Reklama

Siły zbrojne

B-1B wylądował w Polsce [FOTO]

B-1B uzupełnia paliwo w Powidzu. Fot. Senior Airman John R. Wright/USAF.
B-1B uzupełnia paliwo w Powidzu. Fot. Senior Airman John R. Wright/USAF.

Amerykański bombowiec B-1B wylądował w bazie w Powidzu, gdzie uzupełnił paliwo bez wyłączania silników (tzw. hot pit refueling). Było to pierwsze w historii lądowanie tego typu maszyny w Polsce, w 22 rocznicę przystąpienia naszego kraju do NATO.

Misję przeprowadzono 12 marca, o czym w komunikacie poinformowało dowództwo sił powietrznych USA w Europie i Afryce. Amerykański bombowiec należał do 7th Bomb Wing stacjonującego w bazie Dyess w stanie Texas, a więc jednostki która niedawno rozmieściła czasowo bombowce B-1B w Norwegii.

Służby prasowe podkreślają, że to jak i inne podobne ćwiczenia są elementem koncepcji elastycznego wykorzystania bombowców (Agile Combat Employment), dzięki czemu mogą one być rozlokowywane w różnych bazach i wykorzystywane w sposób elastyczny. Bombowiec uczestniczył również w ćwiczeniach z polskimi i duńskimi myśliwcami F-16 oraz szwedzkimi Gripenami, wykonywał również misję tankowania powietrznego współpracując z brytyjskim KC-135.

image
B-1B uzupełnia paliwo w Powidzu. Fot. Senior Airman John R. Wright/USAF.

Oprócz ćwiczenia interoperacyjności, tego rodzaju działania stanowią demonstrację zdolności odstraszania przez siły strategiczne Stanów Zjednoczonych. Należy podkreślić, że bombowce B-1B są tu szczególnym narzędziem, bo od przełomu lat 80. i 90. XX wieku – w przeciwieństwie do B-52H i wprowadzonych później B-2A – nie są dostosowane do przenoszenia broni jądrowej, co w pewnych warunkach czyni je bardziej elastycznym narzędziem.

Naddźwiękowe bombowce B-1B mogą natomiast wykorzystywać różne typy broni precyzyjnego rażenia, takie jak na przykład pociski manewrujące JASSM, także w wersji JASSM-ER oraz przeciwokrętowe LRASM. Jedna maszyna może wykorzystywać nawet 24 tego rodzaju pociski, co zapewnia znaczną siłę ognia. Oczywiście B-1B mogą przenosić również szerokie spektrum używanych przez USAF bomb kierowanych.

B-1B startuje z Powidza po uzupełnieniu paliwa. Fot. Senior Airman John R. Wright/USAF.
B-1B startuje z Powidza po uzupełnieniu paliwa. Fot. Senior Airman John R. Wright/USAF.
Reklama

Komentarze (3)

 1. xv600

  TO TYLKO PRZYLECIAŁ I ODLECIAŁ, TAK KRÓTKO BYŁ W POLSCE--a załoga wyspana, śpią w kabinie na zmianę--przecież ten ich lot trwał lekko 20 godz---załoga zaprawiona w boju !!!

  1. ww

   Czytaj ze zrozumieniem. Stacjonują czasowo w Norwegii.

 2. Autochton

  Piękny jest...

 3. andys

  Nareszcie, zisciły sie marzenia pokoleń Polaków!! Był kiedyś taki kawał - co zrobić , aby najnowsze technologie amerykańskie pojawiły sie w Polsce? Nalezy wypowiedzeć USA wojne, a najnowsze amerykańskie rakiety zaraz pojawia sie na naszym terytorium!

Reklama