Reklama

Siły zbrojne

B-2 w Krainie Lodu

B-2 w Keflaviku / Fot. U.S. Air Force photo by Senior Airman Thomas Barley
B-2 w Keflaviku / Fot. U.S. Air Force photo by Senior Airman Thomas Barley

28 sierpnia 2019 roku Samolot B-2 „Spirit” (82-1071, „Spirit of Missisipi) wylądował w bazie lotniczej w Keflaviku na Islandii. Był to pierwszy w historii lot samolotu tego typu do tej bazy.

Samolot był jedną z maszyn tego typu stacjonujących obecnie w bazie RAF w Fairford (w Wielkiej Brytanii).  Misja zakładała przelot do bazy lotniczej Keflavik w Islandii i szybkie tankowanie na lotnisku. Celem zadania było zapoznanie członków załogi z różnorodnością warunków z którymi mogą mieć oni do czynienia w trakcie wykonywania operacji w rejonie linii GIUK (Grenland-Iceland-United Kingdom-Grenlandia-Islandia-Wielka Brytania) i zademonstrowanie zaangażowania USA oraz państw sojuszniczych. 

Bombowiec B-2, wchodzący w skład grupy zadaniowej obecnie znajdującej się w obszarze odpowiedzialności dowództwa europejskiego USA. Na co dzień należy do 509. Skrzydła Bombowego, stacjonującego w bazie sił powietrznych Whiteman w stanie Missouri. Samolot przybył w rejon 27 sierpnia. Rozmieszczenie bombowców strategicznych w Wielkiej Brytanii pomaga ćwiczyć RAF Fairford jako amerykańskie siły powietrzne w przyszłej lokalizacji operacyjnej bombowców w Europie.

image
Tankowanie B-2 w Keflaviku / Fot. U.S. Air Force photo by Senior Airman Thomas Barley

 Strategiczne misje bombowe zwiększają gotowość i szkolenie niezbędne do reagowania na każdy potencjalny kryzys lub wyzwanie na całym świecie. Baza zaczęła działać w 1940 roku, kiedy stanowiła miejsce stacjonowania zabezpieczających jednostek północny szlak transportowy do Wlk. Brytanii- najpierw brytyjskiej. Później stacjonowały tam też siły USA. Od 1951 roku, jest bazą NATO. Stacjonowały tam samoloty myśliwskie 57. Dywizjonu Myśliwskiego (F-102, F-4, F-15),oraz latające cysterny KC-135 Stratotanker, maszyny AWACS E-3 Sentry, oraz śmigłowce SAR/CSAR. Rozlokowane tam samoloty brały udział m.in. w operacjach na Bałkanach czy "Iracka Wolność".

Reklama

Komentarze

    Reklama