrii. I obrona- naDef24. wyszydzanego ROZRZUTU bomb z tegosz Su34. Dopiszmy jeszcze podlatywanie bombowcami TU-160 - tak +/- w kilometrach z 80od W.Brytanii, rejs pod Bilbao - to Hiszpania (nawet poderwali F-18, no Nie Euro-Fajtery hyhy) w 2016

 14. lukas

  a amerykanie to chcą zamieścić filmu z su na tle b52 nakręconego z raptora

 15. młody Grzyb

  Dopiszmy jeszcze, że ten dziadek B-52H symulował atak na Kaliningrad ...

  1. A czemu nie

   Może wypuścić np. pociski manewrujące które bez problemu osiągną cele w tym rejonie.

  2. Kaczan

   A symulował?

  3. Sceptyk

   Nie symulował ataku na Kaliningrad, bombowce strategiczne, z ochroną mysliwców do lokalizacji radarów zmiatają większe skupiska wojsk albo bazy i całe miasta, od symulowania ataku na tak mały teren są wyrzutnie MRLS i Niszczyciele na wodach terytorialnych Danii i Niemiec.

 16. BadaczNetu

  Powinni latać tak co najmniej 2 razy dziennie.

 17. Jarek

  Rozumiem że gdyby nie miały włączonych transponderów - reakcji obronnej z obwodu by nie było (i sprawy też by nie było) ...cóż ruskie mają łatwiej. To niesprawiedliwe możne by tak poprosić "towarzyszów" żeby swoim bombowcom które m.in. leciały w stronę W. Brytanii też włączali transpondery... będzie sprawiedliwiej, a nie latali po omacku...