Reklama

Siły zbrojne

Australijskie K9 strzelają na poligonie

Prototyp australijskiej armatohaubicy samobieżnej AS9 Huntsman strzela na poligonie.
Prototyp australijskiej armatohaubicy samobieżnej AS9 Huntsman strzela na poligonie.
Autor. Australian Army / X

Australijscy żołnierze przeprowadzili pierwsze strzelanie systemem artyleryjskim AS9 Huntsman na terenie jednostki Proof & Experimental Unit w Port Wakefield w stanie Australia Południowa. Pojazd bazuje na koreańskiej armatohaubicy K9A1 Thunder, która w nieco spolonizowanej formie trafiła też do służby w Siłach Zbrojnych RP.

Reklama

Zgodnie z planem Australian Army oprócz testów poligonowych, które polegały m.in. na przeprowadzeniu strzelania prototypem armatohaubicy AS9 Huntsman, planowano także zweryfikować poziom ochrony kadłuba pojazdu. W czasie strzelań miano testować nie tylko zdolności ogniowe systemu artyleryjskiego, ale także wytrzymałość podzespołów w warunkach długotrwałego ostrzału. Zgodnie z doniesieniami służb prasowych Sił Zbrojnych Australii żołnierze mieli okazać wyraźną satysfakcję z perspektywy otrzymania w niedalekiej przyszłości nowego typu sprzętu. Wdrożenie AS9 Huntsman istotnie zwiększy możliwości armii australijskiej pod względem donośności oraz mobilności artylerii lufowej.

Reklama

Dwa pierwsze egzemplarze AS9 Huntsman wraz ze zautomatyzowanym artyleryjskim wozem amunicyjnym AS10 bazującym na tym samym podwoziu powstaną w Republice Korei. Kolejne 42 pojazdy (28 wozów AS9 i 14 egzemplarzy AS10) zostaną wyprodukowane już w Australii. Oczekuje się, że lokalny montaż i produkcja AS9 i AS10 rozpocznie się w 2024 r., zaś oddanie pierwszego egzemplarza do służby nastąpi pod koniec 2025 r. To umożliwi rozpoczęcie przezbrajania jednostek wojskowych dotychczas wyposażonych w ciągnione haubice M777 opracowane przez BAE Systems, z których część przekazano Ukrainie w charakterze pomocy wojskowej dla Kijowa.

AS9 Huntsman to armatohaubica samobieżna wprowadzana do służby w Australian Army. Powstała na bazie systemu K9A1 Thunder opracowanego przez Samsung Techwin na potrzeby Sił Zbrojnych Republiki Korei. Obecnie ahs K9A1 jest produkowana przez koncern Hanwha Aerospace. Z kolei licencyjna AS9 będzie powstawać w zakładach Hanwha Defense Australia z siedzibą w Geelong w stanie Victoria. Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Na bazie podwozia AS9 skonstruowano również zautomatyzowany artyleryjski wóz amunicyjny AS10 oraz bojowy wóz piechoty AS21 Redback.

Reklama

Uzbrojenie główne AS9 stanowi armatohaubica typu CN98 kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów (ok. 8 metrów). Broń ta zapewnia donośność ponad 40 km przy użyciu pocisku z gazogeneratorem dennym (HE ER FB-BB). W wariancie K9A1 i nowszych wartość tę można zwiększyć do ok. 54 km, stosując amunicję specjalną, np. amerykańskie pociski M982 Excalibur. Zapas amunicji wynosi 48 naboi i ładunków miotających. Zespół napędowy stanowi silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM spięty z przekładnią hydrokinetyczną Allison X1100-5A3, który przy masie 47 ton zapewnia prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km.

Czytaj też

Na bazie K9 Thunder powstało podwozie polskiej armatohaubicy samobieżnej Krab (w nomenklaturze HSW nazywane PK9). K9A1 Thunder oraz K9PL zostały także zamówione na potrzeby Sił Zbrojnych RP, by uzupełnić stany Wojsk Rakietowych i Artylerii po przekazaniu Zbrojnym Siłom Ukrainy pomocy wojskowej liczonej w setkach sztuk sprzętu. Innymi użytkownikami różnych wariantów tego sprzętu są: Finlandia, Egipt, Estonia, Indie i Norwegia. K9A1 jest też proponowana m.in. Rumunii, Wielkiej Brytanii i Wietnamowi.

Badania prototypu AS9 Huntsman w Republice Korei.
Badania prototypu AS9 Huntsman w Republice Korei.
Autor. Defence Australia / Twitter
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. yeti65

    Ja mam takie przemyślenia na temat automatu ładowania. Podejrzewam, że w trwającej obecnie wojnie , raczej strzela się na zbliżonym do max zasięgu. Czy nie uprościłoby to automatu ładowania, gdyby ujednolicić ładunki do haubic? W tym temacie jestem całkowitym laikiem i tylko tak sobie gdybam.

    1. Wuc Naczelny

      Przecież ładunki są ujednolicone, tylko automaty ładowania są nieujednolicone i nietestowane na wszystkie możliwości.

  2. Książę niosący na plecach białego konia

    Cena, wydajność i obrona kraba są lepsze niż K9 i są przytłaczające i doskonałe. Jednak Australia, Estonia, Finlandia, Indie i Egipt wybrały K9. Nawet Turcja importuje technologię i części K9. Jaki jest powód?

    1. Wuc Naczelny

      Powodem jest brak możliwości produkcji Kraba w ilości ponad 50szt na rok, z czego 50 idzie na UKR, a w następnych 4 latach kolejne 200 będzie do PL. Czyli HSW jest zawalona na 50 lat zamówieniami.