Reklama

Polityka obronna

Australijskie transportery na Ukrainie

M113AS4
M113AS4
Autor. Australijskie Ministerstwo Obrony

Australia wysłała pierwszą transzę gąsienicowych transporterów opancerzonych M113AS4 na Ukrainę. Wozy te są przewożone na pokładzie ciężkiego samolotu transportowego An-124. Miejscem jego lądowania zapewne będzie/było jedno z polskich lotnisk, z którego przewożony sprzęt zostanie dostarczony na Ukrainę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Australia jak na kraj tak odległy od Ukrainy, bardzo aktywnie wspiera sprzętowo ogarniętego wojną naszego wschodniego sąsiada. Podarowała ona m.in. 40 wozów typu MRAP Bushmaster, z których połowa już od jakiegoś czasu znajduje się na froncie ( jeden na pewno utracono), 14 transporterów opancerzonych M113AS4 (lokalna ulepszona wersja M113) czy sześć holowanych armatohaubic kal. 155 mm M777 wraz z pakietem amunicji. Oczywiście nie jest to dużo jak na potrzeby Ukraińców, które idą w tysiące sztuk ciężkiego sprzętu, jednak każda pomoc siłom ukraińskim jest potrzebna. Kolorytu dodaje fakt położenia geograficznego Australii względem Ukrainy, a mimo tak dużego dystansu tamtejszy rząd chce aktywnie wspierać broniącą się Ukrainę. Niektóre kraje znacznie bliższe geograficznie względem Ukrainy nie wykazują takiej chęci czy realnej pomocy względem niej.

Czytaj też

Czytaj też

M113AS4 jest australijską modernizacją starych M113AS1 i M113AS3, które bazują na amerykańskim gąsienicowym transporterze opancerzonym M113A1. Konstrukcja australijskiego wariantu jest podobna do amerykańskiego M113A1, ale została poprawiona za pomocą instalacji dodatkowego pancerza ceramicznego, aby zapewnić ochronę całego wozu przed bronią kalibru 14,5 mm. W opancerzonej wieżyczce umieszczono karabin maszynowy 12,7 mm.

Reklama

Kadłub został również wzmocniony- zapewnia dodatkową ochronę przed wybuchem min lądowych i IED. Pojazd ma trzyosobową załogę, a przedział desantu znajdujący się z tyłu wozu może pomieścić łącznie 10 piechurów. Obecnie Australia ma posiadać 431 pojazdów tego typu, które przeznaczone są do wycofania po ogłoszeniu zwycięzcy programu LAND 400 Phase 3, w którym konkurują południowokoreański Redback i niemiecki Lynx KF41. Co ciekawe, australijskie M113AS4 są czasem klasyfikowane jako "bojowe wozy piechoty", bo pełnią właśnie taką rolę, wspierając czołgi M1A1 Abrams, jakich używa Australia. Pierwszym klasycznym, gąsienicowym BWP armii Australii będzie jednak dopiero zwycięzca programu Land 400 Phase 3.

Czytaj też

Na Ukrainę łącznie wysłano blisko 300 wozów rodziny M113 w różnych wersjach z krajów takich jak m.in. USA, Dania czy Portugalia. Od początku rosyjskiej inwazji Australia przekazała Ukrainie sprzęt warty około 285 mln dolarów australijskich, w tym także haubice M777.

Reklama

Komentarze

    Reklama